مجمع سالانه تصویب کرد: تقسیم 867 ریال سود برای هر سهم «لوتوس»


1399/12/20 16:47:38


مجمع عمومی عادی سالیانه تامین سرمایه لوتوس پارسیان برای سال مالی منتهی به 30/10/1399 ساعت 9 صبح امروز مورخ 20 اسفند 99 در محل دانشگاه الزهرا برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی تامین سرمایه لوتوس پارسیان، جلسه یاد شده با حضور 89.42 درصد سهامداران رسمیت یافت و هیئت رئیسه مجمع با حضور جناب آقای عبدالحسین صادقی باطانی به عنوان رئیس، آقایان محمد حسین رمضانی فوکولائی و مهدی امیری به عنوان ناظر و آقای مجتبی تقی‌پور به عنوان دبیر تشکیل شد.

گزارش فعالیت هیئت مدیره لوتوس

در ابتدای این جلسه مجتبی تقی‌پور مدیرعامل و عضو هیئت مدیره تامین سرمایه لوتوس پارسیان به ارائه گزارش فعالیت هیئت مدیره پرداخت. مطابق گزارش ارائه شده در مجمع، تامین سرمایه لوتوس پارسیان در سال مالی یاد شده تعهد پذیره‌نویسی بالغ بر 86 هزار میلیارد ریال اوراق بدهی را پذیرفته است و بازارگردانی 51 هزار و 500 میلیارد ریال اوراق بدهی را در این سال مالی بر عهده داشته است.

هیئت مدیره تامین سرمایه لوتوس گزارش داده است در پایان سال مالی یاد شده بالغ بر 368 هزار و 584 میلیارد ریال دارایی در صندوق‌های سرمایه‌گذاری تحت مدیریت داشته است و این رقم در تاریخ 17 اسفند ماه 1399 به 438 هزار و 195 میلیارد ریال رسیده است که نشان از رشد 69 هزار و 611 میلیارد ریالی ارزش دارایی‌های تحت مدیریت این شرکت در فاصله زمانی پایان سال مالی و زمان برگزاری مجمع دارد. این میزان دارایی در 10 صندوق سرمایه‌گذاری توسط تامین سرمایه لوتوس پارسیان مدیریت می‌شود.

همچنین، ارزش سبدهای سرمایه‌گذاری تحت مدیریت تامین سرمایه لوتوس پارسیان در پایان سال مالی 1399 برابر 15 هزار و 134 میلیارد ریال بوده است که نشاندهنده 366 درصد رشد در مقایسه با سال مالی گذشته است.

تامین سرمایه لوتوس پارسیان در سال مالی که گذشت موفق شده است 22 پروژه ارزشگذاری و مشاوره خدمات مالی را پیش ببرد و در حوزه بازارگردانی سهام نیز در پایان سال مالی یاد شده 34 نماد را در صندوق بازارگردانی امید لوتوس پارسیان تحت بازارگردانی داشته است.

مطابق گزارش فعالیت هیئت مدیره تامین سرمایه لوتوس، این شرکت از نظر تعهد پذیره‌نویسی پذیرفته شده در مقایسه با سایر شرکت‌های تامین سرمایه در سال مالی 1399 رتبه اول صنعت را دارد و از نظر دارایی تحت مدیریت در قالب صندوق‌های سرمایه‌گذاری در مقطع 30/10/1399 در رتبه دوم صنعت و با اختلاف بسیار کم از رتبه نخست ایستاده است.

تامین سرمایه لوتوس در سال مالی مورد گزارش موفق شده است رشد 100 درصدی در درآمدهای عملیاتی خود ایجاد کند و در حوزه درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها نیز رشد 98 درصدی نسبت به سال گذشته رقم زده است.

بازده سرمایه (ROC) در سال مالی 99 برابر 109 درصد، بازده حقوق صاحبان سهام (ROE) 58 درصد و بازده دارایی‌ها (ROA) 39 درصد بوده است.  کفایت سرمایه شرکت در گزارش یاد شده نشان از ظرفیت بالای لوتوس برای پذیرش تعهدات آتی دارد.

هیئت مدیره تامین سرمایه لوتوس اعلام کرده است توسعه تکنولوژی‌های سازمانی در راستای تبدیل شدن به تامین سرمایه هوشمند، همکاری استراتژیک با نهادهای مالی خوشنام، بهبود در سرعت و دقت ارائه خدمات سرمایه‌گذاری، تمرکز بر تکمیل زنجیره ارزش خدمات قابل ارائه به گروه‌های مختلف مشتریان و ... را به عنوان برنامه‌های آتی خود در نظر دارد.

مصوبات مجمع

پس از ارائه گزارش هیئت مدیره به مجمع که اهم موارد آن در بالا ذکر شد، مجمع به تصمیم‌گیری درخصوص بندهای دستور جلسه پرداخت. مطابق گزارش حسابرسی قرائت شده در مجمع، صورت‌های مالی تامین سرمایه لوتوس پارسیان مشمول اظهارنظر مطلوب از سوی حسابرس شده است لذا صورت‌های مالی شرکت به تصویب مجمع رسید.

همچنین مجمع تصمیم گرفت مبلغ 867 ریال سود به ازای هر سهم به سهامداران پرداخت کند که مطابق اعلام مدیرعامل، با این تصمیم از مجموع 816 میلیارد تومان سود خالص کسب شده فقط مبلغ 3 میلیارد تومان به عنوان سود انباشته لحاظ و مابقی میان سهامداران توزیع می‌شود. موسسه حسابرسی بیات رایان به عنوان حسابرس و بازرس قانونی شرکت و روزنامه کثیرالانتشار اطلاعات و سایت کدال برای انتشار آگهی‌های رسمی شرکت انتخاب شدند.

