تامین مالی موفق 700 میلیارد تومانی در چند دقیقه ؛ صكوك مرابحه سايپا منتشر شد    


1397/12/21 09:27:29


پذیره‌نویسی صکوک مرابحه شرکت خودروسازی سایپا با نمادهای «صایپا012»، «صایپا112» و «صایپا412» با استقبال فعالان بازار مواجه شد و در روز اول عرضه، پذیره‌نویسی این اوراق به پایان رسید.

به گزارش بورس تهران، پذیره‌نویسی صکوک مرابحه شرکت خودروسازی سایپا که قرار بود از روز دوشنبه مورخ 20/12/1397 تا روز چهارشنبه مورخ 22/12/1397 به مدت سه روز کاری از طریق بورس اوراق بهادار تهران انجام شود، به دلیل استقبال فعالان بازار، در روز اول به پایان رسید.

براساس مصوبه‌ی بورس اوراق بهادار تهران، اوراق صکوک مرابحه شرکت سایپا،  جمعا به مبلغ 7000 میلیارد ریال، با نرخ سود علی‌الحساب 16%، جهت تأمین مالی سرمایه درگردش، به منظور خرید مواد و قطعات مورد نیاز در تولید محصولات شرکت انجام شد. این اوراق 4 ساله و مواعد پرداخت سود آن هر 3 ماه یکبار است. ضمانت این اوراق را بانک‌های سپه و ملی بر عهده دارند.

به گزارش بورس‌پرس، در نشست خبری پیش از عرضه این اوراق، معاون ناشران بورس تهران با اشاره به آشنايي شركت‌ها با ابزارهاي تامين مالي در بازار سرمايه، از صدور موافقت اصولي براي تامين مالي دو شركت از طريق اوراق خبر داد كه به زودي انجام خواهد شد.

حسيني مقدم درخصوص ابزارهاي تامين مالي گفت: تقاضا براي ابزارهاي تامين مالي در بازار سرمايه وجود دارد ولي اين ابزار بايد به همه معرفي شود و شركت‌ها نيز با اين ابزارها و نحوه تامين مالي آشنا شوند. به رغم تقاضاي موجود، ابزارهاي تامين مالي در بازار سرمايه انگشت شمار است و شركت‌هاي پذيرفته شده در بورس كه بايد از اين طريق تامين مالي كنند كمتر از اين طريق اقدام مي‌كنند.

وي با اشاره به آمارهاي به دست آمده، افزود: مقدار اوراقي كه سال گذشته منتشر شد از سال جاري بيشتر بوده، ازاين‌رو انتظار مي‌رفت اين رقم بيشتر باشد. با توجه به اينكه موافقت اصولي براي تامين مالي دو شركت ديگر از طريق اوراق صادر شده به زودي شاهد تامين مالي‌هاي ديگر از طريق بازار سرمايه هستيم.

اين مقام مسئول درخصوص عرضه اوراق صكوك مرابحه سايپا گفت: ارزش اوراق 700 ميليارد تومان بود و در مجموع ارزش اين نوع اوراق در بورس به 14 هزار ميليارد تومان رسيد كه 12 هزار ميليارد تومان از آن در حال معامله است.

حسيني مقدم با اشاره به لزوم فرهنگ‌سازي تامين مالي از طريق بازار سرمايه گفت: در حال حاضر شركت‌هايي در بورس هستند كه 40 سال از عرضه آنها مي‌گذرد اما شناخت كافي از روش‌هاي تامين مالي از طريق بازار سرمايه ندارند.

تلاش برای چرخیدن چرخ اقتصاد

در ادامه این جلسه دکتر مجتبی تقي‌پور، نایب رئیس هیأت مدیره تامین سرمایه لوتوس پارسیان، ضمن ابراز خرسندي از اقبال خوب سرمايه‌گذاران به اوراق صكوك سايپا گفت: شركت‌هاي تامين سرمايه توانسته‌اند با تامين مالي شركت‌هاي بزرگ و كوچك، راه را براي پيشرفت تسهيل كنند. از سوي ديگر تنوع ابزارهاي مالي فضايي را به وجود آورده كه شركت‌ها مي‌توانند براساس ظرفيت‌هاي خود از اين بازار تامين مالي كرده و نيازها را تامين كنند.

وي ادامه داد: خوشبختانه بازار سرمايه نيز همواره به اين اوراق روي خوش نشان داده و تا كنون عرضه ناموفقي وجود نداشته است. تاكنون تامين سرمايه لوتوس پارسيان 3.6 هزار ميليارد تومان تامين مالي انجام داده كه بخش عمده‌اي از آنها تامين مالي شركتي بوده است. از اين‌رو مي‌توان گفت همواره به دنبال كمك به چرخيدن بخش‌هاي مولد اقتصادي هستيم.

همچنين باقري نيز در اين نشست گفت: شركت‌هاي بزرگ تامين سرمايه در سال‌هاي اخير با سرمايه‌گذاري بر روي پلتفرم‌هاي صدور و ابطال آنلاين درصدد جذب سرمايه‌هاي خرد از اقصي نقاط بوده‌اند كه اين امر توانسته در تجهيز منابع در اختيار بازار سرمايه به منظور تخصيص در تامين مالي شركت‌ها استفاده شود.

وي افزود: با اين حال محدود كردن فعاليت صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري تحت مديريت شركت‌هاي تامين سرمايه داراي سهامدار بانكي توسط بانك مركزي با هدف مديريت نرخ سود بانكي موجب شده تا سرعت تجهيز منابع از كانال صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري محدود شود. قطعا تجهيز منابع بازار سرمايه در كنار نوآوري‌هاي نوين مالي از قبيل صدور و ابطال آنلاين واحدهاي سرمايه‌گذاري محقق خواهد شد و انتظار فعالين بازار سرمايه از نهادهاي قانونگذار حوزه پول و سرمايه تسهيل فعاليت صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري است تا بدين وسيله تعميق بازار بدهي محقق شود.

 

 

اشتراک با دوستان

اگر پرسشی دارید، تردید نکنید

با ما در ارتباط باشید

  • تلفن 8656 021
  • پست الکترونیک info@lotusib.ir