گزارش عملکرد «لوتوس» در حوزه بازارگردانی؛ نقش پررنگ در نقدشوندگی سهام


1399/8/25 09:47:37


امروزه بازارگردانی در بازارهای مالی پیشرفته به امر بدیهی تبدیل شده است و از همین‌رو در بورس‌‌های مهم دنیا به عنوان متعادل‌کننده بازارهای بحران‌زده و آشفته، یکی از الزامات حیاتی تلقی می‌شود.

به گزارش روابط عمومی تامین سرمایه لوتوس پارسیان، بازارگردان کسی است که به افزایش نقدینگی، تحدید دامنه نوسان قیمت و تنظیم عرضه و تقاضای اوراق بهادار می‌پردازد. هر وقت تعادل سهام تخصیص داده شده به بازارگردانان بر هم بخورد، آن وقت بازارگردانان با عملیات خرید و فروش به حساب خود به تعادل عرضه و تقاضا برمی‌گردند.

بازارگردان به عنوان حامی اوراق بهادار ناشر، اقدام به خرید سهام در حدود نوسانی پایین کرده و از ورقه بهادار حمایت می‌کند. همچنین در زمانی که فشار تقاضا روی سهم وجود داشته باشد بازارگردان بر مبنای قرارداد منعقد شده اقدام به فروش اوراق در حدود نوسانی بالا می‌کند تا بتواند میزان عرضه و تقاضا را کنترل کند.

در قرارداد بازارگردانی، بازارگردان تعهد می‌كند که فعالیت خرید و فروش خود را در دامنه نوسان مشخصی انجام دهد که این موضوع موجب تحدید نوسانات قیمتی خواهد شد.

کمک به افزایش نقدشوندگی ورقه بهادار از اصلی‌‌ترین مزایای بازارگردانی است، زیرا بازارگردان همواره با ورود سفارش‌ها در طرف خریدار و فروشنده آمادگی خود را برای انجام معاملات در حدود قیمتی تعیین شده اعلام می‌دارد.

تامین سرمایه لوتوس پارسیان به عنوان یکی از نهادهای مالی فعال بازار سرمایه کشور، در کنار سایر فعالیت‌های تعریف‌شده‌ی خود، در نقش بازارگردان حضور چشمگیری در بازار سرمایه کشور دارد.

این شرکت که رأساْ و یا از طریق صندوق بازارگردانی امید لوتوس پارسیان به بازارگردانی سهام در بورس و فرابوس می‌پردازد، در حال حاضر سهام شرکت‌هایی از جمله: بانک پارسیان، بانك‌ كارآفرين، بیمه پارسیان، گسترش ‌سرمايه‌گذاري‌ ايران‌خودرو، تجارت الکترونیک پارسیان، تجارت الکترونیک پارسیان کیش، مخابرات ايران، شرکت ملی صنایع مس ایران، فولاد آلياژي ايران، قطعات‌ اتومبيل‌ ايران، تامین سرمایه لوتوس پارسیان، ‌صندوق اعتمادآفرین پارسیان،‌ صندوق ثروت‌آفرین پارسیان، ‌صندوق تصمیم، صندوق داریک و صندوق پشتوانه‌ طلای لوتوس را بازارگردانی می‌کند.

از آنجا که حضور بازارگردان در نقدشوندگی سهام شرکت‌ها بسیار مؤثر است، نقش بازارگردان‌ها به ویژه در زمان‌هایی که سهام با صف‌های خرید یا فروش سنگین مواجه است، بسیار پر رنگ‌تر خواهد شد.

تامین سرمایه لوتوس پارسیان که همواره خود را به ایفای مؤثر مسئولیت‌های حرفه‌ای در بازار سرمایه متعهد و ملزم می‌داند، در روزهایی که بازار سرمایه با نوسانات و هیجانات خرید و فروش بسیار مواجه بوده است، توانسته است با ایفای تعهدات خود به نقدشوندگی سهام تحت بازارگردانی خود کمک قابل توجهی کند به نحوی که در بازه یکم شهریور ماه تا دهم آبان ماه در نماد «وپارس» که با صف‌های سنگین روبه‌رو بوده است، بالغ بر یک میلیارد و 160 میلیون سهم معامله کرده است.

همچنین،‌ حجم معاملات صندوق بازارگردانی امید لوتوس پارسیان در نماد «پارسیان» در بازه یاد شده بالغ بر 32 میلیون سهم بوده است.

حجم بازارگردانی در نماد «لوتوس» که توسط تامین سرمایه لوتوس پارسیان در دوره یاد شده انجام شده بیش از 59 میلیون سهم و در نماد «فملی» بالغ بر 45 میلیون سهم بوده است.

در نماد «رتاپ» صندوق بازارگردانی امید لوتوس پارسیان بالغ بر 30 میلیون سهم و در نماد «ذتاپکیش»‌ بالغ بر 16 میلیون سهم در دوره یاد شده بازارگردانی کرده است.

همچنین حجم معامله حق تقدم‌های نمادهای یاد شده در بازه یاد شده توسط صندوق امید به این شرح بوده است: تقدم پارسیان بیش از یک میلیون سهم و تقدم ذتاپکیش بیش از یک میلیون سهم.

حجم بازارگردانی صندوق امید لوتوس در بازه یاد شده در نماد «خگستر» 152 میلیون و 900 هزار سهم، در نماد «ختوقا» 44 میلیون سهم، در نماد «فولاژ» 1.5 میلیون سهم و در نماد «اخابر» بیش از 28 میلیون سهم بوده است.

در بازه یاد شده حجم معاملات صندوق امید لوتوس پارسیان در نماد «اعتماد» 100 هزار واحد، صندوق تصمیم بیش از 80 میلیون واحد، صندوق داریک بیش از 20 میلیون واحد، صندوق ثروت آفرین پارسیان بیش از 3 میلیون واحد و صندوق طلا بیش از یک میلیون واحد سرمایه‌گذاری بوده است.  

همچنین، در بازه زمانی یکم شهریور تا دهم آبان ماه 1399، کد بازارگردانی تامین سرمایه لوتوس پارسیان بالغ بر 808 میلیون میلیون واحد سرمایه‌گذاری صندوق اعتماد را خریداری کرده است که ارزش معاملات آن بیش از 26 هزار میلیارد ریال ثبت شده است. همچنین در سمت فروش نیز بالغ بر یک میلیارد واحد سرمایه‌گذاری در نماد «اعتماد» به ارزش بیش از 48 هزار میلیارد ریال توسط کد بازارگردانی تامین سرمایه لوتوس پارسیان فروش رفته و به این ترتیب به روان شدن معاملات این نماد کمک قابل توجهی شده است.

در بازه یاد شده در نماد «طلا» کد بازارگردانی شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان بالغ بر 2 میلیون واحد خرید و بالغ بر 860 هزار واحد فروش داشته است که میانگین وزنی قیمت خرید و فروش و هم‌چنین مبالغ هر یک در جدول زیر قابل مشاهده است:

همچنین، تعداد واحد باقیمانده از نماد «طلا» در کد بازارگردانی شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان در ابتدا و انتهای دوره مورد بررسی طی این گزارش و همچنین بهای تمام شده در این دو تاریخ به شرح جدول ذیل است:

 


 

اشتراک با دوستان

اگر پرسشی دارید، تردید نکنید

با ما در ارتباط باشید

  • تلفن 8656 021
  • پست الکترونیک info@lotusib.ir