گزارش عملکرد و پیشرفت پروژه‌های اولین صندوق جسورانه کشور


1398/5/28 11:52:46


قسمت اعظم سرمايه‌گذاري صندوق رویش لوتوس در حوزه سلامت و همكاري با پژوهشگاه رويان بوده است و بخش دیگر سرمایه‌گذاری‌های این صندوق در حوزه آی‌تی است.

به گزارش روابط عمومی تامین سرمایه لوتوس پارسیان، احمد اميني‌خواه مدير سرمايه‌گذاري‌های جایگزین این شرکت در گفت‌‎وگو با ایسنا درخصوص سرمايه‌گذاري‌های صندوق جسورانه رویش لوتوس در استارت‌آپ‌ها گفت: قسمت اعظم سرمايه‌گذاري صندوق رویش در حوزه سلامت و همكاري با پژوهشگاه رويان بوده است و بخش دیگر سرمایه‌گذاری‌های این صندوق در حوزه آی‌تی است.

امینی‌خواه درخصوص ارزش‌گذاری‌های انجام شده گفت: ارزش‌گذاري‌ها براي حوزه استارت‌آپي سلامت بر اساس بهاي تمام شده گذاشته مي‌شود و هيچ ارزش افزوده‌اي ايجاد نكرديم كه مدعي باشيم خالص ارزش دارايي بيش از اين مقدار بوده يا ارزش‌گذاري فاصله‌اي با ارزش واقعي گرفته است.

پیشرفت حوزه سلامت با حمایتِ صندوق رویش

او در توضیح فعالیت‌های حوزه سلامت افزود: طي دو سالي كه مشغول به فعاليت بوديم حدود 15 ميليارد تومان براي ايجاد يك فضاي تحقيق و توسعه حوزه سلول درماني و بيوتك در مساحت 450 متري در دو طبقه هزينه كرديم. اين فضاي منحصر به فرد در حوزه بیوتک مي‌تواند سالانه يك يا دو محصول به بازار ارائه دهد و دستگاه‌های خریداری شده مبتنی بر تکنولوژی روز دنیاست که خوشبختانه توانستیم در زمانی که نرخ ارز پایین‎‌تر بود و مشکلات تحریم به این شدت وجود نداشت خرید انجام دهیم. به موازات آن در فضاي آزمايشگاهي حدود پنج محصول در زمينه درمان چشم، كمردرد مزمن و سلول‌هاي بنيادي آرتروز زانو توليد شده است كه انطباق بسيار زيادي با محصولات ايجاد شده توسط شركت‌هاي درجه يك آمريكايي و اروپايي دارد و باعث افتخار است که با پیشرفت این پروژه‌ها، چنین ارزش افزوده‌ای به اقتصاد وارد شود.

مدير صندوق رویش لوتوس ادامه داد: احتمالا در فضاي آزمايشگاهي تا يك سال آينده پس از تاييد وزارت بهداشت 5 محصول آماده تزريق به بيمار را ارائه خواهيم داد تا درآمدزايي از اين محل كسب شود. همچنین، حق انحصاری يكي از مهمترين محلول‌هايي كه براي پيوند كليه و سایر پیوندها استفاده مي‌شود در صندوق رويش لوتوس ثبت شده  است. این محصول قبلاْ کاملاْ وارداتی بود و اکنون به صورت جوينت ونچر با يكي از شركت‌ها در سال جاري به مرحله توليد مي‌رسد و اولين فروش در حوزه سلامت در صندوق رویش اتفاق مي‌افتد. پيش‌بيني فروش حدود 50 ميليارد توماني طي سه سال براي اين محلول ارزيابي شده است.

اميني‌خواه از راه‌اندازي دو خط سلولي جهت توليد دو داروي پر فروش ايراني خبر داد و گفت: يكي از این دو دارو، FSH براي درمان نازايي و ديگري دارويي است كه ثبت اختراع آمريكايي دارد و در ايران به هزينه‌هاي گزاف به فروش مي‌رسد. این دو دارو هم طي سه سال آينده وارد بازار خواهند شد.

مدیرِ اولین صندوق جسورانه‌ی بازار سرمایه کشور تأکید کرد: پیشرفت ما در حوزه سلامت بسیار چشمگیر بوده است و ارزش افزوده بالایی در سه سال آینده خواهیم داشت به این ترتیب که مطابق فرایندِ درنظر گرفته شده، ابتدا محلولِ پیوند کلیه و بعد محصولات سلولی و بعد دو محصول دارویی به بازار وارد می‌شود.

انجام اقدامات اوليه براي ورود شيپور به بازار سرمايه

وي با اشاره به سرمايه گذاري‌های صندوق رویش لوتوس در حوزه آی‌تی گفت: ما بر روي دو استارت‌آپ معروفِ بيمه بازار و شيپور در حوزه IT سرمایه‌گذاری کرده‌ایم. از زمان سرمايه‌گذاري در شيپور با توجه به تغييرات قيمت ارز و افزايش تقاضا براي خريد كالاهاي دست دوم؛ تعداد آگهي، تعداد كاربران و درآمدزايي شيپور رشد فوق‌العاده‌اي داشته است. یکی از سرمایه‌گذاری‌های فوق‌العاده‌ی ما در صندوق رویش بر روی شیپور بوده است که از زمان سرمایه‌گذاری تا کنون 3 x رشد کاربر و 2 x رشد تعداد آگهی داشته است.

او گفت: ارزشگذاری ما نسبت به سرمايه‌گذاري‌ای که در دوره قبل انجام دادیم، افزايش 100 درصدي را به ثبت رسانده و اكنون شيپور در مرحله بعدي سرمايه‌گذاري است. امیدواریم شیپور تا یک سال و نیم آینده از مرحله سر به سری عبور کند و وارد سوددهی شود و بر همین اساس اقدامات اولیه برای ورود این مجموعه به بازار سهام در حال برنامه‌ریزی است.

اميني خواه درخصوص سرمایه‌گذاری بر روی استارت‌آپ بیمه بازار گفت: در مورد بیمه‌بازار، به دلیل وجود رقبای زیاد،‌ این استارت‌آپ به سرعتِ رشدی که مد نظر ما بود نرسید. به هر حال باید در نظر داشت که اين صنعت سنتي است و به شبكه‌هاي محلي وابستگي دارد. بنابراین همچنان با ارزش‌گذاري‌ای که ورود کردیم سنجيده مي‌شود و در حال حاضر مرحله بعد سرمايه‌گذاري در اين شركت مطرح است كه حتي شايد در مرحله ادغام و تمليك وارد شويم.

مدیر صندوق جسورانه رویش لوتوس با اشاره به برنامه‌ آینده این صندوق گفت: در حالِ سرمایه‌گذاری بر روی یکی از استارتاپ‌های معروف کشور هستیم که هنوز امکان افشا و اطلاع‌رسانی نداریم تا زمانی که سرمایه‌گذاری نهایی شود و بعد از آن اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

 

 

اشتراک با دوستان

اگر پرسشی دارید، تردید نکنید

با ما در ارتباط باشید

  • تلفن 8656 021
  • پست الکترونیک info@lotusib.ir