همه چیز درباره خرید سهام دولت و کسب سود


1399/2/16 10:08:17


حتماْ این روزها درباره عرضه سهام توسط دولت به مردم از طریق (ETF) و سودِ این سرمایه‌گذاری شنیدید. در این نوشتار می‌خواهیم درباره این سرمایه‌گذاری بیشتر صحبت کنیم و راه انجامِ سریع و راحت آن را هم معرفی می‌کنیم.

به گزارش روابط عمومی تامین سرمایه لوتوس پارسیان،‌ ماجرا این است که دولت تصمیم دارد با واگذاری بخشی دیگر از سهام خود در شرکت‌های دولتی به مردم، گامی جلوتر در مسیر خصوصی‌سازی بردارد. این واگذاری از طریق پذیره‌‌نویسی واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) انجام می‌شود و فرصتی در اختیار عموم مردم قرار خواهد داد تا سهام مجموعه این شرکت‌ها را در قالب این صندوق‌ها و با تخفیف از دولت خریداری کنند و در سود آن سهیم شوند.

در گام اول، پذیره‌نویسی، باقیمانده سهام دولت در بانک‌های صادرات، ملت و تجارت، بیمه البرز و بیمه اتکایی امین در قالب صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) به اسم «واسطه‌گری مالی یکم» و با نماد «دارا یکم» از یکشنبه ۱۴ اردیبهشت آغاز شده است و تا ۳۱ اردیبهشت ادامه خواهد داشت.

حال ببینیم ساز و کار فعالیت این صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله یا همان (ETF) چیست؟

ETF در واقع مخفف Exchange Traded Fund است و به همین دلیل به آن صندوق قابل معامله گویند. واحدهای سرمایه‌گذاری این صندوق‌ها در بازار سهام قابل خرید و فروش میان سرمایه‌گذاران هستند.

یک صندوق ETF می‌تواند دارایی‌های مختلفی داشته باشد از جمله می‌تواند سهام چندین شرکت را داشته باشد و یا در انواع دیگر می‌تواند سپرده بانکی، طلا، اوراق صکوک، پول نقد و یا ترکیبی از تمامی این موارد را داشته باشد.

سرمایه‌گذار با خرید واحدهای این صندوق به اندازه سهام خود در دارایی‌های صندوق سهیم می‌شود و با فروش واحدها می‌تواند دارایی خود را نقد کند ولی نمی‌تواند در ترکیب دارایی صندوق تغییری ایجاد کند و یا تصمیم به فروش یا خرید سهام خاص در صندوق بگیرد؛ بلکه واحدهای صندوق را می‌تواند بخرد یا بفروشد.

نتیجه‌ی سرمایه‌گذاری‌های صندوق در NAV (خالص ارزش دارایی‌ها) آن مشخص می‌شود. ارزش خالص دارایی‌های صندوق به لحظه محاسبه و از طریق سیستم معاملات بازار سهام به اطلاع سرمایه‌گذاران می‌رسد.

بنابراین برای سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها کافی است واحدهای سرمایه‌گذاری آن را خریداری کنید و نیاز به تحلیل اطلاعات سهام تک تک شرکت‌ها ندارید. در واقع شما سهام نمی‌خرید بلکه واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق را خریداری می‌کنید.

شما با خرید واحدهای سرمایه‌گذاری این صندوق در حقیقت در صندوق سرمایه‌گذاری کرده‌اید و نه به صورت مجزا در  نمادهای بورسی این شرکت‌ها. اما صندوق در این نمادها سرمایه‌گذاری کرده است و هر چه قیمت نمادهای صندوق تغییر کند، قیمت هر واحد صندوق هم تغییر می‌کند و شما به نسبت تعداد واحدهایی که خریداری کرده‌اید در این تغییرات قیمتی سهیم می‌شوید.

زمانی هم که قصد فروش واحدهای صندوق را داشته باشید،‌ به ۲ روش پول شما می‌تواند پرداخت شود؛ اول آنکه در بازار سهام در طرف مقابلِ شما که فروشنده هستید، خریدارِ واحدهای صندوق هم هست و در جریان معاملات، صندوق واحدهای صندوق را از شما می‌خرد و به خریدار می‌دهد و به این صورت خرید و فروش واحدها انجام می‌شود.

اگر در طرف مقابل فروشنده، خریدارِ واحد صندوق نباشد، صندوق از همان نمادها سهام خود را می‌‎فروشد و پول خریدار را پرداخت می‌کند.

همیشه در صندوق‌های سرمایه‌گذاری قیمت صدور (برای خرید واحدها) و ابطال (برای فروش واحدها) وجود دارد و همیشه قیمت ابطال از قیمت صدور پایین‌تر است.

با این ساز و کاری که توضیح داده شد،‌ در واقع دولت ارزش سهام خود در شرکت‌های مد نظر را از طریق همین صندوق می‌فروشد. این صندوق تا سال‌ها بعد هست و در دولت‌های مختلف هم وجود دارد و می‌تواند منبع درآمدی برای تمامی دولت‌ها باشد.

آنطور که اعلام شده است قرار است تا پایان سال جاری تعدادی صندوق دیگر به همین شکل به فروش برسد و به این ترتیب ارزش سهام دولت در شرکت‌ها به مردم واگذار می‌شود.

