به همت تامین سرمایه لوتوس پارسیان انجام می‌شود؛ انتشار اولین اوراق بدهی با تکیه بر رتبه اعتباری


1399/11/8 15:06:22


 

برای اولین بار در بازار سرمایه کشور قرار است تامین مالی با انتشار اوراق بدهی بدون ضامن و با تکیه بر رتبه اعتباری صورت گیرد.

به گزارش روابط عمومی، مریم مهدوی مدیر تامین مالی تامین سرمایه لوتوس در این خصوص گفت: تامین سرمایه لوتوس پارسیان به عنوان مشاور تامین مالی شرکت گروه توسعه مالی مهرآیندگان با بهره‌گیری از فرصت ایجاد شده در بازار سرمایه کشور که در واقع حضور و فعالیت شرکت‌ها و مؤسسات رتبه‌بندی اعتباری است، گامی دیگر در جهت تسهیل شرایط تامین مالی برداشته است و بدین ترتیب قرار است روز شنبه مورخ 11 بهمن ماه 1399، اولین اوراق بدهی بدون ضامن و با تکیه بر رتبه اعتباری را برای این شرکت منتشر کند.

مهدوی ادامه داد: تأمین سرمایه لوتوس در رکن مشاور عرضه شرکت‌ها برای تامین مالی، پیش از این نیز اقدام نوآورانه برای تسهیل شرایط تامین مالی داشته و در سال 1397 اوراق بدهی بدون ضامن و مبتنی بر سهام را برای اولین بار در بازار سرمایه کشور منتشر کرده است و این بار نیز با بهره‌گیری از خدمات رتبه‌بندی، گامی در راستای سرعت بخشیدن و سهولت شرایط تامین مالی برداشته است.

مدیر تامین مالی تامین سرمایه لوتوس درباره رتبه اعتباری گروه توسعه مالی مهرآیندگان توضیح داد: رتبه‌بندی اعتباری این شرکت توسط موسسه رتبه‌بندی اعتباری پایا انجام شده است و رتبه اعتباری A+ به این شرکت و اوراق اجاره سهام در دست انتشار آن تخصیص داده شده است.

مهدوی درباره شرایط انتشار این اوراق و سرمایه‌گذاری در آن گفت: این تامین مالی در مجموع به ارزش 7 هزار میلیارد ریال اوراق اجاره سهام خواهد بود و ارزش اسمی هر ورقه یک میلیون ریال است. نرخ این اوراق 20 درصد سالانه و با پرداخت هر سه ماه یکبار است. این اوراق از تاریخ 11 الی 13 بهمن ماه سال جاری در بازار ابزارهای نوین فرابورس ایران پذیره‌نویسی خواهد شد و سررسید آن 48 ماهه است. متقاضیان خرید این اوراق می‌توانند از طریق شبکه کارگزاران عضو فرابورس ایران در نماد «مهان01» و «مهان 02»‌ بدون محدودیت سقف خرید در این طرح سرمایه‌گذاری کنند.

مدیر تامین مالی لوتوس درباره موضوع انتشار این اوراق گفت: این اوراق به منظور تامین مالی شرکت گروه توسعه مالی مهرآیندگان برای بهبود ساختار مالی شرکت انجام می‌شود و طی آن گروه توسعه مالی مهرآیندگان بخشی از منابع مالی مورد نیاز خود را از طریق انتشار اوراق اجاره بر مبنای سهام شرکت معدنی و صنعتی گل گهر، تامین می‌کند.

مریم مهدوی درباره شرایط بازارگردانی این اوراق گفت: تامین سرمایه لوتوس به عنوان مشاور تامین مالی این اوراق، در رکن متعهد پذیره‌نویس و بازارگردان نیز قبولی سمت کرده است و به این ترتیب در حجم 5 هزار میلیارد ریال از این اوراق با نماد «مهان01» به عنوان متعهد پذیره‌نویس و بازارگردان ایفای نقش خواهد کرد. همچنین برای 2 هزار میلیارد ریال باقی‌مانده اوراق نیز شرکت تامین سرمایه امید در نماد «مهان02» به عنوان متعهد پذیره‌نویس و بازارگردان ایفای نقش می‌کند.

مدیر تامین مالی تامین سرمایه لوتوس این اقدام را به عنوان گامی دیگر در مسیر توسعه بازار بدهی کشور برشمرد و گفت: تسهیل شرایط تامین مالی از مسیر بازار سرمایه باعث استقبال هرچه بیشتر شرکت‌ها و صنایع از این مسیر خواهد شد و در نهایت به بزرگ شدن بازار سرمایه و نمود کامل پتانسیل‌های این بازار برای کمک به چرخش چرخ اقتصاد و صنعت کشور منجر می‌شود.

مهدوی در پایان خاطر نشان کرد: در سال‌های اخیر بازار سرمایه از طریق ابزارهای بدهی توانسته است نقش مهمی در تامین مالی دولت، شرکت‌ها و صنایع فعال کشور ایفا کند هرچند که این مسیر با چالش‌ها و محدودیت‌هایی هم مواجه است و همواره رکن ضامن مانع بزرگی برای متقاضیان تامین مالی بوده است. اما اکنون با پیشرفت و توسعه این بازار و حضور نهادهای مالی متنوع در این بازار از جمله موسسات رتبه‌بندی اعتباری می‌توان از این فرصت‌ها نهایت بهره را برد و امید داشت با تسهیل و تسریع روند تامین مالی از بازار سرمایه، کارکردهای این بازار به بهبود شرایط تامین مالی در کشور کمک کند.

 اطلاعیه پذیره‌نویسی این اوراق را می‌توانید اینجا ببینید.

 

 

اشتراک با دوستان

اگر پرسشی دارید، تردید نکنید

با ما در ارتباط باشید

  • تلفن 8656 021
  • پست الکترونیک info@lotusib.ir