صندوق جسورانه

مقدمه

سرمایه‌گذاری جسورانه، از یک‌سو سرمایه لازم برای رشد و توسعه شرکت‌هایی با درآمد و محصولات و خدمات در حال توسعه که در مرحله اولیه چرخه عمر خود هستند را فراهم می‌کند و از سوی دیگر سرمایه طرح‌های توسعه برای شرکت‌های بالغ در مراحل بعدی چرخه عمرشان را تأمین می‌کند. 
هدف از تشکیل صندوق جسورانه، جمع‌آوری سرمایه از سرمایه‌گذاران و سرمایه‌گذاری در شرکت‌های در شرف تاسیس، تحقیق و توسعه و یا نوپای دارای پتانسیل رشد زیاد و سریع با هدف کسب بیشترین بازده اقتصادی ممکن در برابر پذیرش ریسک بالا است. علاوه بر کسب بازدهی از سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت در این زمینه، کمک به رشد اقتصادی، کارآفرینی، ایجاد اشتغال و توسعه فناوری از دیگر اهداف صندوق به حساب می‌آیند. در راستای هدف یادشده، صندوق منابع مالی را جمع‌آوری نموده و در اوراق مالکیت اشخاص حقوقی با موضوع فعالیت در زمینه‌هایی چون طرح‌های تحقیق و توسعه، پروژه‌های فکری و نوآورانه، اختراعات و علائم تجاری به منظور به بهره‌برداری رساندن و تجاری‌سازی دارایی‌های یادشده از طریق تملک خرد یا مدیریتی، سرمایه‌گذاری می‌نماید. 


صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه رویش لوتوس

صندوق سرمایه‌گذاری رویش لوتوس با اخذ موافقت اصولی از سازمان بورس آماده سرمایه‌گذاری سرمایه‌های هوشمند برای اشخاص حقوقی و حقیقی (با احراز صلاحیت) در طرح‌ها و کسب‌وکارهای خلاقانه، پر بازده و با پتانسیل رشد بالا است.

مدیر شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان
متولی موسسه حسابرسی بهراد مشار
حسابرس موسسه حسابرسی هشیار بهمند
موسسین شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان
شرکت برکت‌تل
گروه مالی پارسیان
پژوهشگاه رویان
سرمایه‌گذاری پویا

 

ساختار صندوق

در راستای تضمین تعهد موسسین و بهبود عملکرد صندوق بندهای ذیل در اساسنامه صندوق لحاظ شده است. 
• هر يک از موسسان صندوق بايد حداقل درصدی از واحدهای سرمايه‌گذاری صندوق را در تمام طول مدت صندوق در مالکيت خود داشته باشد. 
• دوره سرمایه‌گذاری صندوق 7 ساله است، در صورتی که برآورد شود طرح‌ها هنوز هم قابلیت ایجاد ارزش افزوده را دارند این مدت قابل تمدید است. 
• صندوق توسط هیئت مدیره و افراد کلیدی که حضورشان برای طرح‌ها ضروری است اداره می‌شود. 
• تمام منابع در طرح‌های منتخب سرمایه‌گذاری می‌شود که حداقل نرخ بازدهی داخلی 60 درصد را دارا هستند. 
• در صورت موفقیت راهکارهای خروجی موجود در ساختار صندوق عبارتند از: 
1. فروش مجدد سهام به توسعه‌دهنده 
2. فروش به سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه 
3. فروش به شرکت ثالث 
4. فروش از طریق بازار فرابورس 
5. پذیرش در بورس یا فرابورس 
• در صورت عدم موفقیت راهکارهای خروجی موجود در ساختار صندوق عبارتند از: 
1. سهام صندوق به یک شرکت ثالث واگذار شود 
2. درصورتی که فعالیت صندوق قبل از 7 سال به اتمام رسیده باشد، وجوه صندوق باید با تصویب مجمع و تایید هیئت مدیره تسویه شود.

