رئیس هیئت مدیره تامین سرمایه لوتوس: قوانین جدید موجب شفافیت بیشتر در بازار پایه می شود


1398/6/12 09:21:19


در همه بازارها در مورد قواعد و مقررات در جهت شفافیت بیشتر، تفکر و تأمل می‌شود. زمانی که بازار با ریسک و ابهام روبه‌رو شود آن قواعد کمک می‌کند سرمایه‌گذار در خرید و فروش دچار ضرر و زیان نشود.

دکتر حسن قالیباف اصل، رئیس هیئت مدیره تامین سرمایه لوتوس پارسیان، در گفت وگو با روابط عمومی بورس تهران با بیان مطلب فوق اظهار داشت: تغییرات جدید در بازار پایه نیز از جنس قواعد بازار بوده و به منظور ایجاد شفافیت و کشف قیمت مناسب‌تر در داد و ستد سهام است.

مدیرعامل سابق بورس تهران محدودیت نوسان را برای بازارهای پر ابهام ضروری دانست و خاطرنشان کرد: در بازارهای پرریسک، جایی که ابهام وجود داشته باشد ناظر در تلاش است دامنه نوسان را محدود کند تا بازار به دور از هیجان و  تدریجی کشف قیمت را انجام دهد.

قالیباف اصل تصریح کرد:  این قواعد و مقررات موجب می‌شود کشف قیمت به درستی انجام شده و سرمایه‌گذاران با عجله و هیجان خرید و فروش نکنند تا معاملات با قیمت‌های واقعی فاصله نگیرد.

او ادامه داد: در همه بازارها، مقام ناظر هر وقت احساس کند باید تغییر مقررات صورت پذیرد آن را از قبل با دلایل توجیهی اعلام می‌کند.

رئیس هیئت مدیره تامین سرمایه لوتوس پارسیان اظهار داشت: شرکت‌های بزرگ و با شفافیت مناسب در بورس تهران پذیرفته شده‌اند و شرکت‌هایی که به دلیل ابهام، شرایط پذیرش در بورس تهران و بازار اصلی فرابورس را ندارند یا برخی از شرکت‌ها درخواست پذیرش در تابلوهای فوق را مطرح نکردند، در بازار پایه حضور دارند. البته فرابورس از سرمایه‌گذارانی که مایل به خرید سهام در این بازار هستند می‌خواهد بیانیه ریسک را مطالعه کنند تا به این سرمایه‌گذاران یادآوری کند که در بازار پرریسک وارد می‌شوند.

قالیباف اصل به دامنه نوسان و حجم مبنا در بورس تهران اشاره کرد و گفت: وجود دامنه نوسان محدودتر سبب می‌شود بازار در زمان ابهام فرصت برای تجزیه و تحلیل به منظور کشف قیمت را داشته باشد.

رئیس دانشکده علوم اجتماعی و اقتصادی دانشگاه الزهرا(س) افزود: دامنه نوسان قیمتی در بازار پایه فرابورس باید کمتر از بورس اوراق بهادار تهران باشد، زیرا این محدودیت موجب می‌شود بازار فرصت بیشتری برای کشف قیمت شرکت‌هایی با ابهام را داشته باشد.

وی با بیان اینکه قوانین و مقررات جدید باید زودتر در بازار پایه تدوین و اجرایی می‌شد افزود: برخی از مقررات مانند ندیدن مظنه قیمت‌ها برای سایرین در حال حاضر اجرا نمی‌شود و  به نظر می‌رسد نیاز به بررسی بیشتری در این زمینه به منظور ارتقاء شفافیت وجود دارد.

رئیس هیئت مدیره تامین سرمایه لوتوس پارسیان به بهره‌برداری از تجارب جهانی در تغییر مقررات اشاره کرد و گفت: می‌توان در تدوین قواعد و مقررات جدید، به منظور ایجاد شفافیت بیشتر از تجارب سایر بورس‌های خارجی و بین‌المللی نیز استفاده کرد. به عنوان مثال بورس مصر تابلویی دارد که شرکت‌ها در آن، نزد نهاد ناظر ثبت شده ولی پذیرش نشده‌اند. بورس استانبول نیز دارای شرکت‌های تحت نظر(underwatch) است که می‌توان از تجربه‌های آنها و سایر کشورها بهره برد.

منبع خبر: سایت بورس اوراق بهادار تهران

 

 

اشتراک با دوستان

اگر پرسشی دارید، تردید نکنید

با ما در ارتباط باشید

  • تلفن 8656 021
  • پست الکترونیک info@lotusib.ir