سوالات متداول و راهنمای صندوق‌های سرمایه گذاری


لطفا جهت نمایش پاسخ و آشنایی با صندوق‌ها ‌بر روی نام صندوق سرمایه گذاری و یا سوال مورد نظر کلیک نمایید

صندوق سرمایه گذاری لوتوس پارسیان | صندوق سرمایه گذاری پیروزان | صندوق سرمایه گذاری زرین | صندوق سرمایه گذاری اعتمادآفرین | صندوق سرمایه گذاری ثروت آفرین | صندوق سرمایه گذاری نیکوکاری لوتوس رویان | صندوق سرمایه گذاری جسورانه رویش | صندوق سرمایه گذاری طلا | صندوق سرمایه گذاری نیکوکاری دانشگاه الزهرا(س)  

 

سؤال‌های عمومی
پاسخ
 
نام صندوق دوره پرداخت سود تاریخ اعمال سود تاریخ پرداخت سود
لوتوس پارسیان ماهانه 25ام هر ماه اولین روزِ کاری بعد از 25ام هر ماه
پیروزان سه ماه یکبار 15خرداد، 15 شهریور، 15 آذر، 15 اسفند اولین روزِ کاری بعد از تاریخ‌ اعمال سود
نیکوکاری لوتوس رویان سه ماه یکبار 31خرداد، 31 شهریور، 30آذر، آخرین روز اسفند اولین روزِ کاری بعد از تاریخ‌ اعمال سود
نیکوکاری دانشگاه الزهرا سه ماه یکبار 31خرداد، 31 شهریور، 30آذر، آخرین روز اسفند اولین روزِ کاری بعد از تاریخ‌ اعمال سود

*در همه صندوق‌های ذکر شده، مدیر صندوق بر طبق امیدنامه حداکثر تا 2 روزِ کاری بعد از اعمال سود، مجاز به واریز آن به حساب سرمایه‌گذار است اما با توجه به روالِ کاری صندوق، در مدت یک روزِ کاری بعد از تاریخ اعمال سود، محاسبه و به حساب سرمایه‌گذار واریز می‌شود. (لازم به ذکر است در 4 صندوق مذکور پنجشنبه‌ها و روزهای تعطیل، روزِ کاری صندوق محسوب نمی‌شود)

پاسخ

پیش‌بینی نرخ سود و نیز جزئیات اطلاعات مربوط به سود قطعی پرداختی هر دوره در وبسایت lotusib.ir و صفحه صندوق مورد نظر وجود دارد.

برای ورود به صفحه اطلاعات صندوق لوتوس پارسیان اینجا کلیک کنید

 

پاسخ

برای کسب اطلاع از جزئیات اطلاعات پرداخت سود در دوره‌های قبلی، جدول پرداخت سود از ابتدای تاسیس صندوق تا آخرین دوره پرداخت سود را در لینک‌های زیر مشاهده کنید.

 

صندوق لوتوس پارسیان
صندوق پیروزان
صندوق نیکوکاری لوتوس رویان
صندوق نیکوکاری دانشگاه الزهرا

پاسخ

پیش‌بینیِ سود در صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت برای یک دوره کامل است. برای واحدهایی که میان‌دوره وارد صندوق می‌شوند (صدور) یا میان دوره از صندوق خارج می‌شوند (ابطال)، امکان پیش‌بینی سود وجود ندارد چراکه نرخ رشد صندوق در روزهای مختلف متفاوت است.

پاسخ

در صندوق لوتوس پارسیان، پیروزان، نیکوکاری لوتوس رویان: مبالغ اسمی (هر واحد یک میلیون ریال) در پایان همان روزِ ارائه درخواست به حساب سرمایه‌گذار واریز می‌شود. مابه‌التفاوت مبلغ اسمی و مبلغ ابطال (سود صندوق)، روزِ کاریِ بعد از ارائه درخواست -بر اساس نرخ روزِ ثبت درخواست- پرداخت می‌شود. در صندوق زرین پارسیان و نیکوکاری دانشگاه الزهرا: دو روزِ کاری بعد از ثبت درخواست و با نرخ روزِ کاریِ بعد از ارائه درخواست، پرداخت می‌شود. (لازم به ذکر است در صندوق لوتوس پارسیان، پیروزان، زرین پارسیان، نیکوکاری لوتوس رویان و نیکوکاری دانشگاه الزهرا پنجشنبه‌ها و روزهای تعطیل، روزِ کاری صندوق محسوب نمی‌شود)

