سرمایه‌گذاری در بورس با بخت‌آزمایی متفاوت است


1398/2/11 14:00:39


علی تیموری شندی، مدیرعامل شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان در گفت و گو با پایگاه خبری با اقتصاد عنوان کرد: سرمایه‌گذاری در بورس با بخت‌آزمایی متفاوت است. در شرایطی که تحلیل‌های کارشناسی و پیش‌بینی اقتصاددانان خبر از سالی سخت از نظر اقتصادی و معیشتی پیش روی مردم ترسیم کرده‎‌اند، کارشناسان بازارسرمایه به دنبال یافتن راه حل‌هایی برای عبور سلامت از این بحران به مردم پیشنهاد می‌کنند با رصد اخبار و بررسی تحلیل‌های درست و کارشناسی شده و البته بدون اعمال نظر شخصی که ممکن است فقط منافع یک عده را در یک صنعت یا فعالیت خاص مدنظر قرار دهد، سرمایه‌‎های خود را  به شکل غیرمستقیم در بازارسرمایه سرمایه‌گذاری کنند. یکی از این پیشنهادهای امن و مطمئن، سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری است. گفت و گوی "بااقتصاد" را با علی تیموری شندی، فعال بازارسرمایه و مدیرعامل شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان می‌خوانید.

به نظر می‌رسد بازار ناخواسته به سمت شرکت‌های تامین سرمایه رفته است و دراینباره یک هوشمندی ناخواسته و اجماعی به وجود آمده است و اینطور به نظر می رسد که بیشتر ارکان بازار به ویژه شرکت‌های کارگزاری قصد دارند بخش بیشتری از شکست‌های بازار به خصوص اتفاقات سال گذشته تکرار نشود، از سوی دیگر پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که امسال مردم به سمت بورس و بازارسرمایه بیشتر می‌آیند اما نمی‌خواهند ورشکسته شوند؛ این درحالی است که به نظر می‌رسد بیشتر استراتژی‌ها به سمت مدیریت دارایی رفته است، یعنی رفتن به سمت سرمایه‌گذاری‌های غیرمستقیم، نکته‌ای که شما پیش از این هم به آن تاکید داشتید. نظر شما دراینباره چیست؟

طی چند سال گذشته ما تجربه‎های خیلی تلخی را پشت سر گذاشتیم، یکبار سال‌های 88 و89 و بار دیگر اواخر سال 92 و اوایل سال 93 که مردم در بازارسرمایه خیلی زیان دیدند. این درحالی است که ما بیش از20 نوع صنعت و بیش از 300 نوع شرکت در حوزه‌های مختلف داریم که هر کدام تاثیرپذیری خاصی از شوک‌های اقتصادی و تحولات اقتصادی دارند. تحلیل این اتفاقات از عهده مردم عادی برنمی‌آید. هر چند برخی کانال‌های تحلیلی در فضای مجازی شکل گرفته است اما مدیریت آنها برعهده افرادی است که خودشان از ذینفعان این بازار هستند. به طور قطع پیشنهادهایی که داده می‎شود منافع خودشان را هدف قرار می‌دهد، چرا که این کانال‌ها ثبت شده نیستند و گاه ممکن است سوء استفاده‌هایی صورت گیرد که ناشی از مشاوره‌های جهت‌دار باشد که مورد پیگرد قانونی قرار نمی‌گیرند. به نظر من جای رشد حوزه مدیریت دارایی در کشور واقعا خالی است. چون صندوق‌ها و ابزارهایی که در بازار ارائه می‌شود، توسط سازمان بورس و اوراق بهادار نظارت می‌شود. افرادی که این صندوق‌ها را مدیریت می‌کنند باید یکسری گواهی‌نامه‌ها و مجوزهای خاصی داشته باشند و از سطح معلومات حداقلی که مرتبط با بازارسرمایه باشد برخوردار باشند. بنابراین قطعاْ سرمایه‌گذاری‌ غیرمستقیم مردم در بازار سهام از طریق صندوق‌ها بسیار مطمئن‎‌تر از خرید و فروش مبتنی بر مشاوره‌های غیرکارشناسی شبکه‌های مجازی است.

