علی تیموری شندی: نمایشگاه؛ زمینه‌ساز توسعه فرهنگ سرمایه‌گذاری


1398/2/10 10:42:36


در دوازدهمین نمایشگاه بورس،‌ بانک و بیمه که دوم تا پنجم اردیبهشت سال 98 در تهران برگزار شد، تامین سرمایه لوتوس پارسیان با حضور در لیست حامیان این رویداد بورسی، از میزان اهمیت خود به رشد و توسعه بازار سرمایه خبر داد.

علی تیموری شندی مدیرعامل این تامین سرمایه درخصوص فاینکس 2019 گفت: «این نمایشگاه فرصتی خواهد بود برای دیدار نزدیک با سهامدارانی که در مجمع سالیانه شرکت حضور نداشتند. همچنین کارشناسان این شرکت در همه بخش‌های فعالیتی از جمله تامین مالی،‌ صندوق‌های سرمایه‌گذاری، بازارگردانی سهام، سبدگردانی و غیره،‌در نمایشگاه حضور داشتند تا پاسخگوی مراجعان حوزه‌های مختلف باشند.» در ادامه گفت‌وگوی کامل این مدیر با هفته‌نامه «بازار امروز» را می‌خوانید.

این گفت‌وگو در هفته‌نامه بازار امروز و در تاریخ 2 اردیبهشت 98 یعنی همزمان با آغاز به کار دوازدهمین نمایشگاه بورس تهران منتشر شده است؛ لذا بدیهی است که به بیان برنامه‌های حضور در نمایشگاه بورس پرداخته شده است که در حال حاضر با پایان نمایشگاه، دیگر موضوعیت نخواهد داشت.

در ابتدا بفرمایید که دوازدهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

نمایشگاه برای شرکت‌های داخلی فرصتی ایجاد می‌کند که گرد هم بیایند. به عبارت دیگر این چنین نمایشگاه‌های تخصصی زمینه ایجاد ارتباط و تبادل نظر از نزدیک را فراهم می‌کند. از سوی دیگر حضور شرکت‌های خارجی نیز می‌تواند یکی دیگر از نکات مثبت نمایشگاه برای بازار سرمایه باشد. همچنین، نمایشگاه فرهنگ سازی بازار سرمایه را به دنبال دارد که در اقتصاد ایران نیاز به این مهم بسیار احساس می‌شود. افزون بر این، نمایشگاه‌های تخصصی زمینه معرفی و شناساندن ابزارها و محصولات نوین را نيز فراهم می‌کند. با اين اوصاف برگزاری نمایشگاه مي تواند زمينه ساز توسعه فرهنگ سرمايه‌گذاري و افزايش شناخت عمومي در حوزه بازار سرمايه باشد.

تامین سرمایه لوتوس پارسیان در این نمایشگاه چه برنامه‌هایی دارد؟

همانطور كه مي‌دانيد، تامين سرمايه لوتوس پارسيان حامي دوازدهمين نمايشگاه بين المللي بورس، بانك و بيمه است و اين نشاندهنده اهميتي است كه ما به فرهنگ سازي در اين حوز مي دهيم و تمايل داريم در نمايشگاه با مخاطبان خود ارتباط مستقيم داشته باشيم.

يكي از اتفاقات مثبت براي تامين سرمايه لوتوس پارسيان در سال گذشته، پذيرش و عرضه عمومي سهام شركت در بورس اوراق بهادار تهران بود. هرچند اولين مجمع عمومي ساليانه شركت بعد از پذيرش در اسفند ماه ٩٧ برگزار شد و تعدادي از سهامداران جديد شركت هم در مجمع حضور داشتند، اين نمايشگاه فرصتي خواهد بود براي ديدار نزديك با سهامداراني كه در مجمع ساليانه حضور نداشتند. همچنین کارشناسان این شرکت در همه بخش‌های فعالیتی از جمله تامين مالي، صندوق هاي سرمايه گذاري، بازارگرداني سهام، سبدگرداني و غيره، در نمایشگاه حضور خواهند داشت تا پاسخگوی مراجعان حوزه‌های مختلف باشند. از طرفي، تمهيدات لازم براي ثبت نام مراجعان محترم در پرتال سرمايه گذاري اين شركت صورت گرفته است كه در صورت تمايل سرمايه گذاران بالقوه مي توانند در محل غرفه اين شركت در اين پرتال ثبت نام كنند تا با فرصت هاي سرمايه گذاري كه ما در اختيارشان مي گذاريم، آشنا شوند و از خدمات اين حوزه بهره ببرند.

تامین سرمایه لوتوس پارسیان همچنین در رویداد فین استارز نیز با عنوان صندوق جسورانه خود که اولین صندوق VC بازار سرمایه کشور است حاضر می‌شود و در واقع حامي اين رويداد است. به این ترتیب کارشناسان صندوق جسورانه رویش لوتوس نیز در نمایشگاه بورس و در رویداد فین‌استارز پاسخگوی مراجعان حوزه سرمایه‌گذاری‌های جسورانه هستند.

