مدیریت ثروت

مدیریت دارایی چیست و چه تفاوتی با مدیریت ثروت دارد؟


1400/6/16 14:30:37


گاهی دست‌یابی به اهداف مالی، مستلزم استفاده از خدمات  موسسات و مشاورین قابل اتکا است. خدمات حوزه سرمایه‌گذاری دامنه وسیعی را شامل می‌شود و تشخیص مناسب‌ترین گزینه، همیشه کار آسانی نیست. مدیریت دارایی و مدیریت ثروت، دو مورد از خدمات یاد شده هستند که بسته به شرایط، ممکن است یک یا هر دو آن‌ها مورد نیاز باشد. در این نوشتار به بررسی مدیریت دارایی و مدیریت ثروت می پردازیم تا با درکی درست از تفاوت آن‌ها، مناسب‌ترین گزینه را برگزینید.

 

مدیریت دارایی چیست؟

پیش از مطالعه این بخش، باید با دارایی آشنا شوید، به منابعی که دارای ارزش اقتصادی هستند و افراد، شرکت‌ها یا دولت‌ برای ایجاد منفعت و درآمد، مالکیت آن‌ها را در اختیار دارند، دارایی گفته می‌شود. واژه مدیریت دارایی در امور مالی شرکت‌ها و خدمات مشاوره مالی، معانی متفاوتی به خود می‌گیرد.

در امور مالی شرکت‌ها، مدیریت دارایی فرآیندی است که دارایی‌های ملموس و ناملموس یک شرکت نگهداری شده و همچنین اقداماتی در جهت بهترین و بیشترین استفاده از دارایی‌های شرکت انجام می‌شود. مدیر دارایی شرکت، دارایی‌های فیزیکی، مالی، انسانی و اطلاعاتی شرکت را  به‌کار می‌گیرد تا ارزش شرکت به حداکثر مقدار خود برسد.

مدیریت دارایی به‌صورت خدمات مشاوره به معنای سرمایه گذاری از طرف دیگران و به‌ صورت غیرمستقیم است. در این مفهوم، مدیریت دارایی فرآیندی است که در آن یک فرد یا موسسه‌ی مالی در طول زمان دارایی‌های مشتری را مدیریت کرده و آن را توسعه می‌دهد. همچنین مدیر دارایی در حوزه مشاوره مالی، کنترل ریسک سرمایه‌گذاری را به عهده گرفته و در جهت کاهش آن تلاش می‌کند. مدیریت دارایی روشی قابل اتکا و کارآمد برای حفظ، بهبود و توسعه دارایی‌های اشخاص حقیقی و حقوقی است. این خدمت در سراسر دنیا به افرادی ارائه می‌شود که علاقمند به کسب سود از بازارهای مالی هستند اما به هر دلیلی، زمان کافی برای کسب سود از این بازارها و یا آشنایی و تسلط لازم بر این بازارها را ندارند.

مدیر دارایی با اولویت حفظ دارایی فرد، فرآیند سرمایه‌گذاری را شروع کرده و با اتخاذ سیاست‌ها و تدابیر مختلف در جهت افزایش و رشد دارایی‌ها گام برمی‌دارد. در حقیقت، انتخاب‌ها و فرصت‌های زیادی در مسیر سرمایه‌گذاری وجود دارد که مدیران دارایی با نظر به  شرایط مشتریان مانند میزان ریسک‌پذیری و ترجیحات سرمایه‌گذاری و همچنین با تکیه بر تجربه، تخصص و مهارت خود، فرصت‌های ارزشمند سرمایه‌گذاری را شناسایی می‌کنند. بهره‌مندی از خدمات مدیریت دارایی قابل اتکا، منجر به کسب سود و بازدهی مثبت سرمایه‌گذار حتی در شرایط بد بازار و رکود اقتصادی می‌شود. در طی این فرآیند، مدیریت دارایی افراد توسط موسسه خدمت‌دهنده به عهده گرفته می‌شود و سرمایه دریافت‌کننده خدمت در بسترهای مختلفی مانند اوراق بهادار، سپرده‌های بانکی، سهام ، سکه طلا و … سرمایه‌گذاری می‌‌شود. در ادامه به دو ابزار مهم در مدیریت دارایی می‌پردازیم:

صندوق‌های سرمایه‌گذاری: این صندوق‌ها یکی از ابزارهای کارآمد و مورد استقبال سرمایه‌گذاران جهت مدیریت دارایی و ورود به بازار سرمایه هستند. سرمایه‌ی اشخاص مختلف در صندوق‌های سرمایه‌گذاری جمع‌آوری شده و در اوراق بهادار سرمایه‌گذاری می‌شود. در نهایت هر شخص نسبت به میزان سرمایه خود در سود و زیان صندوق شریک خواهد شد. هر فرد با توجه به میزان سرمایه، ریسک‌پذیری و اهداف مالی خود می‌تواند نوع خاصی از صندوق‌ها را انتخاب کرده و به این ترتیب، مدیریت دارایی خود را به تیم‌های متخصص و حرفه‌ای واگذار کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، صفحه صندوق‌های سرمایه‌گذاری لوتوس را مطالعه کنید.

