مدیریت دارایی

اصول مدیریت دارایی برای هر فرد چگونه است؟


1400/6/13 14:49:46


مدیریت دارایی در قرن 21 برای هر فردی ضروری است. اما بدون دانستن اصول اولیه آن ممکن است گیج‌کننده باشد. با ما همراه باشید تا شما را با اصول مدیریت دارایی آشنا کنیم.

۱. دسته‌بندی دارایی‌ها

برای شروع مدیریت دارایی بهتر است شناخت کاملی از دارایی‌های خود داشته باشید. دارایی‌های جاری، دارایی‌های غیرجاری و همچنین مخارج و هزینه‌ها از مواردی هستند که دانستن آن‌ها برای تصمیم‌گیری مناسب ضروری است. دانستن اینکه چه بخشی از درآمدتان صرف هزینه‌های ضروری، چه بخشی از آن صرف هزینه‌های غیر ضروری و چه بخشی از آن صرف سرمایه‌گذاری خواهد شد، بسیار مهم است. به نوعی تمام تصمیمات شما در مراحل بعدی به مرحله اول مرتبط است، پس توجه داشته باشید که این مرحله یکی از مهم‌ترین اصول در مدیریت مالی است.

۲. شناسایی روش‌های سرمایه‌گذاری و گزینه‌های پیش رو

امروزه و با پیشرفت تکنولوژی، گزینه‌های مدیریت دارایی و سرمایه‌گذاری بسیار متنوع هستند. به همین دلیل آشنایی با این روش‌ها برای تصمیم‌گیری بهینه بسیار مهم است. به‌طور مثال، سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس، سپرده بانکی، سرمایه‌گذاری در اوراق قرضه، صندوق‌های سرمایه گذاری از جمله صندوق‌های درآمد ثابت، صندوق‌های با پشتوانه طلا و صندوق‌های نیکوکاری... از گزینه‌های مختلف پیش روی فرد هستند. اما برتری صندوق‌های سرمایه‌گذاری، ریسک کمتر و البته دردسر کمتر است. چرا که با استفاده از صندوق‌های سرمایه گذاری، مانند صندوق‌های لوتوس پارسیان، نیازی به مدیریت شخصی سبد، سروکله زدن با نوسانات و در مواردی مانند صندوق‌های درآمد ثابت (اوراق قرضه)، انتظار طولانی مدت برای پرداخت بهره ندارید. از طرفی در حیطه مدیریت مالی هم گزینه‌های مختلفی مانند اپلیکیشن‌ها، وب‌سایت‌ها و آموزش‌های مختلف منتشر شده است که با کمی جست‌و‌جو به راحتی می‌توانید بهترین گزینه ممکن را برگزینید.

۳. انتخاب رویکرد سرمایه‌گذاری

پس از آشنایی دسته‌بندی دارایی‌ها و شناسایی گزینه‌های در دسترس، وقت تصمیم‌گیری است. این تصمیم‌گیری به عوامل مختلفی بستگی دارد. میزان دارایی، میزان درآمد، ریسک‌پذیری فرد و وضعیت اقتصادی کشور، از عوامل بسیار مهم در این مرحله هستند. برخی افراد به دلایل مختلف، به طور مثال ریسک‌گریز بودن، بیشتر مایل به انجام سرمایه‌گذاری‌های کم ریسک هستند. همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره شد، صندوق‌های درآمد ثابت بهترین انتخاب برای این افراد است. برخی افراد ممکن است بسیار ریسک‌پذیر باشند و مواردی مانند صندوق‌های خطر پذیر را انتخاب کنند. البته که بسیاری از افراد با توجه به میزان دارایی و درآمدشان، ترکیبی از این دو استراتژی را انتخاب می‌کنند. این که چه سهمی از دارایی خود را به هر یک اختصاص دهند سوالی است که با مشخص کردن موارد فوق و یا مشورت با خبرگان مالی به پاسخ آن خواهید رسید. اما همانطور که گفته شد چه ریسک‌پذیر باشید، چه ریسک‌گریز، در تامین سرمایه لوتوس، فرصت‌های متنوع سرمایه‌گذاری هوشمند برای شما وجود دارد. برای آشنایی با بهترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری کلیک کنید.

۴. پلن دوم داشته باشید

حتما شما هم جمله‌ی معروف، همه تخم‌مرغ‌های خود را در یک سبد نچینید، را شنیده‌اید. این جمله دقیقا به وجود استراتژی‌های متفاوت در سرمایه‌گذاری اشاره می‌کند. بهترین مثالی که از این موضوع به ذهن می‌رسد، این است که سعی کنید حتی اگر بسیار ریسک‌پذیر هستید و مشکلی با سرمایه‌گذاری‌های پرریسک ندارید، بخشی از دارایی خود را در صندوق‌های درآمد ثابت نگهداری کنید، بدین ترتیب ریسک ورشکستگی و از دست رفتن کل سرمایه را کاهش داده و برای خود یک درآمد جانبی هم ایجاد می‌کنید. همچنین اگر به طور مستقل سرمایه‌گذاری می‌کنید، سعی کنید به هیچ وجه تمام سرمایه خود را یک جا متمرکز نکنید و حتما تنوع در سرمایه‌گذاری خود را رعایت کنید.

 

همانطور که گفته شد با وجود تمام سختی‌های سرمایه گذاری؛ با رعایت این ۴ قدم در مدیریت دارایی و سرمایه گذاری، بدون شک می‌توانید موفق باشید و با سپردن سرمایه خود به متخصصین این حوزه از طریق سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها، می‌توانید سرمایه‌گذاری مطمئن و بدون دردسری داشته باشید.

با صندوق‌های سرمایه‌گذاری لوتوس بیشتر آشنا شوید.


اشتراک با دوستان

اگر پرسشی دارید، تردید نکنید

با ما در ارتباط باشید

  • تلفن 8656 021
  • پست الکترونیک info@lotusib.ir