تامین مالی برای خرید سهام ؛ شرکت‌های سرمایه‌گذاری از فرصت استفاده کنند


1400/1/25 12:38:33


خدمات مشاوره، تعهد پذیره‌نویسی و بازارگردانی انواع اوراق بدهی جزء خدمات اصلی تامین سرمایه‌هاست و در سال‌های گذشته تامین مالی‌های بزرگی از بازار سرمایه برای شرکت‌ها انجام شده است. تامین سرمایه لوتوس پارسیان نیز بیش از ده سال است در این حوزه فعالیت می‌کند.

مریم مهدوی مدیر تامین مالی تامین سرمایه لوتوس پارسیان در گفت‌وگوی تصویری زنده با اقتصادآنلاین با بیان مطلب بالا درخصوص انتشار اوراق برای خرید سهام توسط شرکت‌های سرمایه‌گذاری و هلدینگ‌ها گفت: درخصوص موضوع جدید گفتنی است که دستورالعمل اوراق اجاره در سال 89 تصویب شد و در سال 96 با توجه به مصوبه سازمان بورس، قرار شد شرکت‌ها بتوانند بر مبنای سهام نیز تامین مالی کنند یعنی دارایی پایه اوراق اجاره می‌تواند سهام قرار بگیرد.

او ادامه داد: در سنوات گذشته مصوبات سازمان بورس این اجازه را نمی‌داد شرکتی که از طریق اوراق بدهی تامین مالی کرده است، از این منابع برای سرمایه‌گذاری در سهام استفاده کند در مصوبه سازمان بورس قید شده بود به هیچ وجه به صورت جزئی یا کلی منابع حاصل از انتشار اوراق اجاره یا هر اوراق دیگری نمی‌تواند صرف خرید سهام شود. خوشبختانه در روزهای گذشته باتوجه به بررسی‌های فقهی و حقوقی سازمان بورس در این زمینه، این محدودیت برطرف شد و شرکت‌هایی که شرایط مربوطه را دارند می‌توانند از طریق انتشار اوراق اجاره بر مبنای سهام منابع را جمع‌آوری کنند و در سهام سرمایه‌گذاری داشته باشند.

مدیر تامین مالی لوتوس اظهار داشت: این ابزار برای شرکت‌های سرمایه‌گذاری مناسب است. قبل از این شرکت‌های سرمایه‌گذاری که هدفشان از منابع تامین مالی سرمایه‌گذاری در سهام بود، محدودیت تامین مالی داشتند ولی این مصوبه جدید باعث می‌شود شرکت‌های سرمایه‌گذاری بتوانند تامین مالی با مبالغ بالا داشته باشند و سرمایه‌گذاری‌های خودشان در سهام را توسعه دهند.

مهدوی یادآور شد:‌ بر این اساس شرکت‌های سرمایه‌گذاری از طرفی می‌توانند تامین مالی بلندمدت داشته باشند که بر اساس آن این امکان وجود دارد که اصل مبلغ تامین مالی شده را در سررسید بپردازند و از طرف دیگر منابع به بازار تزریق می‌کنند و به رشد اقتصادی و توسعه بازار سهام کمک می‌کنند. خریداران این اوراق نیز معافیت مالیاتی خواهند داشت و لذا این اوراق هم برای سرمایه‌گذاران و هم برای متقاضی اوراق که تامین مالی می‌کند ابزار مناسبی به نظر می‌رسد.

مدیر تامین مالی لوتوس در پاسخ به اینکه آیا تا کنون شرکت‌هایی برای انتشار این نوع اوراق به تامین سرمایه لوتوس پارسیان مراجعه کرده‌اند یا خیر گفت: ما در سنوات گذشته با شرکت‌های مختلفی در زمینه تامین مالی کار کرده‌ایم ولی این موضوع خاص که تازه مطرح شده است برای هلدینگ‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری مناسب است و ما در روزهای گذشته با شرکت‌های سرمایه‌گذاری مختلفی مذاکره داشتیم و انشاءالله از مبلغ 24 هزار میلیارد تومانی که اعلام شده است، سهم خوبی هم با ارائه خدمات از سوی تامین سرمایه لوتوس انجام خواهد شد.

