صندوق‌هاي كالايي طلا همچنان چشم انتظارند


1398/2/10 11:10:33


هفته‌نامه اطلاعات بورس در شماره 300 خود در گزارشی نوشته است: از اواسط اسفندماه سال 97،‌ بسياري از صندوق‌هاي سرمایه‌گذاری كالايي طلا با افزايش چشمگير سرمایه‌گذار مواجه شدند و اين تقاضا هنوز به شدت قبل، پابرجاست. به صورتي كه بسياري از  اين صندوق‌ها با رسيدن به سرمايه اسمي، تعداد زيادي از سرمایه‌گذاران بزرگ حقوقي را پشت در دارند و در انتظار مجوز سازمان بورس اوراق بهادار براي تمديد سقف صندوق و يا راه اندازي يك صندوق جديد هستند. اما سازمان بورس اين مجوز را به آنها نمي‌دهد و دليل خود را احتمال ايجاد اختلال در بازار فيزيكي با تقاضاي مضاعف بيان مي‌‎كند و گفته مي‌شود  كه تا آرام شدن شرايط، خبري از ارایه مجوز نيست.

 جلوگيري از نوسان شديد طلا در بازار فيزيكي!

از ديگر تمهيدات سازمان بورس و البته بورس كالا در اين بازار مي‌توان  به اعمال محدوديت حد نوسان يك درصدي براي معاملات گواهي سپرده سكه طلا اشاره كرد كه در اولين هفته معاملاتي بورس كالا پس از تعطيلات نوروزي،‌ به مدت يك روز اعمال شد. دليل اين امر نيز جلوگيري از نوسان شديد طلا در بازار فيزيكي عنوان مي‌شد. همان دليلي كه ذره ذره، پس از اعمال چندين مرحله محدوديت توانست بازار معاملات آتي سكه را تعطيل كند.

بازي سپاه و آمريكا در زمين طلا

در همین راستا، احمد اميني خواه، مدير سرمایه‌گذاری‌های جايگزين تأمين سرمايه لوتوس پارسيان به هفته‌نامه بورس گفت:‌ زماني كه خبر امريكا عليه سپاه منتشر شد، به دليل نوسانات شديد طلا، به مدت يك روز حد نوسان اوراق گواهي سپرده سكه طلا، يك درصد در نظر گرفته شد. در آن روز سكه و دلار صعود عجيبي داشتند، به طوري كه دلار تا نزديكي 15 هزار تومان و سكه تا 5 ميليون و 200 هزار تومان هم افزايش يافت. بنابراين سازمان بورس براي جلوگيري از ايجاد صف خريد در اين حوزه، تصميم گرفت كه حد نوسان را كم كند.

سبقت گواهي سكه از سكه فيزيكي

وي افزود: اما بعد از آرام شدن بازار،  اوراق گواهی سکه دوباره به حالت قبلي برگشت و اكنون دامنه نوسان اين اوراق، 5 درصد است. اكنون گواهي سكه نسبت به بازار آزاد، قيمت بالاتري دارد و دليلش اين است كه قيمتي كه در بازار معامله مي‌شود ، با قيمت صرافي ها متفاوت است. در واقع قيمت صرافي ها از قيمت كف بازار گران تر است.

به گفته اميني در اين حوزه وقتي دسترسي به بازار راحت تر مي‌شود، تفاوت قيمت اتفاق مي‌افتد. البته يكي از دلايلش اين است كه انبارهاي سكه ظرفيت محدودي دارند و تقاضا براي سكه در بورس بالا رفته است. هم اكنون صندوق‌هاي طلا و گواهي سكه ميان سرمایه‌گذاران بازار سرمايه بسيار محبوب است به دليل اين كه اين ابزار مي‌تواند بازتاب افزايش نرخ ارز را به صورت آني داشته باشد. به همين دليل تقاضاي سنگين در مقابل عرضه محدود انبارها، باعث مي‌شود  كه گاهي اختلاف قيمت اين اوراق با بازار آزاد تا 500 هزار تومان هم پيشروي كند.

 

منتشر شده در هفته‌نامه اطلاعات بورس، شماره 300،‌ 2 اردیبهشت 1398

اشتراک با دوستان

اگر پرسشی دارید، تردید نکنید

با ما در ارتباط باشید

  • تلفن 8656 021
  • پست الکترونیک info@lotusib.ir