رشد مجدد بازار نیازمند جلب اعتماد سهامداران


1398/7/30 12:21:25


تجربه نشان داده سهم‌ها بعد از انجام افزایش‌سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی، پتانسیل رشد داشته و با این نگرش، سهم‌هایی که برنامه تجدید ارزیابی دارند را می‌توان برای آنها، این پتانسیل را متصور شد.

اگرچه بازار این هفته را با رنگ سرخ آغاز کرد؛ ولی انتشار برخی گزارش‌های ۶ماهه، کور سوی امیدی بود که دل و جرات سهامداران را افزایش داد و با افزایش محسوس تقاضا در چند سهم بزرگ و بنیادی بازار، شاخص کل روز گذشته را با سبز کمرنگ به پایان رساند و خطر نزول به زیر ۳۰۰هزار واحد از بیخ گوش بازار گذشت.

حسن کاظم زاده معاون سرمایه‌گذاری جایگزین تامین سرمایه لوتوس پارسیان در خصوص وضعیت فعلی بازار سرمایه و پیش‌بینی روند آتی بازار بیان کرد: به نظر می‌رسد روند نزولی در اکثر سهم‌ها تا حدی متوقف شده و با شرایط فعلی انتظار ریزش قیمت بیشتری نمی‌رود.

وی افزود: با در نظر گرفتن وضعیت تورمی اقتصاد کشور، روند کلی بازار را صعودی پیش‌بینی شده اما؛ به هر حال با توجه به ریزش‌های اخیر، جلب اعتماد مجدد سهامداران به بازار کمی زمان خواهد برد البته در این شرایط، بازار سرمایه جذاب‌ترین گزینه برای سرمایه‌گذاری بوده چراکه بازدهی بازار پول و سپرده‌گذاری در بانک در یک دوره ۶ماهه، حداکثر ۱۰درصد است و با وجود روند منفی بازار، اما باز هم بسیاری از سهم‌های بنیادی بازار پتانسیل بازدهی بیش از این میزان را خواهند داشت.

این کارشناس بازار سرمایه در توصیه به سهامداران گفت: اگر سهامداران سهمی را با دلیل خاصی خریده‌اند که هنوز مفروضات پا بر جا است (مثلا خوش‌بینی به رشد سودآوری شرکت‌ها یا افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی و...)، بهتر است اقدام به نگهداری سهم خود کنند و هیجان زده اقدام به فروش نکنند ولی سهامدارانی که فقط بر اساس جو مثبت بازار در ماه های قبل و به تقلید از سایرین، خرید کرده‌اند، وضعیت متفاوتی دارند.

وی اضافه کرد: بهترین راهنما در این شرایط، گزارش‌های ۶ماهه شرکت‌ها بوده که می‌تواند سودآوری هر شرکت را تا حد زیادی مشخص کند اگر گزارش عملکرد شرکت‌ها مناسب باشد و رشد قیمت سهم‌ها را توجیه کند، فروش هیجانی منطقی نیست.

کاظم‌زاده در مورد روند سهم‌هایی که برنامه تجدید ارزیابی دارند، اظهار کرد: هنوز شرکت‌ها رسما افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها را انجام نداده‌اند و مشخص نیست میزان افزایش سرمایه هر شرکت چقدر بوده و چه زمان این افزایش سرمایه نهایی خواهد شد؛ بنابراین برآورد قیمت سهم‌ها بعد از افزایش سرمایه هم امکانپذیر نیست و نمی‌توان گفت تاثیر افزایش سرمایه در قیمت سهم ها نمایان شده یا نه؛ البته تجربه نشان داده سهم‌ها بعد از انجام افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی، پتانسیل رشد دارند و با این نگرش (حتی اگر به لحاظ تحلیلی منطقی نباشد)، سهم هایی که برنامه تجدید ارزیابی دارند، پتانسیل رشد دارند.

اشتراک با دوستان

اگر پرسشی دارید، تردید نکنید

با ما در ارتباط باشید

  • تلفن 8656 021
  • پست الکترونیک info@lotusib.ir