نمایان شدن آثار جهش ارزی


1398/2/10 11:30:00


علی تیموری شندی مدیرعامل تامین سرمایه لوتوس پارسیان رشد شاخص بورس در هفته‌های اخیر را یک رشد جهشی نمی‌داند، بلکه عامل آن را یک رشد ملایم و کاملا بر‌اساس فاکتورهای بنیادی دانست.

وی وضعیت عملیاتی مناسب و رشد فروش شرکت‌ها در بهمن و اسفند ماه را یکی از دلایل اقبال سرمایه‌گذاران به بازار سهام می‌داند که نوید دهنده اعلام پیش‌بینی سودهای بالاتر در سال ۹۸ است.

تیموری به جهش ارزی به عنوان یکی از دلایل بنیادی رشد قیمت سهم‌ها اشاره کرد و گفت:‌ از زمان جهش قیمت ارز اثرات آن را در فروش شرکت‌ها مشاهده نکرده بودیم ولی در ماه‌های اخیر و با تثبیت نرخ‌های ارز نیمایی و اثر این نرخ‌ها در قیمت کالاها،‌ اثرات آن به تدریج در فروش شرکت‌ها نمایان شد،‌ بنابراین رشد نرخ ارز در سال ۹۷ و به تدریج نمایان شدن آن در فروش شرکت‌ها سبب اقبال سهامداران در اسفندماه به بازار سهام شد.

مدیرعامل تامین سرمایه لوتوس پارسیان در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است ریسک‌های سیاسی کشور سبب توقف رشد بازار شود یا خیر،‌ گفت: ‌سطح عقلانیت بازار سرمایه به سطحی از بلوغ رسیده که می‌تواند ریسک‌های بازار را مدیریت کند. همچنین  نظام نیز به این نتیجه رسیده است که ریسک‌های سیاسی را به گونه‌ای مدیریت کنند که نظام اقتصادی را مختل نکند.

این مدیرعامل شرکت بورسی همچنین افزایش قیمت کالاها در بازارهای جهانی را یکی از دلایل تشدید کننده این رشد می‌داند و معتقد است: اگر این فاکتورها در نرخ‌های فعلی تثبیت شوند به طور یقین در ماه‌های آینده نیز شاهد ادامه رشد قیمت در بازار سهام خواهیم بود.

تیموری شندی تصریح کرد: ادامه رشد بازار برای همه صنایع به‌طور یکسان نخواهد بود کمااینکه در ماه‌های اخیر نیز به همین صورت بوده است. وی افزود: ادامه رشد بازار همانند سال ۹۷ به صورت شارپی نیست بلکه به صورت یک رشد ملایم و منطقی خواهد بود. ضمن اینکه در بازارهای موازی و رقیب نیز آنچنان فرصت‌های سرمایه‌گذاری جذابی وجود ندارد بنابراین پول‌های بزرگ و با حجم بالا به بازار سرمایه و سهام وارد خواهد شد.

 

منتشر شده در: هفته‌نامه اطلاعات بورس، شماره 300، 2 اردیبهشت 1398

اشتراک با دوستان

اگر پرسشی دارید، تردید نکنید

با ما در ارتباط باشید

  • تلفن 8656 021
  • پست الکترونیک info@lotusib.ir