مدیرعامل تامین سرمایه لوتوس: ظرفیت بالای بازار سرمایه در مسیر تامین مالی


1399/11/13 08:52:16


 

پذیره‌نویسی نخستین اوراق اجاره سهام فاقد ضامن و با تکیه بر رتبه‌بندی اعتباری در نمادهای «مهان01» و «مهان02» از شنبه یازدهم بهمن ماه 99 در فرابورس ایران آغاز شده و تا امروز (دوشنبه سیزدهم بهمن‌ماه) ادامه دارد. به همین مناسبت به همت فرابورس ایران، نشست خبری برگزار و تفاوت این اوراق با اوراق دارای ضامن، ظرفیت‌های موجود در این حوزه و نقش اثرگذار آن در کمک به تامین مالی ناشران بررسی شد.

به گزارش مدیریت ارتباطات فرابورس ایران، مجتبی تقی‌پور مدیرعامل تامین سرمایه لوتوس پارسیان در نشست خبری ویژه معرفی اوراق اجاره سهام شرکت گروه توسعه مالی مهر آیندگان با اعلام این خبر که یک ابزار جدید تامین مالی در بازار سرمایه به مرحله انتشار رسیده است، گفت: اوراق اجاره سهام شرکت گروه مالی توسعه مهر آیندگان اولین اوراق بدون ضامن در بازار سرمایه کشور است که از طریق فرابورس ایران پذیره‌نویسی می‌شود و شرکت رتبه‌بندی پایا، رتبه‌بندی اعتباری این اوراق را انجام داده و لوتوس پارسیان نیز به عنوان مشاور عرضه در این مسیر نقش‌آفرینی کرده است.

تقی‌پور ادامه داد : اولین انتشار اوراق بدون ضامن که امروز به مرحله اجرا رسید ، آغازی است برای یک راه طولانی که در پیش گرفته شده است. او با اشاره به اینکه در دنیا موسسات رتبه‌بندی اعتباری، نقش فعالی در بازارهای مالی ایفا می‌کنند و انتشار اوراق بر پایه رتبه اعتباری نیز بخش عمده‌ای از تامین مالی را در بازارهای جهانی به خود اختصاص داده است، اظهار کرد: مفتخریم که شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان از اواسط تابستان 99 استفاده از این ابزار را با شرکت توسعه مالی مهر آیندگان که موفق به اخذ رتبه اعتباری A+ شد، کلید زد و اوراق اجاره سهام این شرکت به مرحله انتشار رسید.

به گفته تقی‌پور در ابتدای انتشار، این اوراق بدون ضامن است و صرفا دارایی‌های سهام، پایه انتشار قرار می‌گیرد که دارایی پایه گروه مالی توسعه مهر آیندگان، سهام شرکت صنعتی و معدنی گلگهر است و به اتکای آن توسعه مالی مهر آیندگان 700 میلیارد تومان از طریق انتشار اوراق تامین مالی می‌کند.

وی در ادامه تفاوت اوراق با پشتوانه و بدون ضامن را تشریح کرد و گفت: اوراق اجاره سهام پیش از این با پشتوانه ضامن بانکی و یا وثیقه سهام منتشر می‌شد ولی این اوراق نه ضامن بانکی دارد و نه سهامی وثیقه آن است اما باید در نظر داشت شرکتی که رتبه اعتباری بالایی کسب می‌کند به معنی آن است که توانایی عمل به تعهدات خود را دارد.

مدیرعامل تامین سرمایه لوتوس در خصوص مکانیزم این اوراق، اظهار کرد: از آنجا که اوراق بدون ضامن با تکیه بر رتبه اعتباری پذیره‌نویسی می‌شود، در صورتی که رتبه اعتباری ناشر افت کند و از گرید لازم خارج شود یا در صورت نکول، کمیته نکول در سازمان بورس تشکیل و ضمانت‌هایی تعیین خواهد شد که اوراق دارای پشتوانه ضامن یا توثیق سهام شود.

تقی‌پور در خصوص ظرفیت انتشار اوراق با رتبه اعتباری با اعلام اینکه نهادهای مالی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌توانند 15 درصد از منابع خود را در اوراق بدون ضامن سرمایه‌گذاری کنند، گفت: در حال حاضر دارایی‌های تحت مالکیت نهادهای مالی 300 هزار میلیارد تومان است که 15 درصد آن معادل حدود 45 هزار میلیارد تومان ظرفیت سرمایه‌گذاری در این حوزه وجود دارد.

او با بیان اینکه شرکت تامین سرمایه لوتوس بیش از 40 هزار میلیارد تومان دارایی را مدیریت می‌کند، افزود: با توجه به این حجم از دارایی تحت مدیریت، این فرصت را در اختیار داریم که به همه نهادهایی که قصد تامین مالی دارند کمک کنیم و امیدواریم بتوانیم حجم تامین مالی را در بازار سرمایه کشور افزایش دهیم.

 

منبع خبر و عکس: فرابورس ایران

اشتراک با دوستان

اگر پرسشی دارید، تردید نکنید

با ما در ارتباط باشید

  • تلفن 8656 021
  • پست الکترونیک info@lotusib.ir