«لوتوس» همچنان پیشتاز تامین مالی ؛ جایگاه نخست را حفظ خواهیم کرد


1400/1/22 12:49:48


هفته‌نامه بورس در مصاحبه‌ای با مدیرعامل تامین سرمایه لوتوس پارسیان، به بررسی موضوعات مختلفی از جمله عملکرد تامین سرمایه در حوزه‌‌های مختلف کاری و تاثیرات به‌کارگیری یک ابزار جدید در بازار سرمایه پرداخته است. در ادامه این گفت‌وگو را می‌خوانید.

این نشریه نوشته است: تامین سرمایه لوتوس پارسیان در تمام سال‌های فعالیت خود همواره تلاش داشته تا در تمام حوزه‌ها از جمله تامین مالی، مشاوره و خدمات مالی پیش‌رو باشد و خود را به جایگاه اول بازار برساند و البته تا کنون نیز راه را به خوبی پیش رفته است. فرصتی فراهم شد تا در گفت‌وگویی کوتاه نظرات مجتبی تقی‌پور مدیرعامل تامین سرمایه لوتوس پارسیان را جویا شویم.    

عملکرد چند سال اخیر را چگونه ارزیابی می‌کنید‌؟

تامین سرمایه لوتوس توانسته در سال 98 در زمینه انتشار اوراق به جایگاه نخست دست یابد و بیش از 8 هزار میلیارد تومان انتشار اوراق را ثبت کند. ‌در سال 99 نیز همچنان رتبه اول انتشار اوراق در بازار سرمایه توسط این مجموعه کسب شد. در حال حاضر" لوتوس" در خصوص خدمات مالی و ارزشگذاری به برند تبدیل شده است. اگر استارتاپی قصد ارزشگذاری داشته باشد اولین گزینه پیش‌روی خود را لوتوس می‌بیند ما برای دستیابی به این جایگاه همواره تلاش‌های بسیاری کرده‌ایم. برخی شرکت‌ها نیز که می‌خواهند گزارشات ارزشگذاری معتبری داشته باشند به لوتوس مراجعه می‌کنند.  

سایر ظرفیت‌ها چه شرایطی دارند؟

در حوزه مدیریت دارایی، با اختلاف اندک تقریبا 10 درصدی در رتبه دوم هستیم. تامین سرمایه لوتوس از گذشته تا کنون متنوع‌ترین ترکیب صندوق‌ها را داشته است و همواره تلاش کرده‌ایم تا تمام صندوق‌هایی که به آنان مجوز ارائه شده است را در مجموعه خود داشته و خدمات ممکن را به مشتریان خود ارائه دهیم. البته در این مقطع زمانی به دلیل ملاحظات سهامداری بانکی نتوانستیم  مجوز دو صندوق را اخذ کنیم. اما اخیرا بستر لازم فراهم شده تا بتوانیم مجوز آن دو صندوق را هم گرفته تا تنوع صندوق‌های تامین سرمایه لوتوس پارسیان را گسترش دهیم.

 برای سال 1400 انجام چه برنامه‌هایی را مد نظر دارید؟

اقدام خاص ما برای سال 1400 در حوزه تامین مالی متمرکز است. همچنان برنامه این است که بتوانیم بیشترین حجم تامین مالی در بازار سرمایه کشور را انجام داده و جایگاه نخست خود را حفظ کنیم. در خصوص مدیریت دارایی نیز قصد داریم به جایگاه نخست دست یابیم و تمام تلاش خود را برای تحقق این اتفاق به کار گرفته‌ایم تا به سرعت بتوانیم این اقدام را به سرانجام برسانیم.

