از رشد بورس جا نمانید

از رشد بورس جا نمانید


1401/1/15 14:50:14


 

 

 

به تصویر زیر نگاه کنید؛ این تصویر یک قاب ترکیبی از نقشه بازار سهام (بورس اوراق بهادار) در روزها و ساعات مختلف است. وجه اشتراک این نقشه‌ها رنگ سبز غالب در آنهاست که نشان از روند صعودی و مثبت بازار سهام دارد.

این تصاویر برای بعضی از سرمایه‌گذاران یادآور کسب سودهای جذاب و روزهای خوبی است که سرمایه‌شان افزایش یافته و چند برابر شده است. در مقابل برای بسیاری از افراد هم این تصاویر می‌تواند احساس افسوس و حسرت ناشی از فرصت‌های از دست رفته را زنده کند که با سرمایه‌گذاری به موقع در بازار سهام چه سودهایی می‌توانستند به دست آورند ولی با غفلت از آن بی بهره ماندند.

افرادی که از فرصت‌های رشد بورس بی بهره مانده‌اند، چند گروه هستند؛ یک گروه افرادی هستند که با بورس آشنایی نداشته و لذا از وجود چنین فرصتی برای سودآوری نیز بی خبر بوده‌اند و اساسا چنین امکان سودمندی‌ای برای این گروه مطرح نبوده است. این گروه پس از اینکه رشدهای خیره‌کننده بازار سهام حاصل شد، احتمالا از اطرافیان خود شنیده‌اند که دیگران چندین درصد سود به دست آورده‌اند و چه گذشته است.

گروه دیگر افرادی هستند که آشنایی نسبی با بازار سهام دارند ولی از آنجا که امکان تحلیل و بررسی قیمت مناسب سهام برای خرید و فروش را نداشته و یا با الزامات و مقررات این بازار و ساز و کار فعالیت آن آشنا نیستند، لذا ریسک ورود به چنین بازار تخصصی‌ای را نتوانسته‌اند بپذیرند و بنابراین این گروه صرفا شاهد رشد روزافزون بازار در دوره‌های مختلف بوده و این بازار را فقط برای تحلیلگران خبره مالی مناسب می‌دانستند.

دسته دیگر سرمایه‌گذارانی هستند که اتفاقا به بازار سهام ورود کرده و در آن سرمایه‌گذاری هم کرده‌اند اما از آنجا که دانش تخصصی لازم برای تحلیل سهام را نداشته‌اند، لذا بهترین زمان خرید و فروش سهام را نتواسته‌اند تحلیل و برنامه‌ریزی کنند و به دنباله‌روی از صف‌های خرید و فروش در بازار پرداخته‌اند و اصطلاحا صف‌نشین شدند. بنابراین این گروه هم یا نتوانسته‌اند بهره کافی از بازار ببرند و یا اینکه حتی ممکن است متضرر شده باشند.

تمام افرادی که در سه گروه بالا گفته شد، فرصت مشابهی را –کمتر یا بیشتر- از دست داده‌اند و احتمالا اکنون با افسوس به تابلوهای سبز بورس نگاه می‌کنند. اما آنها که از این بازار بهره برده‌اند و طعم شیرین سودمندی را چشیده‌اند، این تابلوها را به عنوان یک قاب زیبا در تاریخچه تصمیمات مالی خود ثبت کرده‌اند.

اما آیا بهره‌مندی از فرصت رشد بورس فقط برای سرمایه‌گذاران حرفه‌ای و کارشناسان خبره مالی امکان‌پذیر است؟ این سؤالی است که با پاسخ صریح «خیر» به توضیح آن در ادامه می‌پردازیم.

شاید عناوین سرمایه‌گذاری مستقیم و غیر مستقیم را شنیده باشید و نکاتی درباره روش‌های آن بدانید. در این مطلب شرح خواهیم داد که چگونه سرمایه‌گذاران غیر حرفه‌ای و حتی ناآشنا با بورس می‌توانند از طریق سرمایه‌گذاری غیر مستقیم در این بازار سرمایه‌گذاری کرده و از سود آن بهره‌مند شوند.