پس توصیه شما این است که مردم به سمت سرمایه‎‌گذاری غیرمستقیم بروند؟

بله، دقیقا، وقتی شما یک سهم می‌خرید یعنی ریسک آن سهم را هم باید بپذیرید اما وقتی یونیت‌های صندوقی را خریداری کنید، زیان‎‌هایی که برایش می‌توان متصور شد خیلی کمتر است و سرمایه‌گذاران در مواقع مختلف می‌توانند از سهم خارج شده یا وارد سرمایه‌گذاری در سهم دیگری شوند؛ همچنین منابع اندک و ناچیز، امکان سرمایه‌گذاری در چند سهم را ندارند اما در صندوق‌های سرمایه‌گذاری هر فرد می‌تواند با حداقل آورده، یونیت‌هایی را خریداری کند. امسال سال سرمایه‎‌گذاری غیرمستقیم در بورس است. به طور قطع هنوز پتانسیل‌های غیرمستقیم سودآوری در بورس وجود دارد. شرکت‌هایی وجود دارند که در این شرایط خاص اقتصادی نه تنها متضرر نمی‌شوند بلکه منتفع هم می‌شوند. استفاده از ابزارهای واسطه برای مردم بهتر است و ریسک کمتری دارد.

توصیه شما به افرادی که قصد سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها را دارند چیست؟ چرا که ممکن است این صندوق‌ها چند روزی رشد یا برعکس چند روز افت داشته باشند، این در حالی است که وقتی مردم در صندوق‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند باید با این استراتژی وارد شوند که میانگین کل سال را در نظر بگیرند نه فقط مقطع سودآوری را، نظر شما چیست؟

بله، دقیقا همین است، ما نباید بورس و بازارسرمایه را معادل بخت‌آزمایی قرار دهیم، سرمایه‌گذاران همانطور که سود می‌کنند ممکن است در مقطعی زیان ببینند. این رویکردی است که متاسفانه در سال‌گذشته بین بیشتر مردم رایج بوده است که به دنبال کسب سودهای دوره‌ای و کوتاه‌مدت از بورس بوه‌اند اما اگر آگاهانه و با نگاه بلندمدت، بر روی ابزاهایی که توسط افراد حرفه‌ای اداره می‌شود، سرمایه‌گذاری کنند به طور قطع سودهای معقولی هم می‌توانند داشته باشند.

مهم‌ترین چالشی که صاحبان ابزارهای سرمایه‌گذاری در بازارسرمایه در جذب سرمایه‌های مردم یا شرکت‌ها با آن روبه‌ هستند از نظر شما چیست؟

یک روی این چالش‌ها، نیازمند فرهنگ‌سازی است سمت دیگر این است که بتوانیم ابزارهای متناسب با نیازهای مردم را طراحی کنیم.

تا چه حد به این هدف نزدیک شده‌اید(طراحی ابزارها باتوجه به نیازهای مردم)؟

متاسفانه طی دو سال گذشته بخاطر محدودیت‌های قانونی، هم از سوی مجلس، بانک مرکزی و گاهی سازمان بورس و اوراق بهادار، نهادهای مالی در ابزارسازی، قدری با محدودیت روبه‌رو شده‌اند و همین مساله در توسعه ابزارها چالش‌برانگیز شده است. از سوی دیگر و در حال حاضر بیشتر ابزارهای ما به عنوان یکی از فعالان بازار، اشباع شده است؛ به طوریکه صندوق‌های سرمایه‌گذاری به سقف خود رسیده‌اند و نیازمند دریافت مجوز برای افزایش سقف سرمایه‌گذاری هستند. باتوجه به این محدودیت‌ها درحال حاضر امکان جذب سرمایه‌گذار جدید به خوبی و در همه ابزارها فراهم نیست؛ از این رو باید ظرفیت‎‌های جدیدی ایجاد شود. امیدواریم متولیان امر کمک کنند چالش‌ها و محدودیت‎ها را حذف کنند تا بتوانیم ظرفیت جذب بیشتری برای سرمایه‌گذاران داشته باشیم. این درحالی است که بازارسرمایه به قدری بزرگ و متنوع شده است که ظرفیت خوبی برای حل چالش‌های فعلی در اقتصاد کلان دارد.

