صندوق-خطرپذیر

صندوق‌ سرمایه‌گذاری خطرپذیر یا جسورانه را چقدر می‌شناسید؟


1400/6/28 17:44:34


صندوق‌های سرمایه‌گذاری، همانطور که در مطالب قبلی گفته شد، یکی از بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری غیر مستقیم هستند. گرداننده‌های سرمایه در این صندوق‌ها را متخصصین حرفه‌ای و تحلیلگرانی زبده تشکیل می‌دهند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری بر اساس ریسک و سایر شرایط انواع مختلفی دارند که در این نوشتار به‌طور اختصاصی با صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطر‌پذیر یا جسورانه آشنا خواهیم شد.

 

صندوق‌های خطرپذیر، یکی از ابزارهای نوین مالی 

صندوق‌های خطرپذیر (جسورانه)، صندوق‌هایی با ریسک بالا و سود بالقوه بالایی هستند. صندوق‌ خطرپذیر برعکس صندوق‌‌های با درآمد ثابت، مناسب افرادی است که به دنبال سرمایه‌گذاری در فرصت‌های پرریسک و پرسود هستند. به عبارت دیگر، افرادی که ریسک‌پذیری بالایی دارند. در واقع صندوق‌های خطرپذیر، نقط مقابل صندوق‌های با درآمد ثابت هستند. این صندوق‌ها به دلیل ساختار سرمایه منحصر به‌فرد و البته کاملا جدا از سایر صندوق‌ها، معمولاً در صورت موفقیت، نرخ بازدهی فراتر از حد تصور دارند.

 

ساختار سرمایه در صندوق‌های خطرپذیر چگونه است؟

صندوق‌های خطرپذیر معمولا بین 20 تا 35 درصد از مجموع سرمایه و آورده صندوق را در قالب دارایی‌های کم ریسک نگهداری می‌کنند. دلیل این اقدام کاهش ریسک سیستماتیک ناشی از سرمایه‌گذاری‌های دیگر است. معمولا نیمی از این میزان (بین 10 تا 15 درصد از کل سرمایه) در اوراق صکوک بلندمدت یا میان‌مدت و نیم دیگری از آن (بین 10 تا 15 درصد از کل سرمایه) در قالب سپرده بانکی یا صکوک کوتاه‌مدت نگهداری می‌شود. باقی دارایی‌های صندوق یعنی 80 درصد از کل سرمایه، به سرمایه‌گذاری در شرکت‌های نوپا و استارت آپ‌ها اختصاص داده می‌شود. سود بالا و ریسک بسیار بالای صندوق‌های خطرپذیر نیز دقیقا از این منابع نشأت می‌گیرد.

شرکت‌های استارت‌آپی و نوپا معمولا در مراحل اولیه، نیاز به جذب سرمایه دارند. همچنین این شرکت‌ها به دلیل تازه تاسیس بودن و کوچک بودن از مجموع دارایی بالایی برخوردار نیستند و سهامشان قیمت ناچیزی دارد. در اکثر موارد استارت‌آپ‌ها جهت تامین هزینه‌های اجرایی، هزینه‌های تجاری و تبلیغات نیاز به سرمایه دارند. در چنین شرایطی، صندوق‌های خطرپذیر با اعطای سرمایه در ازای بخشی از سهام این شرکت‌ها اقدام به سرمایه‌گذاری در این شرکت‌ها می‌کنند. اما همانطور که می‌دانید، این شرکت‌ها هنوز در مراحل اولیه آزمون و خطای کسب و کار هستند و موفقیت آن‌ها در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. به‌طور مثال شرکت شناخته شده اپل در سال‌های اولیه فعالیت خود، استارت‌آپی با قیمت سهام پایین بود که در نهایت با اتکا بر نوآوری به شرکتی بسیار موفق و بزرگ تبدیل شد که قیمت سهام آن چند صد برابر شد. درواقع اگر شما در سال 2001 یعنی بیست سال قبل، 100 دلار سهام اپل می‌خریدید، امروز ارزش سهام شما به 45 هزار دلار می‌رسید! جالب است بدانید که سرمایه‌گذاری در چنین کسب و کارهایی مشخصا ریسک بسیار بالایی‌ دارد. به دلیل دارایی‌های کم و البته ایده‌هایی که عموماً بسیار جسورانه و جدید هستند، این کسب و کارها در سال‌های نخست در معرض ورشکستگی کامل قرار دارند و اگر ایده‌هایشان آن طور که فکر می‌کنند پیش نرود معمولاً به‌طور کامل ورشکسته می‌شوند.

عموماً صندوق‌های خطرپذیر با تکیه بر تحلیلگران بسیار با تجربه و کارکشته و با بررسی تمام جوانب یک ایده از نظر بازارپذیری، دوره بازگشت و بازده احتمالی اقدام به تامین سرمایه استارت‌آپ‌ها می‌کنند. از آن جایی که تحلیل ایده‌های استارت‌آپی بسیار سخت‌تر از تحلیل بازارهای دیگر مانند بازار بورس است، معمولاً بیشتر سرمایه‌گذاری‌های جسورانه از طریق صندوق‌ها اتفاق می‌افتد و کمتر پیش می‌آید که اشخاص به صورت مستقیم به این حیطه وارد شوند.

 

صندوق جسورانه رویش لوتوس

شما در صندوق جسورانه رویش لوتوس، فرصت دارید تا از طریق بهترین و مجرب‌ترین تحلیلگران، سرمایه‌گذاری جسورانه داشته باشید. بنابراین اگر به سرمایه‌گذاری‌های با ریسک و البته سود بالا علاقه‌مند هستید حتما با ما در ارتباط باشید. در غیر این صورت می‌توانید از خدمات دیگر ما مانند صندوق با درآمد ثابت لوتوس پارسیان بهره‌مند شوید و طعم سرمایه‌گذاری موفق و بدون دردسر را بچشید و یا حتی با سرمایه‌گذاری در صندوق زرین پارسیان و پذیرش ریسک آن می‌توانید از فرصت‌های موجود در بازار سهام بهره‌مند شوید.

با صندوق‌های سرمایه‌گذاری لوتوس بیشتر آشنا شوید.


اشتراک با دوستان

اگر پرسشی دارید، تردید نکنید

با ما در ارتباط باشید

  • تلفن 8656 021
  • پست الکترونیک info@lotusib.ir