آشنایی با صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت و با پیش‌بینی سود


1399/9/10 15:12:49


در این نوشتار قصد داریم برای شما شرح دهیم صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت و پیش‌بینی سود چه ساز و کاری دارند و چگونه می‌توان در آنها سرمایه‌گذاری کرد. تا پایان این نوشتار با ما همراه باشید.

معرفی

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک با درآمد ثابت و پیش‌بینی سود، صندوق‌هایی هستند که اکثر وجوه آنها در منابع با درآمد ثابت (سپرده بانکی، اوراق مشارکت) سرمایه‌گذاری می‌شود و از این‌رو امکان پیش‌بینی نرخ سود دوره‌ای در این نوع صندوق‌ها وجود دارد. در صندوق‌های سرمایه‌گذاری سرمایه صندوق تبدیل به واحدهای سرمایه‌گذاری می‌شود و در واقع برای سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها باید واحد سرمایه‌گذاری به نام سرمایه‌گذار صادر شود. ارزش هر واحد سرمایه‌گذاری در این نوع صندوق‌ها یک میلیون ریال معادل صد هزار تومان است و ارزش روز واحدها نیز متناسب با سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در صندوق به صورت روزانه تغییر می‌کند و در سایت صندوق نمایش داده می‌شود.

مناسب چه کسانی است

سرمایه‌گذاری در این نوع صندوق‌ها برای سرمایه‌گذارانی مناسب است که ریسک‌پذیری بسیار پایین و تمایل به دریافت سود دوره‌ای و بازدهی مثبت با حداقل ریسک ممکن را دارند. به همین دلیل مدیران این صندوق‌ها منابع مالی آن را عمدتاً به خرید اوراق بهادار بدون ریسک یا کم ریسک و سپرده بانکی اختصاص می‌‏دهند تا بتوانند سود مورد نظر را برای سرمایه‌گذاران محقق کنند.

چقدر سود انتظار داشته باشیم

از آنجا که این صندوق‌ها اکثر وجوه خود را در منابع با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌کنند لذا کسب سودهای خیره‌کننده که گاه ممکن است در سایر ابزاهای مالی مبتنی بر ریسک مانند طلا و بورس و ... حاصل شود، در این صندوق‌ها متصور نیست. این صندوق‌ها به منظور کنترل ریسک سرمایه‌گذاران و فراهم بودن امکان پیش‌بینی نرخ سود، تا حد امکان از سرمایه‌گذاری‌های پُر ریسک دوری می‌کنند.

صندوق‌‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت و پیش‌بینی سود، در میان گزینه‌های سرمایه‌گذاری، با سپرده بانکی قابل مقایسه هستند لذا کسب سود بالاتر از سپرده بلندمدت بانکی بهترین انتظاری است که از سرمایه‌گذاری در این نوع صندوق‌ها می‌توان داشت.

این نوع صندوق‌ها پرداخت سود دوره‌ای دارند که معمولا ماهانه و یا سه ماه یکبار است . هر سرمایه‌گذار متناسب با تعداد واحد سرمایه‌گذاری خود در صندوق و نیز متناسب با روزهای حضورش در صندوق، سود نقدی دریافت می‌کند.

چگونه سرمایه‌گذاری کنیم

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک با درآمد ثابت و پیش‌بینی سود، مبتنی بر صدور و ابطال هستند. در واقع برای سرمایه‌گذاری در این نوع صندوق‌ها باید درخواست صدور واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق به مدیر ثبت صندوق ارائه شود. همچنین برای برداشت پول از صندوق نیز باید درخواست ابطال ثبت شود. بنابراین «صدور» به معنی انجام سرمایه‌گذاری و «ابطال» به معنی برداشت سرمایه است.

مدیر ثبت یکی از ارکان اجرایی صندوق‌هاست که وظیفه اصلی او اجرای درخواست‌های صدور و ابطال در چارچوب مقررات مربوطه و اساسنامه است. نام مدیر ثبت صندوق‌های سرمایه‌گذاری در امیدنامه صندوق ذکر و در سایت صندوق منتشر می‌شود. و مدیر ثبت مطابق با قوانین موجود، شیوه صدور و ابطال را برای سرمایه‌گذاران تعیین می‌کند. در حال حاضر با توسعه روزافزون زیرساخت‌ها امکان صدور و ابطال آنلاین صندوق‌های سرمایه‌گذاری وجود دارد و هر صندوق از طریق سیستمی که توسط مدیر ثبت اعلام می‌شود این امکان را در اختیار سرمایه‌گذاران خود قرار می‌دهد.

صندوق‌های لوتوس کدامند

تامین سرمایه لوتوس 4 صندوق سرمایه‌گذاری از این نوع تحت مدیریت خود دارد که شامل صندوق لوتوس پارسیان، صندوق پیروزان، صندوق نیکوکاری لوتوس رویان و صندوق نیکوکاری دانشگاه الزهرا می باشد. البته صندوق‌های نیکوکاری خود نوعی مشتق گرفته از صندوق‌های درآمد ثابت با پیش‌بینی سود هستند که اگرچه روال سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها و نیز فعالیت خودِ صندوق، با سایر صندوق‌های این نوع تفاوتی ندارد اما در موارد مصرفِ منابع صندوق و نیز در پرداخت سود صندوق‌های نیکوکاری تفاوت‌هایی وجود دارد که در ادامه آن را توضیح خواهیم داد.

همانطور که گفته شد، این 4 صندوق مبتنی بر صدور و ابطال هستند و قابلیت صدور و ابطال آنها به صورت آنلاین از طریق پرتال LOTUSIB.IR امکان‌پذیر است. در نوشتارهای آتی به معرفی جزئیات هریک از این صندوق‌ها می‌پردازیم.

 

 


اشتراک با دوستان

اگر پرسشی دارید،تردید نکنید

با ما در ارتباط باشید

  • تلفن 8656 021
  • پست الکترونیک info@lotusib.ir