باتوجه به اینکه پیش‌بینی شده است امسال سال سختی از نظر اقتصادی است، شما چه تدبیری برای مدیریت دارایی صندوق‌ها اندیشیده‌اید؟ آیا برنامه خاصی برای این منظور دارید؟

صندوق‌ها با توجه به امیدنامه و اساسنامه‌ای که دارند، به طور قطع نمی‌توانند در هر جایی سرمایه‌گذاری کنند و حوزه‌های سرمایه‌گذاری آنها مشخص است؛ تنها کاری که ما می‌توانیم انجام دهیم این است که تلاش کنیم با تحلیل‌ها و ارزیابی‌های درست و دقیق، جابجایی منابع در حوزه‌هایی که می‌تواند بازدهی مناسبی ایجاد کرده و در همین حال در خدمت اقتصاد کشور باشد انجام دهیم. تمام تلاش ما این است که به وکالت از سرمایه‌گذاران این کار به خوبی انجام شود.

در چنین شرایطی پیش‌بینی می‌کنید در کدام حوزه یا صنعت امکان رشد بیشتری وجود دارد یا با سرمایه‎گذاری در آن احتمال موفقیت بیشتر است؟

به طور معمول وقتی تورم‎های قابل توجهی در اقتصاد بوجود می‌آید، تأثیرات عینی آن را در شرکت‎های مختلف مشاهده می‌کنیم. شرکت‌های صادراتی به طور معمول زودتر از سایر حوزه‌ها وضعیت سودآوری‌شان بهتر می‌شود و در مورد بقیه صنایع هم با یک گپ زمانی این اتفاق می‌افتد. طی سال‌های گذشته شاهد بودیم که شرکت‌های صادرات محور وضعیت بهتری داشتند و با گذشت زمان هر چه نرخ تبدیل ارز این گروه متناسب با نرخ بازار آزاد شده وضعیت سودآوری‌شان هم بهتر می‌شود. شرکت‌های صادرات محور سودآوری خوبی خواهند داشت به این دلیل که نرخ تبدیل این گروه به نرخی که در سامانه نیما است در حال نزدیک شدن به بازار آزاد است.

در پله بعدی به طور معمول صنایعی که تولید داخلی دارند، اوضاع بهتری خواهند داشت. از سوی دیگر به دلیل اینکه در اقتصاد درخصوص قیمت‌گذاری، برخی محدودیت‌ها وجود دارد و از آنجا که این شکاف قیمتی با گذشت زمان برداشته می‌شود، این گروه از شرکت‌ها نیز از این شرایط منتفع می‌شوند.

در حوزه خدمات هم به نظر می‌رسد جای رشد وجود داشته باشد چرا که از ابتدای سال شاهد این بودیم که بیشتر صنایع و شرکت‌هایی که تولید داخلی دارند و در داخل کشور محصولات خود را عرضه می‌کنند (صنایعی از قبیل سیمان، غذا و تولیدکنندگان لاستیک)، وضعیت خوبی داشتند و با آزادسازی قیمت‌ها انتظار می‌رود سودآوری خوبی داشته باشند.

منبع خبر: با اقتصاد

اشتراک با دوستان

اگر پرسشی دارید، تردید نکنید

با ما در ارتباط باشید

  • تلفن 8656 021
  • پست الکترونیک info@lotusib.ir