پاسخ

همه مبالغ پرداختیِ صندوق‌ها، به شماره حساب بانک پارسیانِ سرمایه‌گذار که در سیستم صندوق و پرتال لوتوس تعریف شده است، واریز می‌شود. سرمایه‌گذار می‌تواند با مراجعه به تب پروفایل و گزینه شماره حساب، شماره حساب ثبت شده در سیستم را مشاهده کند.

پاسخ

زمانی که اقدام به صدور می‌کنید، مبلغ مورد نظر شما برای سرمایه‌گذاری در صندوق لوتوس پارسیان، پیروزان و نیکوکاری لوتوس رویان، تقسیم بر نرخ صدور روزِ ارائه درخواست و در صندوق زرین پارسیان و نیکوکاری دانشگاه الزهرا تقسیم بر نرخ روزِ کاری بعد از ارائه درخواست می‌شود و صندوق تعدادی واحد برای شما خریداری می‌کند، بخشی از مبلغ شما باقی می‌ماند که صندوق نمی‌تواند با آن یک واحد کامل برای شما خریداری کند و این مبلغ (تتمه) در صندوق لوتوس پارسیان، پیروزان و نیکوکاری لوتوس رویان، روزِ کاری بعد از ارائه درخواست و در صندوق زرین پارسیان و نیکوکاری دانشگاه الزهرا، 2 روزِ کاری بعد از ارائه درخواست به حساب سرمایه‌گذار واریز می‌شود. (لازم به ذکر است در صندوق لوتوس پارسیان، پیروزان، زرین پارسیان، نیکوکاری لوتوس رویان و نیکوکاری دانشگاه الزهرا پنجشنبه‌ها و روزهای تعطیل، روزِ کاری صندوق محسوب نمی‌شود)

پاسخ

بله، تمام صندوق‌های سرمایه‌گذاری تحت مدیریت شرکت تأمین سرمایه لوتوس ، معاف ازمالیات می‌باشند.

پاسخ

در صندوق لوتوس پارسیان، پیروزان، نیکوکاری لوتوس رویان و نیکوکاری دانشگاه الزهرا هیچ کامزدی بابت صدور و ابطال دریافت نمی‌شود. در صندوق زرین پارسیان هیچ کارمزدی برای صدور از سرمایه‌گذار دریافت نمی‌شود اما ابطال واحدها در زمان کمتر از 60 روز از تاریخِ صدور، مشمول کارمزد ابطال طبق جدول زیر است:

از تاریخ صدور تا ٣٠ روز ٣ % قیمت ابطال
بین ٣٠ تا ٦٠ روز بعد از تاریخ صدور 2٪ قیمت ابطال

 

*بدیهی است بعد از گذشت 60 روز از تاریخِ صدور، کارمزدی برای ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری دریافت نمی‌شود

پاسخ

در تلاش هستیم تا مدت زمان انتظار مشتریان جهت دریافت پشتیبانی تلفنی را کاهش دهیم. توصیه می‌کنیم قبل از تماس، بخش سوالات متداول را مطالعه کنید؛ چنانچه پاسخِ پرسش خود را پیدا نکردید، سریع‌ترین راه پاسخگویی به سؤال‌های شما از طریق ثبت تیکت در بخش پشتیبانی پرتال پس از ورود با نام کاربری است. علاوه ‌بر این، از طریق صفحه اینستاگرام و آپارات شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان می‌توانید به تمام ویدیوهای آموزشی دسترسی داشته باشید.

پاسخ

در حال حاضر امکان ثبت درخواست در زمانی خارج از ساعات تعیین شده وجود ندارد. با این وجود، در تلاش هستیم با فراهم کردن زیرساخت‌ها، امکان ثبت درخواست در ساعات و روزهای غیرکاری صندوق ایجاد شود و آسودگی خاطر را برای سرمایه‌گذاران رقم بزنیم.