پذیره‌نویسی چیست؟

پذیره‌نویسی در واقع فرایند خرید سهام شرکت یا صندوق یا اوراق برای اولین بار است ولی با عرضه اولیه سهام تفاوت‌هایی دارد. در عرضه اولیه سهام در بورس یا فرابورس، محدوده قیمتی برای سهم در نظر گرفته می‌َشود و متقاضیان سفارش‌های خود را در این بازه قیمتی در سیستم معاملاتی وارد می‌کنند. ولی پذیره‌نویسی در قیمت اسمی انجام می‌شود.

تفاوت مهم دیگری که پذیره‌نویسی با عرضه‌ اولیه سهام دارد، زمانِ قابل معامله شدن سهم شرکت در بازار سهام است. در عرضه اولیه بلافاصله بعد از عرضه، نماد شرکت باز شده و آماده معامله می‌َشود. اما در پذیره‌نویسی پس از اتمام فرآیند، باید مراحل مربوط به ثبت شرکت/صندوق دنبال شود. این مرحله ممکن است روزها یا ماه‌ها زمان ببرد که برای این صندوق دو ماه پیش‌بینی و اعلام شده است. پس از آن است که نماد معاملاتی در بازار سهام بازگشایی  شده و دادوستد انجام می‌شود.

درباره صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله واسطه‌گری مالی یکم

حال که درباره کلیات ساز و کار این نوع صندوق‌ها و روش کلی سرمایه‌گذاری (پذیره‌نویسی) گفتیم، به توضیح درباره جزئیات صندوق واسطه‌گری مالی یکم می‌پردازیم. در صندوق واسطه‌گری مالی یکم که مرحله اول واگذاری‌های دولت در قالب صندوق‌های قابل معامله است،‌ باقیمانده سهام دولت در بانک‌های صادرات، ملت، تجارت، بیمه البرز و بیمه اتکایی امین قرار دارد. این شرکت‌ها در بازار سهام به ترتیب با نمادهای وبصادر، وبملت، وتجارت، البرز و اتکام شناخته می‌شوند.

دولت اعلام کرده است در این صندوق که از 14 اردیبهشت پذیره‌نویسی آن شروع شده است و تا 31 اردیبهشت ادامه دارد، به خریداران ۲۰ درصد تخفیف داده شده است یعنی با خرید واحدهای این صندوق حداقل۲۰ درصد سود نصیب سرمایه‌گذاران می‌شود. اما باید در نظر داشته باشید که تا ۲ ماه بعد از خرید واحدها نمی‌توانید این واحدها را بفروشید و در واقع تا زمان راه‌اندازی صندوق، مبلغ سرمایه‌گذاری شما بلوکه می‌شود و هر زمان صندوق آغاز به فعالیت کرد (دو ماه بعد از اتمام پذیره‌نویسی) می‌توانید در صورتی که قصد فروش واحدهای سرمایه‌گذاری خود را دارید، در بازار سهام آن را بفروشید.

در حال حاضر با توجه به روند رو به صعود بازار سهام، احتمال رشد بیشتر ارزش سهام صندوق و در نتیجه ارزش واحدهای صندوق بسیار محتمل است.

خرید واحدهای این صندوق در حال حاضر بدون نیاز به داشتن کد بورسی قابل انجام است اما بعد از شروع به فعالیت صندوق، برای خرید و فروش نیاز به کد بورسی دارید. نقدینگی لازم برای خرید واحدهای این صندوق حداکثر ۲ میلیون تومان است و هر فرد حقیقی یا به عبارتی هر کد ملی،‌ می‌تواند به مبلغ 2 میلیون تومان در پذیره‌نویسی این واحدها شرکت کند.

ارزش هر واحد سرمایه‌گذاری این صندوق در زمان پذیره‌نویسی ۱۰ هزار تومان است.

چگونه سرمایه‌گذاری کنیم؟

پذیره‌نویسی واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق واسطه‌گری مالی یکم(دارا یکم) در شعب بانک‌های منتخب به صورت حضوری، درگاه‌های غیرحضوری بانک‌ها، درگاه‌های آنلاین کارگزاری‌های رسمی بازار سرمایه و نیز برخی اپلیکیشن‌های پرداخت قابل انجام است.

با توجه به لزوم پیشگیری از شیوع ویروس کرونا و عدم تردد غیر ضروری در سطح شهر، ما برای سهولت دسترسی مخاطبانمان که قصد سرمایه‌گذاری در این صندوق را دارند ولی به سیستم معاملات آنلاین کارگزاری دسترسی ندارند، لینک پذیره‌نویسی را در سایت و کانال‌های ارتباطی خود قرار داده‌ایم. چنانچه شما هم قصد سرمایه‌گذاری در این صندوق را دارید می‌توانید از همین طریق و به راحتی این کار را انجام دهید.

برای سرمایه‌گذاری روی لینک زیر کلیک کنید:

https://top.ir/etfstock?src=4

 

 

 

 

 

 

 

 

اشتراک با دوستان

اگر پرسشی دارید، تردید نکنید

با ما در ارتباط باشید

  • تلفن 8656 021
  • پست الکترونیک info@lotusib.ir