رشد و توسعه صندوق‌های سرمایه‌گذاری با ایجاد بازاری مدرن


1398/5/13 09:42:09


ماهنامه بازار‌و‌سرمایه در تازه‌ترین شماره خود به تاریخ خرداد و تیر 1398، به بررسی صندوق‌های سرمایه‌گذاری پرداخته است. این ماهنامه در گزارشی نوشته است: «در بازارهای سرمایه توسعه یافته انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری تخصصی و غیرتخصصی و با طبقه‌بندی‌های مختلف ایجاد شده است. به طوری که تعداد بالای این صندوق‌ها در هر بازار سرمایه یکی از نشانه‌های توسعه‌یافتگی این بازارهاست. 12 سال از تولد اولین صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه ایران گذشت و در این مدت صندوق‌های سرمایه‌گذاری با انواع مختلف سهامی، با درآمد ثابت، مختلط، طلا و ... به وجود آمده‌اند که هر کدام کارکردی مختلف دارند. شاید یکی از اهداف اولیه این صندوق‌ها جذب سرمایه‌گذاران بدون تجربه و علاقه‌مند به بازار سرمایه یا جذب سرمایه‌گذارانی که زمان معامله در بازار سهام را ندارند بوده است. با این همه هنوز فرهنگ سرمایه‌گذاری غیر مستقیم از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری در کشور ما نهادینه نشده و پژوهش آماری دقیقی علت این نقیصه را بررسی نکرده است. شاید بتوان پدیده فقدان اعتماد در محیط جامعه و یا نا آگاهی عموم مردم از بازار سرمایه و ابزارهای آن را یکی از مهم‌ترین دلایل این موضوع دانست که برای رفع آن سازمان بورس و اوراق بهادار و مسئولان اقتصادی باید فکر جدی کنند؛ چراکه وجود ابزارهای مالی ضروری‌ترین فاکتور برای کنترل فضای اقتصادی در کشور است.»

در ادامه‌ی این گزارش اشاره شده است که طی بررسی‌های انجام شده درخصوص عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری، مشخص شده است که صندوق پشتوانه طلای لوتوس جزو صندوق‌هایی است که در طول عمر فعالیت خود بیشترین بازدهی را کسب کرده است. از این‌رو این ماهنامه با حسن کاظم‌زاده-معاون تحلیل و سرمایه‌گذاری‌های جایگزین تأمین سرمایه لوتوس پارسیان و مدیر صندوق طلای لوتوس- گفت‌و‌‎گویی درخصوص جایگاه صندوق‌های سرمایه‌گذاری و دلایل توسعه نیافتن این صندوق‌ها در بازار سرمایه ایران داشته است.

حسن کاظم زاده می‌گوید: «ایجاد چارچوبی برای انجام صحیح معاملات در بازار، ایده باستانی است که صندوق‌های  ETF آن را به شکل مدرن امروزی درآوردند و به نام خود ثبت کرده‌اند. افزایش نقدشوندگی حاصل از صندوق‌های ETF تاثیر شگرفی روی عملکرد بازارهای جهانی گذاشته و این مسئله به‌خصوص زمانی آشکار می‌شود که بازار نوسانی است. این موضوع زمانی که در ایران سکه و ارز در سال گذشته نوسانات شدید داشت، کاملا قابل مشاهده بود که صندوق پشتوانه طلای لوتوس از حجم معامله بالایی برخوردار بود که این مسئله شهرتی برای صندوق‌های کالایی به ارمغان آورد و موجب توسعه این صندوق‌ها شد.»

معاون تحلیل و سرمایه‌گذاری‌های جایگزین تأمین سرمایه لوتوس پارسیان ادامه می‌دهد: «اولین پیش‌نیاز برای رشد و توسعه صندوق‌ها در ایران و حتی در جهان، وجود بازارهای مدرن  است. منظور از بازار مدرن این است که زیرساخت‌ها مناسب بوده و همچنین ابزارهای پیشرفته نوین مالی را دارا باشد. عمده‌ترین دلیل توسعه نیافتن صندوق های ETF در ایران، نبودِ بازار سرمایه مدرن یا به عبارتی نبودِ زیرساخت‌های مناسب بازارسرمایه همانند کشورهای پیشرفته  و همچنین نبودِ فرهنگ‌سازی عمومی برای سرمایه‌گذاری در بازار سهام است. به‌طوری‌که در ایران اکثر افراد با بازار سرمایه  آشنا نیستند.»

مدیر صندوق طلای لوتوس اظهار دارد: «از دلایل دیگر توسعه نیافتن ابزارهای مالی مانند صندوق‌های ETF و حتی سایر ابزارها، قوانین دست و پا گیر سازمان بورس اوراق بهادار مانند تعیین سقف برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری و ... است. قوانین موجود اگر در راستای شفاف‌سازی، نقدشوندگی بیشتر، اطمینان خاطر و آگاهی  سرمایه‌گذار باشد نه تنها مانع نخواهد بود بلکه مفید و کمک کننده است.»

کاظم‌زاده معتقد است: «نبود امکان ردگیری مناسب شاخص بازار (که به تجزیه و تحلیل اساسی نیاز دارد)، عملکرد نامناسب برخی بازارگردان‌ها در ارائه مظنه‌های خرید و فروش و نحوه صدور و ابطال واحدهای صندوق‌ها از دیگر عوامل توسعه نیافتن این ابزارهاست که این امر با کاهش مزایای صندوق‌ها، استقبال سرمایه‌گذران را کاهش می‌دهد.»

 

منبع: ماهنامه‌ بازار‌و‌سرمایه، شماره 108، خرداد وتیر 1398

اشتراک با دوستان

اگر پرسشی دارید، تردید نکنید

با ما در ارتباط باشید

  • تلفن 8656 021
  • پست الکترونیک info@lotusib.ir