پاسخ

برای آشنایی با فرآیند ثبت نام در پرتال اینجا کلیک کنید.

پاسخ

چنانچه در فرآیند ثبت نام مدرکی را اشتباه بارگذاری کرده باشید قبل از مراجعه به بانک برای دریافت نام کاربری و کلمه عبور، می‌توانید نسبت به ویرایش آن از طریق این راهنما اقدام کنید.

پاسخ

خیر. هر نام کاربری و کلمه عبور منحصر به فرد بوده و متعلق به یک کد ملی یا شناسه ملی است و به یک حساب بانکی متصل می‌شود. بنابراین امکان ایجاد یک حساب کاربری برای دو نفر وجود ندارد.

پاسخ

خیر، حساب بانکی (که لازم است قبل از ثبت نام در پرتال در بانک پارسیان افتتاح شود) برای هر سرمایه‌گذار باید به صورت انفرادی باشد و حساب مشترک نباشد.

پاسخ

به فرآیند سرمایه‌گذاری (خرید واحدهای صندوق) صدور و به فرآیند فروش واحدهای سرمایه‌گذاری (دریافت مبلغ سرمایه‌گذاری شده)، ابطال گفته می‌شود. صدور واحدهای صندوق‌های تحت مدیریت شرکت تامین سرمایه لوتوس از جمله (صندوق سرمایه گذاری لوتوس پارسیان، صندوق سرمایه گذاری پیروزان، صندوق سرمایه گذاری زرین پارسیان، صندوق سرمایه گذاری نیکوکاری لوتوس رویان و صندوق سرمایه گذاری نیکوکاری دانشگاه الزهرا) از طریق پرتال به آدرس www.lotusib.ir امکان‌پذیر است.

ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق زرین پارسیان و نیکوکاری دانشگاه الزهرا تنها از طریق پرتال و در صندوق لوتوس پارسیان، پیروزان و نیکوکاری لوتوس رویان هم از طریق پرتال و هم از طریق مراجعه حضوری به هر یک از شعب بانک پارسیان امکان‌پذیر است.

پاسخ

برای آشنایی با فرآیند سرمایه گذاری آنلاین ( صدور و ابطال ) در پرتال اینجا کلیک کنید.

پاسخ

حداقل واحد قابل خریداری در صندوق سرمایه گذاری لوتوس پارسیان- پیروزان- زرین پارسیان-نیکوکاری لوتوس رویان و نیکوکاری دانشگاه الزهرا یک واحد است.

پاسخ

با توجه به لزوم تغییر ساعت کاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری پرتال لوتوس در برخی مواقع و بسته به ضرورت شرایط، جهت اطلاع از ساعات کاری به اطلاعیه‌های پرتال مراجعه فرمایید.

پاسخ

در صندوق لوتوس پارسیان، پیروزان و نیکوکاری لوتوس رویان، صدور واحدهای سرمایه‌گذاری به نرخِ روز ارائه درخواست و در روزِ کاری بعد از ثبت درخواست، تأیید می‌شود. داراییِ اضافه شده، ساعت 14 به بعدِ روز بعد از ثبت درخواست، در پرتال قابل مشاهده است. در صندوق زرین پارسیان و نیکوکاری دانشگاه الزهرا صدور واحدهای سرمایه‌گذاری به نرخ روزِ کاری بعد از ارائه درخواست و دو روز کاری بعد از ثبت درخواست، تایید و انجام می‌شود. داراییِ اضافه شده، ساعت 14 به بعدِ دو روز کاری بعد از ثبت درخواست، در پرتال قابل مشاهده است. (لازم به ذکر است در صندوق لوتوس پارسیان، پیروزان، زرین پارسیان، نیکوکاری لوتوس رویان و نیکوکاری دانشگاه الزهرا پنجشنبه‌ها و روزهای تعطیل روزِ کاری صندوق محسوب نمی‌شود)

پاسخ

به دلیل حجم زیاد تراکنش‌ها، هر درخواست در صف صدور قرار می‌گیرد و تا ساعت 3 بعد از ظهر در بخش مدیریت درخواست‌ها به نمایش در خواهد آمد لذا در صورتی که بنا به دلایلی از قبیل قطعی سیستم، مبلغ از حساب سرمایه‌گذار کسر شود ولی درخواست صدوری تا ساعت 3 بعد از ظهر در بخش مدیریت درخواست‌ها ثبت نشود، مبلغ کسر شده به حساب سرمایه‌گذار عودت داده می‌شود. در اینگونه موارد، برای پیگیری هرچه سریعتر، در بخش پشتیبانی تیکت ثبت نمایید و یا با کارشناسان صندوق (8656-021 داخلی 2) تماس بگیرید.