سبدگردانی اختصاصی: سبدِ دارایی، ترکیبی مناسب از اوراق بهادار درآمد متغیر مانند سهام و همین‌طور اوراق درآمد ثابت مانند سپرده‌های بانکی، واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سایر دارایی‌های مالی است. در صورتی که سرمایه‌گذار شخصاً امکان مدیریت سبد سرمایه‌گذاری‌ خود را نداشته باشد، استفاده از سبدگردانی اختصاصی یکی از بهترین گزینه‌ها است. سبدگردان که در بازار سرمایه متخصص است، با توجه سطح ریسک‌پذیری و میزان سرمایه شخص، سبدی مناسب برای او تشکیل داده و برای دست‌یابی به بالاترین بازدهی، به خرید و فروش اوراق بهادار و مدیریت سبد می‌پردازد. برای اطلاع از شرایط سبدگردانی اختصاصی در لوتوس پارسیان با شماره ۸۶۵۶-۰۲۱ تماس بگیرید.

 

مدیریت ثروت چیست؟

مدیریت ثروت نوعی مشاوره مالی است که طیف گسترده‌ای از خدمات مالی مانند مدیریت دارایی‌ها، برنامه‌ریزی حقوقی یا املاک، حسابداری، خدمات مالیاتی و برنامه بازنشستگی را شامل می‌شود. مدیریت ثروت، دیدی جامع از امور مالی مشتری ارائه داده و بر تمامی جنبه‌های مالی مشتری نظارت دارد. در مدیریت ثروت، تیمی از متخصصان، نیازهای مالی مشتری را تجزیه و تحلیل کرده و خدمات و محصولات مالی مناسب را به او پیشنهاد می‌دهند. مهم‌ترین کارکردهای مدیریت ثروت عبارتند از:

  • برنامه‌ریزی بازنشستگی
  • خدمات حقوقی
  • برنامه‌ریزی املاک
  • خدمات مالیاتی
  • برنامه‌های خیرخواهانه
  • برنامه‌ریزی آموزشی برای اعضای خانواده
  • خدمات بیمه
  • مدیریت دارایی

 

تفاوت‌های مدیریت دارایی و مدیریت ثروت

در جدول زیر، مقایسه‌ای از مدیریت دارایی و مدیریت ثروت آورده شده است:

  مدیریت ثروت مدیریت دارایی
هدف مدیریت کلیه‌ی جنبه‌های مالی مدیریت بخشی از دارایی‌ها به انتخاب مشتری
تمرکز تمرکز گسترده‌تر شامل مدیریت دارایی و برنامه‌ریزی مالی تمرکز محدودتر، زیرمجموعه‌ای از مدیریت ثروت

کارکرد

شامل مدیریت سبد سرمایه‌گذاری، برنامه‌ریزی مالیاتی، آموزشی، بازنشستگی، وراثت و مستغلات، خدمات بیمه و مشارکت در امور خیرخواهانه

شامل مدیریت سرمایه‌گذاری و دارایی‌ها، تجزیه و تحلیل داده‌های گذشته و جاری، محاسبه بازده ریسک، تدوین استراتژی برای مدیریت دارایی و شناسایی دارایی‌های مناسب
خدمات مشاوره مالی و سرمایه‌گذاری سبدگردانی، بازارگردانی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری
مسئولیت امانت‌داری و حفظ منفعت مشتری در همه جنبه‌های مالی ارائه مناسب‌ترین انتخاب‌های سرمایه‌گذاری
رویکرد مدیریتی رویکرد فرآیند محور در جهت هماهنگی اطلاعات کارشناسان مالی، وکلا، حسابداران، نمایندگان بیمه و سایر متخصصین مورد نیاز برای مدیریت مالی

رویکرد پیچیده‌تر و خلاقانه‌تر، زیرا در مدیریت دارایی بیشتر خدمات با تکیه بر دانش مالی متخصصین درون سازمانی و مشارکت مستقیم در بازار، ارائه می‌گردد.

کارمزد

حق مشاوره به همراه هزینه‌ای جهت مدیریت ثروت از جنبه‌های مختلف

کارمزد مشخص و از پیش تعیین شده معاملات و ابزارها

 

 

مدیریت ثروت یا مدیریت دارایی، گزینه مناسب شما کدام است؟

همان‌طور که پیش‌تر گفته شده، در حالی که مدیریت دارایی بر افزایش سرمایه سرمایه‌گذاران متمرکز است، مدیریت ثروت به وضع کلی یک مشتری از منظر مالی می‌نگرد و اقداماتی را برای اطمینان از حفظ ثروت او در دراز مدت انجام می‌دهد. در واقع مدیریت ثروت، دربرگیرنده مدیریت دارایی به همراه سایر خدمات مالی است. سرمایه‌گذاران بر اساس الزامات و انتظارات خود می‌توانند ترکیبی از خدمات عنوان شده را دریافت کنند. هرچند که مدیریت ثروت در بازار سرمایه ایران به شکل ساختار یافته هنوز چندان پا نگرفته است. جهت دریافت راهنمای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری لوتوس با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

با صندوق‌های سرمایه‌گذاری لوتوس بیشتر آشنا شوید.


اشتراک با دوستان

اگر پرسشی دارید، تردید نکنید

با ما در ارتباط باشید

  • تلفن 8656 021
  • پست الکترونیک info@lotusib.ir