رئیس هیئت مدیره لوتوس پارسیان: هدف بازار پایه کسب بازدهی نیست


1398/7/7 08:32:08


پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه در گزارشی نوشته است: طی چند روز گذشته موضوع اصلاح قوانین بازار پایه فرابورس به دغدغه سهامداران بدل شد و نقدهایی به همراه داشت اما کارشناسان در این رابطه چه می‌گویند؟

افزایش شفافیت، جلوگیری از زیان‌های آتی، جلوگیری از حباب قیمتی سهام و سد مقابل کلاه برداران فضای مجازی مهمترین فاکتورهای قوانین جدید بازار پایه فرابورس است که از سوی کارشناسان بازار سرمایه عنوان شد. همچنین به گفته کارشناسان بورس کشور، فرآیند اطلاع‌رسانی اجرای قوانین جدید بازار پایه از ماه‌ها قبل آغاز شده بود و سهامداران فرصت لازم برای خروج از این بازار را داشتند.

در همین راستا،‌ حسن قالیباف اصل، رئیس هیئت مدیره تامین سرمایه لوتوس پارسیان ضمن بیان اینکه تغییرات در بازار پایه از جنس قواعد بازار بوده و به منظور ایجاد شفافیت و کشف قیمت مناسب‌تر در دادو‌ستد سهام است، افزود: زمانی که بازار با ریسک و ابهام روبه‌رو شود قواعد کمک می‌کند سرمایه‌گذار در خرید و فروش دچار ضرر و زیان نشود.

مدیرعامل سابق بورس تهران محدودیت نوسان را برای بازارهای پر ابهام ضروری دانست و خاطرنشان کرد: در بازارهای پرریسک، جایی که ابهام وجود داشته باشد ناظر در تلاش است دامنه نوسان را محدود کند تا بازار به دور از هیجان و  تدریجی کشف قیمت را انجام دهد.

به گفته قالیباف شرکت‌های بزرگ و با شفافیت مناسب در بورس تهران پذیرفته شده‌اند و شرکت‌هایی که به دلیل ابهام، شرایط پذیرش در بورس تهران و بازار اصلی فرابورس را نداشتند و یا از بازار اصلی بورس و فرابورس اخراج شدند در بازار پایه حضور دارند.

این استاد دانشگاه خطر نشان کرد: در واقع مهمترین دلیل تشکیل بازار پایه بحث نقدشوندگی بود و کسب بازدهی، هدف این بازار نیست. فلسفه راه‌اندازی این بازار کمک به سهامداران برای تداوم جریان نقدشوندگی است.

اشتراک با دوستان

اگر پرسشی دارید، تردید نکنید

با ما در ارتباط باشید

  • تلفن 8656 021
  • پست الکترونیک info@lotusib.ir