پاسخ

طبق قوانین بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، سقف مجاز هر تراکنش خرید اینترنتی در هر بار خرید 50 میلیون تومان معادل پانصد میلیون ریال است ولی چنانچه سقف برداشت از حساب خود را در بانک محدود نکرده باشید می‌توانید در چند نوبت تراکنش مبلغ مد نظر خود را در صندوق واریز کنید.

اگر مبلغ مورد نظرتان برای سرمایه‌گذاری بیش از محدودیت سقف اعلام شده است می‌توانید با کارشناسان پشتیبانی ما از طریق پشتیبانی آنلاین پرتال و یا مرکز تماس 0218656 داخلی 2 در ارتباط باشید و راهنمایی کامل دریافت کنید.

پاسخ

درخصوص پرداخت مبالغ ابطالی، در حال حاضر از آنجا که مبالغ تمام واحدهای ابطال شده در یک روز، طی یک چک به حساب سرمایه‌گذاران واریز می‌شود، امکان واریز در لحظه وجود ندارد ولی با برنامه‌ریزی انجام شده برای تسریع و تسهیل این امر، امیدوارم به زودی بتوانیم این خدمت را به سرمایه‌گذاران خود ارائه دهیم.

درخصوص صدور واحدهای سرمایه‌گذاری و اعمال به لحظه در حساب صندوق، از آنجا که نرخ nav صندوق‌ها باتوجه به نوع صندوق همواره با یک/دو روز تأخیر محاسبه و اعلام می‌شود، لذا این امکان وجود ندارد.

پاسخ
چنانچه شما تمایل داشته باشید سود هر یک از صندوقهای خود را مجدد سرمایه‌گذاری کنید و به تعداد واحدها و مبلغ سرمایه‌گذاریِ خود اضافه کنید، می‌توانید از گزینه‌ی سرمایه‌گذاری مجدد استفاده کنید. به این ترتیب در هر دوره از تقسیم سود، به صورت خودکار از محل سودِ شما برایتان واحدهای جدید سرمایه‌‌گذاری صادر می‌شود و دیگر پرداخت سود نقدی به حساب بانی شما انجام نخواهد شد. راهنمای فعال کردن گزینه "سرمایه گذاری مجدد سود"
پاسخ

در صورتی که سرمایه‌گذار نیاز به دریافت گواهی سرمایه‌گذاری داشته باشد، در صندوق لوتوس پارسیان، پیروزان و نیکوکاری لوتوس رویان می‌تواند روز کاری بعد از ثبت درخواست صدور/ابطال و در صندوق‌های زرین پارسیان و نیکوکاری دانشگاه الزهرا، دو روز کاری بعد از ثبت درخواست صدور/ابطال (ساعت ۱۵ به بعد) از طریق پرتال تامین سرمایه لوتوس و در قسمت داشبورد (چاپ گواهی) نسبت به دریافت گواهی خود اقدام کند. برای اطلاع از فرآیند دریافت گواهی سرمایه‌گذاری اینجا کلیک کنید.

پاسخ

عدد نمایش داده شده در حساب کاربری و در قسمت داشبورد، در واقع تجمیع میزان دارایی سرمایه‌گذار در صندوق و سود واحدهای سرمایه‌گذاری شده است که در طول دوره به دارایی اضافه می‌شود، در انتهای دوره مبلغ اضافه شده به دارایی که همان سود صندوق است به حساب سرمایه‌گذار واریز می‌شود و این به این معنی نیست که از اصل دارایی کسر شده است. لازم است سرمایه‌گذاران محترم توجه داشته باشند اصل سرمایه‌گذاری مطابق ارزش اسمی واحدهای سرمایه‌گذاری است که یک میلیون ریال (صد هزار تومان) است. بنابر این اصل سرمایه برابر است با تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری ضرب در یک میلیون ریال. مابه التفاوت رقم نمایش داده شده در داشبورد سرمایه‌گذار برابر است با سودی که صندوق طی فعالیت خود در هر دوره کسب می‌کند و در انتهای دوره به حساب سرمایه‌گذار واریز می‌کند.