در ادامه جلسه برای انتخاب اعضای هیئت مدیره رأی‌گیری شد که نهایتا منجر به ابقای اعضای فعلی و نیز انتخاب صبا تامین پارسیان و سرمایه‌گذاری آتیه پارسیس پارس به عنوان اعضای علی‌البدل شد.

پاسخگویی به سؤال‌های سهامداران

در این جلسه به سؤال‌های مطرح شده توسط سهامداران پاسخ داده شد.

افزایش سرمایه شرکت

مجتبی تقی‌پور –مدیرعامل شرکت- در پاسخ به سؤالی مبنی بر برنامه شرکت برای افزایش سرمایه بعدی گفت: برنامه افزایش سرمایه از 900 میلیارد تومان به 1500 میلیارد تومان از محل مطالبات و آورده نقدی را در دست داریم و سعی خواهیم کرد گزارش توجیهی افزایش سرمایه را هرچه سریع‌تر تهیه و به حسابرس و سپس به سازمان بورس ارائه کنیم تا فرایندهای قانونی آن طی شود. در سال مالی 99 هم افزایش سرمایه را به مجمع رساندیم و افزایش سرمایه در صورت‌های مالی شرکت نیز ثبت شد و هر ساله تلاش خواهیم کرد افزایش سرمایه را به نحوی پیش ببریم که به مجمع سال آتی برسانیم و با افزایش سرمایه ثبت شده در خدمت سهامداران در مجمع باشیم.

وضعیت سهام در بورس

مدیرعامل تامین سرمایه لوتوس پارسیان در پاسخ به سؤال سهامداران مبنی بر اینکه برای حمایت از سهام چه برنامه‌ای دارید، گفت: لوتوس ظرفیت‌های بسیار خوبی دارد. در حوزه عملکرد هر سؤالی که سهامداران دارند ما پاسخگو خواهیم بود ولی درخصوص روند سهام در بازار در واقع این سهامداران هستند که تصمیم می‌گیرند سهام را بخرند یا بفروشند؛ ما در هیئت مدیره لوتوس تلاشمان این است که گزارش‌دهی خوبی داشته باشیم که سهامداران ظرفیت‌ها و ارزش‌های شرکت را بشناسند و اعتماد کنند ولی روند سهم در بازار به رفتار سهامداران در بازار سهام برمی‌گردد که در اختیار بنده و سایر اعضای هیئت مدیره و همکارانمان نیست. ما همچنان سعی خواهیم کرد با شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی بیشتر، لوتوس را بیش از پیش به بازار و سهامداران بشناسانیم تا اعتماد سهامداران بیش از پیش جلب شود.

استراتژی رقابتی شرکت

مجتبی تقی‌پور در پاسخ به سؤالی درباره استراتژی شرکت در بازار رقابتی باتوجه به تاسیس تامین سرمایه‌های جدید گفت: فقط تاسیس تامین سرمایه‌های جدید نیست که رقابت را در صنعت ما شدیدتر می‌کند. همانطور که می‌دانید تعداد نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه رشد قابل ملاحظه‌ای داشته و همچنان تعداد درخواست‌ها و مجوزهای صادر شده برای نهادهایی که در حوزه بازار سرمایه فعالیت دارند رو به افزایش است و طبیعتا هرکدام از این شرکت‌ها می‌خواهند سهم بازار کسب کنند. همانطور که عرض کردم تامین سرمایه لوتوس تا کنون با اتکا به توسعه مناسب تکنولوژی‌های مورد نیاز خود توانسته است سهم بازار مناسبی را کسب و حفظ کند. توسعه آینده شرکت بر چند اصل از جمله توسعه تکنولوژی و تقویت مناسبات راهبردی و استراتژیک با سایر نهادهای مالی مبتنی است. در این راستا همکاری با شرکت‌های گروه مالی پارسیان و استفاده از ظرفیت‌های هم‌افزایی شرکت‌های گروه برای طراحی خدمات مشترک و هیبریدی با آنها و نیز با سایر نهادهای فعال خارج از گروه پارسیان در برنامه شرکت است.

خبری خوب برای سرمایه‌گذاران صندوق‌ها

مدیرعامل تامین سرمایه لوتوس ادامه داد: در راستای طراحی خدمات مشترک میان صندوق‌های سرمایه‌گذاری با سایر شرکت‌ها از جمله بیمه و لیزینگ اندکی ضعف قوانین و مقررات داریم ولی ما در نظر داریم با پیگیری‌های مربوطه خدماتی طراحی کنیم که سرمایه‌گذارانِ صندوق‌های تحت مدیریت لوتوس علاوه بر سود صندوق‌ها، منافع دیگری هم دریافت کنند.

زمانبندی پرداخت سود سهامداران

مجتبی تقی‌پور در پایان خاطرنشان کرد: همانطور که در اطلاعیه منتشر شده در سامانه کدال اعلام کرده‌ایم، سود سهامداران حقیقی را از هفته سوم فروردین ماه (از تاریخ 15 فروردین) پرداخت می‌کنیم و سود سهامداران حقوقی را نیز ظرف مهلت قانونی 8 ماهه پرداخت خواهیم کرد.

مطابق اطلاعیه منتشر شده در سامانه کدال، سهامداران حقیقی از تاریخ 15 فروردین ماه می‌توانند با مراجعه به شعب بانک پارسیان و ارائه کارت ملی، سود سهام خود را دریافت کنند.

اشتراک با دوستان

اگر پرسشی دارید، تردید نکنید

با ما در ارتباط باشید

  • تلفن 8656 021
  • پست الکترونیک info@lotusib.ir