ارزشیابی و تحلیل

مقدمه

عامل کلیدی برای موفقیت در سرمایه‌گذاری و مدیریت دارایی‌ها، درک ارزش و منابع اثرگذار بر ارزش آن دارایی است. مهمترین فرض سرمایه‌گذاری این است که نباید مبلغی بیش از ارزش دارایی پرداخت شود. در دنیای واقعی همیشه قیمت دارایی‌ها برابر ارزش دارایی نیست برای همین فعالیتی به نام ارزشیابی به وجود آمده است. ارزشیابی فرآیندی است که ارزش واقعی دارایی‌ها را مشخص می‌کند. دارایی‌هایی از قبیل شرکت‌ها، اوراق بهادار و دارایی‌های نامشهود (از جمله انتقال مالکیت، عرضه اولیه سهام، ادغام و تملیک، ایده‌های خلاقانه و ...) نیازمند ارزشیابی هستند. به دلیل گستردگی فعالیت، ارزشیابی نیازمند تیم حرفه‌ای و متخصص می‌باشد که بتوانند تمام دارایی‌ها و بازارهای مالی را تحلیل و ارزشیابی کنند. 


مراحل انجام ارزشیابی

در لوتوس، با ارزشیابی و تحلیل، به مشتریان کمک می‌شود که مبلغ بیش از ارزش دارایی، صرف سرمایه‌گذاری برای آن نکنند. در حوزه ارزشیابی، از یک‌سو ارزش دارایی‌های مالی اعم از سهام عادی و ممتاز شرکت‌های سهامی عام و خاص و سایر دارایی‌های مالی ارزیابی می‌شود و از سوی دیگر با محاسبه ارزش ذاتی سهام مورد معامله در بازار، بهترین پیشنهاد به خریدار و فروشنده سهام ارائه می‌شود. همچنین در حوزه تحلیل، با تحلیل متغیرهای کلان اقتصادی، تحلیل بازار مصرف کالاها و جمعیت‌شناسی، چشم‌انداز صنایع مختلف ارائه می‌شود و در این راستا، اطلاعات لحظه‌ای و دوره‌ای در رابطه با محصولات و خدمات بخش‌های مختلف اقتصادی (بورس، طلا، ارز، انرژی، فلزات اساسی، محصولات پتروشیمی و...) تهیه می‌شود. 

فرایند انجام ارزشیابی به شرح زیر می‌باشد: 
1. تشکیل جلسه اولیه به منظور مطرح نمودن درخواست 
2. تحویل مدارک لازم به شرکت 
3. عقد قرارداد 
4. تحویل نسخه اولیه ارزشیابی 
5. انجام اصلاحات لازم 
6. تحویل نهایی ارزشیابی 

لوتوس تاکنون در حوزه‌های ICT، IT، خدمات مالی، بیمه، صنایع معدنی، هتلداری، سلامت و درمان، ارزشیابی کرده است. همچنین به واسطه حوزه کاری شرکت، ارزشیابی سهام شرکت‌ها به صورت مداوم در حال انجام است. در راستای تحلیل چشم‌انداز صنایع نیز تاکنون در بخش انرژی، سلامت و درمان، تکنولوژی مالی، IT و ICT گزارش‌هایی تهیه شده است.

روش انجام ارزشیابی

روش‌های متعددی جهت ارزشیابی شرکت‌ها، اوراق بهادار و دارایی‌های نامشهود (از جمله انتقال مالکیت، عرضه اولیه سهام، ادغام و تملیک، ایده‌های خلاقانه و ...) وجود دارد. روش‌های متداول ارزشیابی شامل: FCFF، FCFE،NAV ،DDM ، روش‌های نسبی (P/E) و ... می‌باشد. انتخاب هر یک از مدل‌های ارزشیابی فوق با توجه به نوع شرکت یا طرح مورد ارزشیابی با نظر کارفرما و لوتوس خواهد بود و شرکت لوتوس تلاش خواهد کرد با فازبندی ارزشیابی، کارفرما را به صورت مستمر در جریان پیشرفت کار قرار دهد.

خدمات ارزشیابی

خدمات شرکت لوتوس در این حوزه به شرح زیر است: 
1. ارزشیابی و مدیریت سبد سرمایه‌گذاری 
2. ارزشیابی در تحلیل ادغام و تملیک 
3. ارزشیابی در مدیریت مالی

تحلیل

لوتوس توانایی‌های قابل توجهی در تحلیل و بررسی در سه سطح روزانه، دوره‌ای و تحلیل عمیق داراست، به طوری‌ که در بخش انرژی شامل منابع اولیه انرژی (حامل‌های انرژی فسیلی و تجدیدپذیر و غیره)، مصارف انرژی و فراوده‌های نفتی و پتروشیمی، صنایع مرتبط با افزایش بهره‌وری انرژی و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در انرژی‌های تجدیدپذیر، در سال‌های گذشته دانش ارزشمندی کسب کرده و توانایی تبدیل این دانش را به ابزاری برای تصمیم‌سازی به‌دست آورده است. همچنین در بخش سلامت با تمرکز بر زیست فناوری (بیوتک)، جمعیت‌شناسی سلامت، بهداشت عمومی و فناوری اطلاعات در خدمت سلامت تحلیل‌های به‌روز و عمیقی ارائه می‌کند. در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و تکنولوژی مالی نیز لوتوس پیشرو در گردآوری و چارچوب بخشی به اطلاعات آماری و تحلیلی بوده و توانایی ارائه تحلیل‌های کاربردی را داراست. به منظور استفاده عموم مشتریان از خدمات تحلیلی، لوتوس کانال‌های ارائه متنوعی در نظر گرفته است که در هسته‌ی آن ابزاری جهت مشاهده آخرین تحلیل‌های روزانه، دوره‌ای و عمیق تحت وب قرار دارد. با استفاده از این سایت و ابزارهای کاربری پشتیبان، سرمایه‌گذاران توانایی تصمیم‌گیری جهت سرمایه‌گذاری در سهام، کالاها، ارز، مسکن و یا در کسب و کار خصوصی را کسب خواهند کرد.

اشتراک با دوستان

اگر پرسشی دارید، تردید نکنید

با ما در ارتباط باشید

  • تلفن 8656 021
  • پست الکترونیک info@lotusib.ir