عدم پذیرش واحدهای صندوق طلا به عنوان وجه تضمین خرید اعتباری سهام / تغییر شرایط در انتظار تصمیم ناظر


1398/4/1 16:16:21


هفته‌نامه اطلاعات بورس در گزارشی نوشته است: با توجه به عمر صندوق‌های طلای قابل معامله در بورس، طبق دستورالعمل سازمان بورس درخصوص وجه تضمین‌های قابل قبول برای خرید اعتباری سهام، این دارایی ارزنده در لیست دارایی‌های مورد قبول برای خرید اعتباری نیست. به گفته کارشناسان، این صندوق‌ها بسیار کم ریسک‌تر و امن‌تر از سایر سهام بازار سرمایه هستند. این درحالی است که شرکت‌های کارگزاری سهام صندوق‌های طلا را همانند سهام بازار پایه به عنوان وجه تضمین برای خرید اعتباری اوراق بهادار مورد قبول نمی‌دانند. در اینجا سؤالی مطرح می‌شود که چرا سهام صندوق طلا که ماهیتی متفاوت از سهام بازار پایه دارد و یک دارایی قابل اتکا و کم ریسک و قابل قبول است، به عنوان وجه تضمین پذیرفته نمی‌شود؟

حسن کاظم زاده معاون سرمایه‌گذاری‌های جایگزین شرکت تأمین سرمایه لوتوس پارسیان در این باره گفت: محدودیت در دارایی‌های مورد قبول برای وجه تضمین خرید اعتباری اوراق بهادار، توسط سازمان بورس و اوراق بهادار تعیین می‌شود. شرکت‌های کارگزاری نیز طبق دستورالعمل سازمان عمل می‌کنند.

وی افزود: سال گذشته قبل از اصلاح این دستورالعمل، مجموعه لوتوس به عنوان بخشی از این اکوسیستم درخواست اینکه سهام صندوق طلا به عنوان وجه تضمین خرید اعتباری سهام تایید شود را ارائه داد.

این فعال بازار سرمایه اظهار داشت: در مذاکرات شفاهی در خصوص عدم پذیرش دارایی صندوق طلا به عنوان وجه تضمین، این نگرانی از سوی سازمان وجود دارد که حالت اهرمی پیدا کند. به طور مثال اشخاص با سرمایه‌گذاری برای خرید صندوق طلا(اهرم)،  تقاضای مازاد برای صندوق‌ها ایجاد کنند.

کاظم زاده بیان کرد: قطعا این موضوع باید توسط کانون کارگزاران پیگیری شود. لازم به ذکر است که به دلیل پیگیری نکردن کانون کارگزاران در مورد وجه تضمین صندوق طلا، مجبور شدیم خود به موضوع ورود پیدا کنیم.

وی با بیان این که حدود دوسال از عمر ورود این صندوق‌ها به بازار سرمایه می‌گذرد، گفت: برای اینکه یک دارایی به عنوان وجه تضمین پذیرفته شود باید یکسری شرایط از جمله قابلیت نقدشوندگی و معاملات مستمر، ارزش ذاتی قابل محاسبه با  امکان پیش‌بینی و دسترسی آزاد عموم به اطلاعات دارایی را دارا باشد که تمام موارد ذکر شده در سهام صندوق‌های طلا وجود دارد. بر این اساس  باید برای تغییر شرایط منتظر تصمیم سازمان در این خصوص بود.

 

منتشر شده در: هفته‌نامه اطلاعات بورس، شماره 309، 25 خرداد 98

اشتراک با دوستان

اگر پرسشی دارید، تردید نکنید

با ما در ارتباط باشید

  • تلفن 8656 021
  • پست الکترونیک info@lotusib.ir