مهدوی در پاسخ به اینکه شرکت‌های سرمایه‌گذاری و هلدینگ‌ها معادل چه میزان از پرتفوی سهامشان را می‌توانند مجوز انتشار اوراق بگیرند؟ توضیح داد: از نظر دستورالعمل محدودیتی از این بابت وجود ندارد. شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهم را به سازمان بورس معرفی می‌کنند، در صورتی که ارکان انتشار اوراق تکمیل باشد و بتوانند بازپرداخت اصل و سود را از طرق مختلف تضمین کنند، می‌توانند به ارزش حداقل قیمت سه ماهه اخیر، سهامی که در توثیق نباشد را به نهاد واسط بفروشند و از این طریق تامین مالی کنند.

مجری این برنامه در ادامه سؤال تکمیلی مطرح کرد مبنی بر اینکه یعنی یک شرکت سرمایه‌گذاری که برای مثال 5 هزار میلیارد تومان پرتفوی دارد، آیا می‌تواند همه این مبلغ را وثیقه کند و بر اساس آن اوراق منتشر کند؟؛ مدیر تامین مالی لوتوس در پاسخ گفت: در این خصوص موضوع کفایت سرمایه مطرح است. در انتشار اوراق بدهی کف انتشار داریم ولی سقف نداریم و سقف بر اساس نظر کمیته انتشار سازمان بورس می‌تواند تقلیل پیدا کند یعنی برای مثال اگر شرکتی تقاضای 2 هزار میلیارد تامین مالی داشته باشد، کمیته بررسی می‌کند اگر توان بازپرداخت در آن شرکت دیده شود و ضامنی هم برای اصل و فرع وجود داشته باشد، محدودیتی برای سقف نخواهیم داشت.

در ادامه پرسیده شد: شما به عنوان متعهد پذیره‌نویسی چه مکانیزمی برای نظارت خواهید داشت که وجوهی که ناشر به دست می‌آورد را حتما در بازار سهام سرمایه‌گذاری کند؟؛ مریم مهدوی در پاسخ گفت: وظیفه متعهد پذیره‌نویس به این صورت است که مطابق تعهد خود، میزانی از اوراق که در زمان عرضه در بازار فروش نرفت را خریداری و یا برای فروش آن بازاریابی کند و لذا وظیفه نظارت بر مصرف منابع بر عهده متعهد پذیره‌نویس نخواهد بود. دراین خصوص حتما سازمان بورس تدبیری خواهد داشت که بر مصرف منابع تامین مالی شده برای خرید سهام نظارت داشته باشد. در اوراق مشابه مانند اوراق مشارکت نیز باید به صورت متناوب به سازمان بورس گزارش ارائه شود و سازمان بورس مصرف منابع را بررسی می‌کنند. در واقع نهاد ناظر سازمان بورس خواهد بود.

مجری پرسید: قاعدتا اگر اوراق فروش نرود شما باید به عنوان متعهد این وجوه را تامین کنید و لذا باید خیالتان راحت باشد از اینکه این وجوه در چه محلی سرمایه‌گذاری می‌شود و چه بازدهی خواهد داشت؟؛ مهدوی پاسخ داد: مسلما همینطور است و ما به گزارش‌هایی که سازمان بورس منتشر خواهد داد استناد می‌کنیم. از طرف دیگر همانطور که گفتم یکی از ارکان انتشار اوراق ضامن است که برای تامین این رکن شرکت‌ها می‌توانند بر اساس وضعیت مالی‌شان از رتبه‌بندی اعتباری کمک بگیرند و یا از سهامشان و یا از بانک و موسسه مالی اعتباری دیگری برای ضمانت اوراق خود بهره بگیرند. تامین سرمایه‌ها و سایر خریداران اوراق از این جهت مطمئن خواهند بود که شرکت یا رتبه اعتباری خوبی داشته و یا ضامن معتبری دارد که این اوراق را منتشر کرده است و بابت پرداخت سودهای دوره‌ای و بازپرداخت اصل نگرانی‌ای عملا در اواراق با درآمد ثابت وجود نخواهد داشت.

