عرضه‌های اوليه، جذاب و پركشش/ اكنون زمان رونق بازار است


1398/5/6 11:04:16


حسن قاليباف اصل، رئيس هيئت مديره شركت تامين سرمايه لوتوس پارسيان و مديرعامل سابق بورس تهران، ازجمله دلايل رونق بازارسرمايه را در حال حاضر ارائه گزارش‌های سه ماهه مثبت شركت‌ها می‌داند و معتقد است در دوران رونق بازار كدهای بورسی نيز افزايش يافته و عرضه‌های اوليه سهام شركت‌ها، جذابيت اين بازار را دوچندان می‌كند. 

سايت «با اقتصاد» گفت وگويی خواندني با رئيس هيئت مديره تامين سرمايه لوتوس پارسيان داشته است كه در ادامه از نظرتان می‌گذرد.


به نظر می‌رسد استقبال مردم از بازارسرمايه بيشتر شده و نگرش مردم از اين بازار و بورس تغيير كرده است، نظر شما دراينباره چيست؟ 

بازار هميشه رو به جلو بوده و آمار كدهای معاملاتی همواره روبه بالا است؛ اما در حال حاضر استقبال از بازار بيشتر شده است. حالا زمان رونق بازار است و به طور معمول در زمان رونق بازار، كدهای بورسی و عرضه‌های اوليه بيشتر می‌شود و براي سرمايه‌گذار جذاب است كه اين اتفاق خوبی است. يكی از دلايلی كه باعث شده درخواست كدهای بورسی افزايش داشته باشد، اين است كه در ساير بازارها خبری نيست اما بورس روبه بالاست و اين رونق باعث شده كه مردم به سمت بازار سرمايه بيايند. به طور معمول، سهام در دوران رونق عرضه می‌شود و در دوره ركود، عرضه اوليه خريدار زيادی ندارد و همين موضوع باعث می‌شود سرمايه‌گذاران به سمت بازار سهام بيايند.

چه توصيه‌ای برای افراد تازه وارد به بورس داريد؟ 

بهتر است سرمايه‌گذاری غيرمستقيم انجام دهند و از امكانات صندوق‌های سرمايه‌گذاری، ETFها، شركت‌های مشاوره سرمايه‌گذاری و سبدگردان‌ها استفاده كنند. نهادهای خوبی در بازار ايجاد شده كه اين نهادها می‌توانند به افرادی كه خودشان فرصت نداشته يا دانشی در زمينه سرمايه‌گذاری ندارند كمك كنند تا بتوانند انتخاب‌ها و تصميمات درستی بگيرند. توصيه می‌شود سرمايه‌گذاران برای اينكه بتوانند بازده خوبی از بازار بدست آورند و ضرر نكنند، حتما از اين نهادها استفاده كنند.

نظر شما درباره عرضه اوليه برخی سهام با قيمت‌های بالا چيست؟ 

به طور معمول قيمت توسط بازار تعيين می‌شود. زماني شركت‌ها گزارش‌های كارشناسی هم نمی‌دادند اما درحال حاضر، اين گزارش‌ها منتشر می‌شوند و شركت‌ها قبل از آمدن در بورس، گزارش‌های خود را ارائه می‌دهند، به طور طبيعی هر فرد خودش با ديدن اين گزارش‌ها تصميم می‌گيرد چه سهمی بخرد. هر شركتی قيمتی را برای سهامش تعيين می‌كند، بازار می‌تواند نخرد، به هر حال بحث بر سر اين است كه يك طرف خريدار و يك طرف فروشنده قرار دارد و براساس عرضه و تقاضا قيمت تعيين می‌شود. قاعدتا اگر قيمت سهمی در عرضه اوليه گران باشد، قيمت پايين آمده و متعادل شده و بازده بالايی می‌تواند به سهامدار بدهد. ادبيات عرضه اوليه اين است كه يك بازده غيرعادی مثبت می‌دهد و افرادی كه در عرضه اوليه سهمی خريداری می‌كنند نسبت به افراد ديگر بازده بالاتری بدست می‌آورند.

چشم انداز شما از وضعيت بازارسرمايه تا پايان سال چيست؟ 

مفهوم بازار سرمايه اين نيست كه امروز می‌شود سرمايه‌گذاری كرد اما فردا نمی‌شود؛ اينجا بازاری است كه می‌توان در آن حضوری دائمی داشت. اينكه بازار روبه بالاست يا پايين، متغیرهای زيادی در آن اثرگذار است. برخی متغيرهای اين بازار، اقتصادی است اما گزارش‌های سه ماه شركت‌ها خيلی خوب و مثبت است و همين گزارش‌ها چشم انداز مثبتی را از بازار نشان می‌دهند.

به نظر شما در حال حاضر چه عاملی باعث جذابيت بيشتر بازار شده است؟ 

به نظر می‌رسد يكی از جذابيت‌های بازار، عرضه‌های اوليه است كه منجر به افزايش تقاضا شده و كدهای بورسی جديدی وارد بازار می‌كند. عرضه اوليه يك فرصتی است كه هم در بورس و هم در فرابورس به طور جدی برروی آن كار می‌شود. بازار ما درحال حاضر تنوع خيلی خوبی دارد، هم از نظر صنايع مختلف و سهام شركت‌ها كه شامل 500 شركت بورسی و فرابورسی است و ديگری ابزار با درآمدثابت و ابزار مشتقه است. فرض كنيد فردی با داشتن ابزار مشتقه وقتی بازار رو به بالاست سهام را می‌خرد و زمانيكه بازار رو به پايين است براساس تشخيص می‌فروشد يا اصلا نمی‌خرد، چون انتظار دارد قيمت‌ها پايين بيايد در اين شرايط، ابزارمشتقه اين امكان را فراهم می‌كند كه سرمايه‌گذار حتی اگر بازار رو به پايين هم باشد از آن بازار بتواند بازده بگيرد. فرض مثال اوراق آتی كه موقعيت فروش بگيرد، حتی اگر قيمت پايين بيايد فرد سود می‌كند. درحال حاضر در بازار ما ابزاری وجود دارد كه به سرمايه‌گذار اين امكان را فراهم می‌كند كه بازار در هر جهتی باشد (بالا يا پايين) بتواند از فرصت‌های سرمايه‌گذاری استفاده كرده و ريسك اش را هم پوشش دهد. به طوريكه قيمت پايين می‌آيد اما سرمايه‌گذار سود می‌كند.

منبع خبر: سایت با اقتصاد

اشتراک با دوستان

اگر پرسشی دارید، تردید نکنید

با ما در ارتباط باشید

  • تلفن 8656 021
  • پست الکترونیک info@lotusib.ir