سبدگردانی اختصاصی یکی از روش‌های غیر مستقیم سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه است. در سبدگردانی اختصاصی، ایجاد پرتفوی متنوع و مدیریت دارایی‌های سبد سرمایه‌گذاری بر اساس اهداف مالی، میزان سرمایه و سطح تحمل ریسک سرمایه‌گذار توسط سبدگردان طراحی و اجرا می‌شود. برای تشکیل سبد سرمایه‌گذاری قراردادی بین سرمایه‌گذار و سبدگردان منعقد می‌شود و متناسب با آن قرارداد و نیز مطابق قوانین و مقررات، سبدگردان اقدام به خرید و فروش اوراق بهادار مختلف کرده تا بهترین بازدهی برای سرمایه‌گذاری حاصل شود.

از آنجا که سبدگردانی اختصاصی زمان زیادی از سبدگردان می‌گیرد، معمولا حداقل سرمایه برای تشکیل سبد اختصاصی، بالا در نظر گرفته می‌شود. در تامین سرمایه لوتوس امکان ارائه خدمات سبدگردانی اختصاصی برای اشخاص حقیقی و حقوقی فراهم است و برای این منظور طی مذاکره و بررسی سطح ریسک‌پذیری و بازده مورد انتظار سرمایه‌گذار و نیز سایر برنامه‌ریزی‌های مالی ایشان، شرایط تشکیل سبد تحلیل و به سرمایه‌گذار اعلام می‌شود و در صورت موافقت سرمایه‌گذار، اقدام به اخذ قرارداد خواهد شد. 

یک راه دیگر برای سرمایه‌گذاری غیر مستقیم در بورس صندوق‌های سرمایه‌گذاری هستند. در واقع صندوق‌های سرمایه‌گذاری، معروفترین و یکی از بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری غیرمستقیم هستد. این صندوق‌ها با سرمایه‌‌ی سرمایه‌گذاران در بازارهای مالی فعالیت کرده و اقدام به سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف و ایجاد سود می‌کنند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری تحلیلگران حرفه‌ای دارند که بهترین فرصت‌های بازارهای مالی، مانند بورس را تحلیل و در آنها سرمایه‌گذاری می‌کنند و مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز مدیریت ریسک را به بهترین نحو انجام می‌دهند تا سودآورترین پرتفوی سرمایه‌گذاری را برای سرمایه‌گذاران صندوق‌ها ایجاد کنند. بنابراین با سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها ریسک کمتری نسبت به سرمایه‌گذاری مستقیم در بازارهایی مانند بورس را متحمل شده و از سود مناسب این بازارها بهره‌مند می‌شوید.

این روزها که اکثر کارشناسان بازار سرمایه روند بورس را در سال جاری مثبت ارزیابی می‌کنند، چنانچه  قصد سرمایه‌گذاری در بورس به روش غیر مستقیم را دارید، ما به شما پیشنهاد می‌دهیم با مطالعه محتوای آموزشی صندوق سهامی زرین پارسیان که در لینک (آشنایی با صندوق سرمایه‌گذاری زرین پارسیان) در دسترس شماست، ‌با این صندوق آشنا شوید و همچنین اطلاعات کامل درباره صندوق ثروت‌آفرین پارسیان که آن هم از نوع سهامی است را در لینک (آشنایی با صندوق سرمایه‌گذاری ثروت‌آفرین پارسیان)‌ بخوانید تا بتوانید بهترین تصمیم سرمایه‌گذاری را باتوجه به شرایط و انتظارات خود بگیرید.

از مزایای صندوق‌های سرمایه‌گذاری زرین پارسیان و ثروت‌آفرین پارسیان این است که حتی با مبالغ کم (از حدود 200 هزار تومان) هم می‌توانید در آنها سرمایه‌گذاری کنید و نیازی به داشتن سرمایه زیاد برای ورود به این صندوق‌ها ندارید ضمن اینکه هر میزان هم در این صندوق‌ها سود کنید، این سود معاف از پرداخت مالیات است.

 

 


اشتراک با دوستان

اگر پرسشی دارید، تردید نکنید

با ما در ارتباط باشید

  • تلفن 8656 021
  • پست الکترونیک info@lotusib.ir