مهدوی در پاسخ به اینکه آیا اشخاص حقیقی هم می‌توانند این اوراق را خریداری کنند؟ گفت: بله برای خرید اوراق محدودیت شخص حقیقی و حقوقی وجود ندارد و پس از کشف قیمت در تابلو همه اشخاص می‌توانند خریداری کنند.

مدیر تامین مالی لوتوس در پاسخ به اینکه نرخ سود اوراق چقدر است، گفت: در حال حاضر در بازار نرخ سود برای اوراق با ضمانت بانکی 18 درصد است که این نرخ مصوب بانک مرکزی است. در واقع نرخ سود اسمی اوراق 18 درصد است و می‌تواند در مواعد مختلف ماهانه، سه ماهه و سالانه پرداخت شود ولی با توجه به اینکه اوراق می‌تواند ضامن غیربانکی هم داشته باشد یا از طریق وثیقه سهام و یا رتبه اعتباری منتشر شود، اگر اوراق با ضامن غیر از بانک منتشر شود نرخ سود بالاتری هم می‌تواند داشته باشد.

مجری برنامه مطرح کرد: اگر بازار باز هم به روند منفی ادامه دهد و سهام باز هم ضرر بیشتری متحمل شوند در آن صورت این ضرر را چه نهادی پرداخت خواهد کرد؟ آیا شما از این نوع تامین مالی نگران نیستید؟؛ مدیر تامین مالی تامین سرمایه لوتوس گفت: این ریسک به شرکت‌های سرمایه‌گذاری مرتبط است و این شرکت‌ها باتوجه به برنامه‌ریزی‌ای که دارند باید حتما روی سهام پربازده سرمایه‌گذاری کنند چون طبیعتا این اوراق برایشان هزینه مالی هم دارد و حداقل باید این هزینه مالی را از محل سرمایه‌گذاری‌ای که کرده‌اند پوشش دهند.

او در پاسخ به اینکه آیا این اوراق ریسک نکول ندارد؟ اظهار داشت: به دلیل اینکه این اوراق با ضامن منتشر می‌شود، ریسک نکول نخواهیم داشت و اگر هم با تکیه بر رتبه اعتباری منتشر شود ریسک نکول بسیار پایین خواهد بود.

مهدوی در واکنش به این سؤال که اگر قیمت سهام افت کرد و شرکت‌های منتشر کننده اوراق برای پرداخت اصل و فرع مبلغ با کمبود منابع مالی مواجه شوند، وثایق برای فروش گذاشته می‌شود؟ بیان داشت: باتوجه به برنامه‌ریزی انجام شده امیدوارم بازار به این سمت نرود ولی اگر خدای نکرده به سمتی برویم که این اتفاق بیفتد این ریسک به شرکت‌های سرمایه‌گذاری برمی‌گردد ولی برای خریداران این اوراق باتوجه به وجود ضامن ریسکی وجود ندارد و این ضامن می‌تواند بانک، سهام و یا شرکت سرمایه‌گذاری دیگری باشد. مگر اینکه اوراق با رتبه اعتباری منتشر شود و تضمینی برای بازپرداخت وجود نداشته باشد.

مدیر تامین مالی تامین سرمایه لوتوس در پایان خاطر نشان کرد: فرایند بسیار خوبی آغاز شده است و این شیوه نوین ابزار بسیار مناسبی برای شرکت‌های سرمایه‌گذاری است و امیدوارم شرکت‌های سرمایه‌گذاری از این فرصت استفاده کنند تا هم از مزایای انتشار اوراق بدهی استفاده کنند و هم کمکی به سهامداران بازار سرمایه شود.

 

 این گفت‌وگوی تصویری را می‌توانید در کانال تامین سرمایه لوتوس پارسیان در سایت آپارات ببینید.

 این ویدئيو در صفحه اینستاگرام وبسایت خبری اقتصادآنلاین منتشر شده است.

اشتراک با دوستان

اگر پرسشی دارید، تردید نکنید

با ما در ارتباط باشید

  • تلفن 8656 021
  • پست الکترونیک info@lotusib.ir