 اجرای مارکت ایمپکت در شرایط فعلی چه آثاری به همراه خواهد داشت؟

مارکت ایمپکت در تمام بورس‌های دنیا وجود ندارد و بعضی از بورس‌ها آن را تجربه کرده‌اند، آن هم به گونه‌ای که اگر معامله از  یک حدی بیشتر شود آن را به بازار بلوکی ارجاع می‌دهند.  اما اینکه در شرایط فعلی این اقدام می‌تواند چه تاثیری بر بازار سرمایه ما بگذارد کمی ناشناخته است. انتظار این است که با جدا شدن معاملات اشخاص بزرگ و معاملات خرد در واقع هیجان موجود در بازار سرمایه کاهش یابد و به طبع آن این روند مانع از بروز برخی موج سواری‌ها شود تا دیگر شاهد برخی اتفاقات هیجانی که در سال گذشته رخ داد نباشیم. به نظر می‌رسد فلسفه‌ای که شرکت بورس به دنبال راه‌اندازی آن بود نیز همین است. در سال 99 همیشه یک نوک پیکان حمله‌ای وجود داشت که در هر صورت به سمت حقوقی‌ها کج شد، برخی می‌گفتند حقوقی‌ها فروش آبشاری داشته‌اند اما آمار منتشر شده نشان می‌دهد که حقوقی‌ها همیشه بیش از آنچه که فروخته‌اند خرید کرده‌اند.

مارکت ایمپکت چگونه می‌تواند منجر به شفافیت هر چه بیشتر عملکرد حقوقی‌ها شود؟  

مارکت ایمپکت شاید بتواند از این جهت به این مسئله کمک کند که دیگر انگشت اتهام به سمت حقوقی‌ها نشانه نرود تا فعالیت آنان به صورت شفاف‌تر برای مردم نمایان شود. البته حقوقی‌ها همیشه تلاش کرده‌اند تا در راستای  حمایت از بازار سرمایه گام بردارند.

 همچنین به واسطه مارکت ایمپکت مردم و فعالین بازار سرمایه می‌توانند فعالیت بزرگان بازار را رصد کنند و ببینید فعالان بزرگ و کوچک بازار به طور جداگانه چه فعالیتی انجام می‌دهند تا دیگر حقوقی‌ها را متهم نکنند. در این روند سهامداران هم می‌توانند به طور منطقی و به دور از هیجانی شدن در خصوص سبد سهام خود تصمیم بگیرند تا دچار زیان‌های جبران‌ناپذیر نشوند.

آیا مارکت ایمپکت با حق مالکیت حقوقی‌ها تضاد نداشته و حقوقی‌ها به واسطه مارکت ایمپکت محدود نمی‌شوند؟

جزئیات مارکت ایمپکت هنوز منتشر نشده است اما اعتراض‌هایی از جانب حقوقی‌ها وجود دارد. به هر حال زمانی که شما بازار تشکیل می‌دهید یعنی مردم می‌توانند به طور آزادنه اقدام به خرید و فروش در بازار کنند و زمانی که بخواهید محدودیت‌هایی را برای آن ایجاد کنید به نوعی شکل و ماهیت بازار را تحت تاثیر قرار خواهید داد. اما در هر صورت اگر این اقدام شکل بگیرد باید دقت شود که نقدشوندگی بازار مورد توجه قرار گرفته و کاهش نیابد، زیرا یکی از فاکتورهای مهم بازار نقدشوندگی آن است و به نوعی بازیگر بازار باید بداند که تا چه مقدار می‌تواند بر روی نقدشوندگی سرمایه خود حساب کند.

مارکت ایمپکت چگونه می‌تواند به ایجاد تعادل در بازار کمک کند؟

اجرایی شدن این ابزار درکنار دیگر ابزارهایی که امروزه مورد توجه قرار گرفته و در مرحله تصمیم‌گیری قرار دارند می‌تواند موثر واقع شود. البته باید در نظر داشت، به‌کارگیری مجموعه‌ای از ابزارها با یکدیگر می‌توانند پکیج کاملی را برای ایجاد تعادل در بازار فراهم کنند. به عنوان نمونه ساماندهی موضوعاتی نظیر دامنه نوسان، حجم مبنا و غیره با هم‌پوشانی یکدیگر می‌توانند شرایط خوبی را برای ثبات  بازار سرمایه فراهم سازند.

 

منبع: هفته‌نامه بورس؛ شماره 394؛ 21 فروردین 1400

 

 

 

 

اشتراک با دوستان

اگر پرسشی دارید، تردید نکنید

با ما در ارتباط باشید

  • تلفن 8656 021
  • پست الکترونیک info@lotusib.ir