قانون‌گذار به کمک بازارگردان بیاید!


1400/6/21 10:15:50


هفته‌نامه اطلاعات بورس در تازه‌ترین شماره خود با هادی روزگار، مدیر پرتفوی تأمین سرمایه لوتوس پارسیان درخصوص جایگاه بازارگردان‌ها در بازار سرمایه و مشکلات آنها گفت‌وگویی داشته است که در ادامه می‌خوانید.

ارزیابی شما از فعالیت و جایگاه بازارگردانان در بازار سرمایه چیست؟

در ابتدا و از زمان اجراي قانون الزام شركت‌هاي فعال در بازار سرمايه جهت انتخاب بازارگردان، بازارگردانان نقش و جایگاه مشخصی نداشتند اما به مرور هم اعتماد سرمایه‌گذاران، ناشران و سهامداران عمده بیشتر شد و هم عملکرد بازارگردان‌ها بعد از اینکه بازار از حالت قفل بودن در صف فروش به‌صورت یک‌طرفه درآمد، بهتر شد و توانستند نقش فعال‌تری در بازار سرمايه ايفا كنند، اگر منابع مالی و سهام كافي در اختیار بازارگردان‌ها قرار گيرد، مي‌توانند به نقدشوندگي بازار كمك كنند.

مشکلات بازارگردانان چیست؟

يكي از اصلي‌ترين مشکلات بازارگردان‌ها این است که تمام تعهدات و مسئولیت‌های بازارگرداني در قبال سهم به عهده آنان است اما اختیاراتشان در مقابل قانون‌گذار و سرمایه‌گذاران به‌عنوان طرف‌های قرارداد و تأمین‌کننده منابع مالی محدود است. يكي ديگر از مشكلات فعالان بازارگرداني، عدم امكان تامين منابع از عموم است كه امكان دستيابي به منابع را محدود به منابع ناشر و سهامدار عمده مي‌كند. مورد ديگر این است كه وقتي بازار روند طبیعی دارد، بازارگردان می‌تواند بهترین نقش خودش را ایفا کند و در مواقعي كه بازار با نوسانات شدید درگیر است به دليل محدودیت منابع و صف فروش سنگین عمدتا بازارگردان تقريبا کارایی خود را از دست می‌دهد.

راهکار برای رفع مشکلات بازارگردانان و بهبود فعالیت بازارگردانی چیست؟

اصلاح دستورالعمل بازارگرداني و كمك به بازارگردانان جهت تأمين منابع از سرمايه‌گذاران (ناشرين و سهامداران عمده)، امكان تأمين مالي صندوق‌هاي بازارگرداني از طريق وثيقه قرار دادن سهام موضوع بازارگرداني، مباحث مدل‌سازي و تحليل داده در ارتباط با بازارگرداني و فرآيند تأييد معاملات الگوريتمي و پياده‌سازي آن به عنوان يكي از محورهاي اصلي بازارگرداني مورد توجه بيشتر قرار گيرد.

 

منبع: هفته‌نامه اطلاعات بورس، شماره 413، 20 شهریور 1400، صفحه 4


اشتراک با دوستان

اگر پرسشی دارید، تردید نکنید

با ما در ارتباط باشید

  • تلفن 8656 021
  • پست الکترونیک info@lotusib.ir