پاسخ

می‌توانید راهنمای تغییر رمز عبور در پرتال لوتوس را از طریق لینک‌های زیر مشاهده کنید.
راهنمای شماره 1
راهنمای شماره 2

صندوق لوتوس پارسیان
پاسخ

بهترین زمان برای سرمایه‌گذاری در این صندوق روزهای ابتدایی دوره است.

پاسخ

توجه به این نکته ضروری است برای مقایسه صندوق‌های سرمایه‌گذاری با یکدیگر، صندوق‌هایی قابلیت مقایسه با هم دارند که از لحاظ نوع صندوق، حجم سرمایه، نقدشوندگی و حتی فرایند پرداخت، شرایط یکسان داشته باشند. از سوی دیگر در میان صندوق‌هایی که از لحاظ معیارهای فوق با هم یکسان هستند، شاخص‌های چون ثبات سودآوری و نرخ سود صندوق و ایفای تعهدات از این نظر که نرخ سود اعلامی پرداخت شود، در مقایسه مهم است. برخی صندوق‌ها ممکن است در دوره‌ای سود بالاتر دهند ولی نوسان سود این صندوق‌ها زیاد است و میانگین سال آنها گاه حتی کمتر از صندوق لوتوس بوده است.

اخیرا شرکت رتبه‌بندی اعتباری برهان اقدام به رتبه‌بندی صندوق‌های سرمایه‌گذاری کرده است و نتایج آن در وبسایت Fipiran برای هر صندوق منتشر شده است. صندوق لوتوس پارسیان در این رتبه‌بندی موفق شده است برای هر سه دوره عملکرد یک ساله، سه ساله و پنج ساله، 3ستاره دریافت کند و این نشان‌دهنده ثبات خوب در صندوق است.

با در نظر گرفتن همه موارد فوق، صندوق لوتوس پارسیان دومین صندوق درآمد ثابت بزرگ کشور است که همواره تلاش داشته نرخ سودی اعلام کند که قطعا قادر به پرداخت آن خواهد بود. همچنین، نوسان سود در این صندوق در دوره‌های مختلف زیاد نیست و از این جهت صندوق ثبات خوبی داشته است که از جمله نکات مثبت صندوق به شمار می‌رود. نکته مهم دیگری که باید در مقایسه‌ در نظر بگیرید، نقدشوندگی بالای صندوق (پرداخت به روز) و ضمانت نقدشوندگی توسط بانک پارسیان است.

با تمام اوصاف فوق، سیاست صندوق لوتوس پرداخت بیشترین سود بدون ریسک است و در این راه همواره تلاش خواهد کرد رضایت سرمایه‌گذاران را جلب کند.

پاسخ

پیش‌بینیِ سود در صندوق‌ سرمایه‌گذاری لوتوس پارسیان برای یک دوره کامل است. یعنی رقم سود پیش‌بینی شده توسط مدیر به واحدهایی تعلق می‌گیرد که یک دوره از حضورشان در صندوق گذشته باشد و در دوره دوم که در واقع به صورت کامل در صندوق حضور دارند سود کامل را دریافت می‌کنند.

برای واحدهایی که در میان‌دوره صدور زده می‌شود یا میان دوره از صندوق خارج (ابطال) می‌شوند، امکان پیش‌بینی نرخ سود وجود ندارد چراکه رشد NAV صندوق در روزهای مختلف متفاوت است و به این ترتیب نیست که هر روز رقم مشخصی به NAV اضافه شود.

در این لینک اطلاعات کاملی درخصوص نرخ سود صندوق لوتوس پارسیان درج شده است.