حوزه‌های سرمایه‌گذاری

سلامت
در بازار جهانی، موقعیت صنعت داروسازی متفاوت با سایر صنایع با فناوری پیشرفته است. توسعه صنعت داروسازی بیشتر از سایر صنایع تابع تحقیقات نوآورانه، سرمايه‌گذاری و مقررات دولتی است. این صنعت از جمله سودآورترین صنایع در گروه صنایع با فناوری پیشرفته است. به گزارش موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی، با رشد مصرف دارو در جهان انتظار می‌رود ارزش بازار جهانی محصولات دارویی از 982 میلیارد دلار در سال 2011 به 1.3 تریلیون دلار در سال 2018 افزایش یابد. 
یکی از مزایای ایران در ورود به این عرصه موقعیت جغرافیایی آن است. با توجه به اینکه ایران در منطقه‌ای واقع شده است که کشورهای همسایه در حوزه درمان و بهداشت مزیت خاصی ندارند و از طرف دیگر جمعیت ایران به سمت پیری پیش می‌رود و هرم جمعیتی ایران حاکی از این افزایش سن است، نیاز به بخش درمان و سلامت و بهداشت به شدت نمود پیدا می‌کند. همین مسئله می‌تواند هم در مصرف داخلی و هم در صادرات دارو و مواد بهداشتی-درمانی، بهبود بسیار چشم‌گیری ایجاد کند. به طوری که به گزارش مجله International Medical Travel به نقل از منوچهر جهانیان در سال 2012 حدود 200 هزار نفر توریست در حوزه سلامت وارد ایران شده‌اند که درآمد 1.5 میلیارد دلاری - حدود دو برابر سال 2011 - برای کشور داشته است. بیشتر این افراد از کشورهای همسایه جهت دریافت خدمات درمانی وارد ایران شده‌اند. آمار دقیقی در خصوص تعداد توریست‌های حوزه سلامت وجود ندارد، اما بر طبق گفته‌های رئیس اداره همکاری اقتصادی امور بین‌الملل وزارت بهداشت سالانه حدود 150 تا 200 هزار نفر گردشگر سلامت وارد ایران می‌شوند و انتظار می‌رود که در سال‌های آینده این رقم به 500 هزار نفر برسد. 
اگر جمعیت ایران را در خلال سال‌های 1960 تا 2014 به تفکیک درصد افراد کمتر از 14 سال از کل افراد و درصد افراد بین 14 تا 65 سال در نظر بگیریم، به این نتیجه خواهیم رسید که جمعیت ایران به مرور به سمت سنین بالاتر پیش رفته و از تعداد افراد با سنین کم که نیروهای کاری آینده هستند، کم می‌شود. این افزایش سن در ایران به تبع نیازهای درمانی، هزینه‌های افراد در بخش‌های مختلف درمانی را افزایش می‌دهد. 
فناوری مالی
صنعت فناوری مالی صنعتی نوظهور در جهان به شمار می‌آید که از بهره‌گیری کاربردهای فناوری اطلاعات در خدمات مالی ایجاد شده است. پذیرش فناوری اطلاعات در یک سیستم مالی اثرگذاری‌های متفاوتی در ساختارهای سنتی مالی دارد. افزایش بهره‌وری کارکردهای سیستم مالی به‌عنوان ابتدایی‌ترین سطح تاثیرگذاری تکنولوژی به حساب می‌آید و دگرگون‌سازی، حذف کارکردهای قدیمی و ایجاد کارکردهای جدید مالی به عنوان پیچیده‌ترین سطح تاثیرگذاری قابل تعریف است. به‌طور کلی تکنولوژی مالی را می‌توان «خلاقیت در خدمات مالی» تعریف کرد. بدیهی است سطح خلاقیت و تاثیرگذاری آن در ساختارهای قبلی طیف گسترده‌ای خواهد داشت. 

فرایند سرمایه‌گذاری

صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه رویش لوتوس با سرمایه اولیه 500 میلیارد ریال مطابق شرایط زیر اقدام به جذب سرمایه خواهد نمود: 

واحدهای سرمایه‌گذاری موسسین و سرمایه‌گذارانی که فقط در پذیره‌نویسی مشارکت داشته باشند و تعهد خود را در فازهای بعدی اجرا نکنند، به قیمت پذیره‌نویسی به صندوق واگذار خواهد شد. 
نقل و انتقال واحدهای سرمایه‌گذاری پس از پذیره‌نویسی و در طول مدت فعالیت صندوق از طریق بازار ثانویه (بازار پایه توافقی فرابورس) قابل انجام خواهد بود.

خدمات قابل ارائه به کسب و کارهای سرمایه‌گذاری شده

صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه رویش لوتوس علاوه بر ارائه خدمات تامین مالی، طیف متنوعی از سرویس‌های غیر مالی مورد نیاز جهت ارائه به کسب‌وکارها را در اختیار دارد. 

1. حوزه بازاریابی و تبلیغات: 
با توجه به تمرکز صندوق جسورانه رویش لوتوس بر سرمایه‌گذاری در مرحله رشد طرح‌های نوپا، وجود مشاور بازاریابی و تبلیغات الزامی است. 

2. حوزه حقوقی: 
با توجه به ذات خلاقانه بودن ایده اصلی کسب‌وکارهای نوپا، احتمال عدم همخوانی طرح‌ها با قوانین و مقررات حاکم بر محیط کسب‌وکار بسیار بالا بوده و از عوامل عمده شکست طرح‌های نوپا محسوب می‌شود. 

3. حوزه مالی: 
این حوزه با توجه به لزوم مدیریت مالی، حسابداری، مدیریت سرمایه در گردش، ارزش‌گذاری مراحل بعد، حفظ و اصلاح ساختار مالی برای کسب‌وکارهای نوپا حیاتی است. 

4. شبکه ارتباطات: 
ارائه شبکه ارتباطات توسط سرمایه‌گذاران جسور موجب انجام گرفتن فعالیت‌هایی در کسب‌وکارها می‌شود که گاهی به روال عادی و مرسوم قابل انجام نیست. بر همین اساس عموم سرمایه‌گذاری‌های مشترک نه به دلیل محدودیت در منابع مالی که برای افزایش شبکه ارتباطات صورت می‌پذیرد. 

5. مربی‌گری و مشاوره کسب‌وکار: 
بررسی دائمی کسب‌وکار برای مشاهده و تحلیل روند پیشرفت و همچنین جلوگیری از انحراف از مسیر اصلی تعریف شده در استراتژی‌های کلان کسب‌وکارها امری حیاتی به شمار می‎‌آید. همچنین، تهیه برنامه کسب‌وکار، تهیه مدل‌ کسب‌وکار، مشاوره رشد، توسعه محصول، توسعه کسب‌وکار و توسعه بنگاه تخصص‌هایی هستند که گاهی نمی‌توان در مجموعه مهارت‌های بنیان‌گذاران طرح‌های نوپا یافت. لذا، ارائه چنین خدماتی به کسب‌وکارها سبب تقویت قابلیت‌ آن‌ها در مدیریت بهینه و دستیابی به اهداف تعیین شده خواهد شد.

اشتراک با دوستان

اگر پرسشی دارید، تردید نکنید

با ما در ارتباط باشید

  • تلفن 8656 021
  • پست الکترونیک info@lotusib.ir