به اعتقاد اقتصاددانان تامین مالی از طریق بازار سرمایه یکی از مسیرهایی است که به رشد و توسعه صنایع پایین دستی و بخشی خصوصی اقتصاد کمک می‌کند، در حال حاضر تامین مالی از طریق بازار سرمایه را در ایران چگونه ارزیابی میکنید؟

با توجه به جوان بودن بازار سرمایه ایران، تامین مالی از این بازار را نباید با کشورهای پیشرفته مقایسه کرد، چراکه فاصله قابل توجهی برای مقایسه وجود دارد، با این حال اگر بخواهیم، روند تامین مالی را زیر ذره بین تحلیل قرار دهیم، می‌توان گفت که این روند با رشد خوبی همراه بوده، به طوری که طی ده سال اخیر ابزارهای مالی متعددی در این بازار شکل گرفته است. بازار سرمایه ایران هنوز به مرحله بلوغ نرسیده تا ابزارسازی متنوع و کاملی در آن شکل بگیرد اما با وجود این نهادهای مالی در کنار ورود تامین سرمایه‌ها تکامل خوبی داشته و ابعاد و حجم قابل قبولی از تامین مالی را بر عهده گرفته‌اند. با توجه به مشکلات نظام پولی، سیستم بانکی نمی‌تواند و نباید تامین مالی کلان را بر عهده داشته باشد. از سوی دیگر در چند سال گذشته اگر شرکتی نیازمند تامین مالی كلان بود، با ترس و دلهره این کار را از بازارسرمایه دنبال می‌کرد اما هم اکنون این بازار اعتماد لازم به واسطه اکوسیستم معقول بازار بدهی را جلب کرده و تامین مالی‌های چند میلیارد تومانی را عهده‌دار است. و همچنان لازم است با حمايت هاي نهادهاي بالادستي، در راستاي تعميق فعاليت هاي اين حوزه قدم برداشته شود.

با نگاه فنی به این موضوع باید گفت همه ارکان و نهادهای بازار سرمایه، طبق اصول و قاعده شکل گرفته و چشم‌انداز روشنی را برای بازار سرمایه رقم خواهد زد، البته هنوز اقدامات زیادی باید انجام دهیم اما پله پله رشد کردن منطقی‌تر از پرش یکباره است. هرچند سایز گسترش بازارسرمایه به نسبت بازار پول قابل توجه نیست اما روند، روند معقولی به شمار می‌رود و با توجه به محدودیت‌هایی که در بازار سهام وجود دارد رشد منطقی بازار چشمگیر است. بورس‌ها محلی برای انجام معاملات با ابزارهای مختلف هستند. از همین‌رو نقش تنوع سازی در ابزارها در واقع نقشی است که نهادهای مالی و در رأس آنها شرکت‌های تامین سرمایه باید به عهده بگیرند و در کنار آن سازمان بورس و اوراق بهادار هم زیرساخت‌های قانونی و تکنولوژیک لازم را فراهم کند. در حقیقت با وجود شکل‌گیری نهادهای مالی متنوع، دیگر نیازی نیست که بورس‌ها نقش ابزارسازی را بر عهده بگیرند و آنها باید زیرساخت های لازم را برای فعالیت ابزارها فراهم کنند. اگر هر کدام از نهادها بتوانند وظیفه ذاتی خود را ایفا کنند، نوع ابزارهایی که شکل می‌گیرد، عملیاتی‌تر خواهند بود و نیازسنجی بهتری را انجام خواهند داد. به طور کلی، تعامل بورس‌ها و نهادها روند توسعه ابزارها را افزایش می دهد.

دولت تاکید زیادی بر اجرایی شدن حاکمیت شرکتی دارد؛ به نظر شما اصول حاکمیت شرکتی به چه میزانی در شرکت های ایرانی رعایت می شود؟

یکی از زمینه‌ها و محورهای رتبه‌بندی می‌تواند رعایت اصول حاکمیت شرکتی باشد. یکی از مسائلی که در تفکیک مدیریت از مالکیت شرکت‌ها به وجود می‌آید، تعارض بین منافع مدیران و سهامداران است. عامل این تفکیک نیز به بزرگ شدن شرکت‌ها برمی‌گردد. تا زمانی که شرکت کوچک باشد، مدیریت و مالکیت در اختیار یک نفر است اما همزمان با بزرگ شدن شرکت‌ها این دو از هم تفکیک می شود و امکان دارد بین آنها تضاد منافعی به‌وجود آید که این مهم علاوه بر رعایت نشدن حقوق سهامداران، از بین رفتن شفافیت را به دنبال دارد. یکی از نتایج خوب رعایت حاکمیت شرکتی، کمک به شفافیت بیشتر در آنها و آشکار شدن نحوه عملکرد و تصمیمات مدیریت است و از تعارض بین مالکان و مدیران می‌کاهد. از این رو اگر سازوکاری فراهم شود که اصول حاکمیت شرکتی در اقتصاد ایران رعایت شود، در بلندمدت آثار بسیار مثبتی خواهد داشت.

منتشر شده در هفته‌نامه بازار امروز، شماره 179، 2 اردیبهشت 1398

 

 

اشتراک با دوستان

اگر پرسشی دارید، تردید نکنید

با ما در ارتباط باشید

  • تلفن 8656 021
  • پست الکترونیک info@lotusib.ir