 

پاسخ

در صندوق لوتوس پارسیان بهترین زمان برای سرمایه‌گذاری 26ام هر ماه است و چنانچه 26ام روز کاری نباشد اولین روز کاری بعد از آن که امکان ثبت درخواست وجود دارد،‌ بهترین زمان ورود به صندوق است. علاوه بر این، از آنجا که 25ام هر ماه آخرین روز دوره است لذا به دلیل حداکثر بودن نرخ صدور در این روز، زمان مناسبی برای صدور نیست. به طور کلی روزهای ابتدای دوره بهترین زمان صدور است.

درخصوص زمان برداشت یا ابطال نیز سرمایه‌گذار می‌تواند هر زمان که نیاز به برداشت داشته باشد درخواست خود را ثبت کند و متناسب با روزهای حضور خود در صندوق سود دریافت کند.

توجه داشته باشید محاسبات نرخ سود صندوق به نحوی است که بعد از گذشت اولین دوره از حضور در صندوق و به شرط حضور کامل یک دوره در صندوق، سود کامل به واحدهای سرمایه‌گذاری شما تعلق می‌گیرد لذا برای دریافت سود کامل لازم است حضور مستمر در صندوق داشته باشید و ورود و خروج پی در پی می‌تواند سبب شود سود کامل به واحدهای سرمایه‌گذاری شما تعلق نگیرد.

پاسخ

از آنجائی‌که نرخ صدور هرروز، در اولین روزکاری بعد محاسبه می‌شود. برای به دست آوردن نرخ تقریبی صدور، به ازای هر روز حدود 900 ریال به نرخ روز قبل اضافه کنید. بدیهی است این نرخ، نرخ قطعی نیست.

پاسخ

از آنجائی‌که نرخ صدور هرروز، در اولین روزکاری بعد محاسبه می‌شود. برای به دست آوردن نرخ تقریبی صدور، به ازای هر روز حدود 900 ریال به نرخ روز قبل اضافه کنید. بدیهی است این نرخ، نرخ قطعی نیست.

پاسخ

از آنجائی‌که نرخ صدور هرروز، در اولین روزکاری بعد محاسبه می‌شود. برای به دست آوردن نرخ تقریبی صدور، به ازای هر روز حدود 900 ریال به نرخ روز قبل اضافه کنید. بدیهی است این نرخ، نرخ قطعی نیست.

پاسخ

درخواست‌های صدور زمانی تایید و ثبت می‌شوند که نرخ صدور مشخص شده باشد. در صندوق سرمایه‌گذاری لوتوس پارسیان، نرخ صدور هر روز در اولین روز کاری بعد و معمولا تا ساعت 14 مشخص می‌شود؛ بنابراین چنانچه هیچ‌گونه مشکلی در محاسبات نرخ وجود نداشته باشد، پس از ساعت 14 اولین روز کاری بعد از ارائه درخواست، صدور شما تایید و به دارایی قبلی اضافه می‌شود. این در حالی است که قبل از تایید صدور و اعمال تعداد واحدها در میزان دارایی، امکان پیگیری درخواست‌ها از قسمت مدیریت درخواست‌ها وجود دارد. (لازم به ذکر است در صندوق لوتوس پارسیان، پیروزان، زرین پارسیان، نیکوکاری لوتوس رویان و نیکوکاری دانشگاه الزهرا پنجشنبه‌ها و روزهای تعطیل، روزِ کاری صندوق محسوب نمی‌شود)

پاسخ

درخواست‌های صدور زمانی تایید و ثبت می‌شوند که نرخ صدور مشخص شده باشد. در صندوق سرمایه‌گذاری لوتوس پارسیان، نرخ صدور هر روز در اولین روز کاری بعد و معمولا تا ساعت 14 مشخص می‌شود؛ بنابراین چنانچه هیچ‌گونه مشکلی در محاسبات نرخ وجود نداشته باشد، پس از ساعت 14 اولین روز کاری بعد از ارائه درخواست، صدور شما تایید و به دارایی قبلی اضافه می‌شود. این در حالی است که قبل از تایید صدور و اعمال تعداد واحدها در میزان دارایی، امکان پیگیری درخواست‌ها از قسمت مدیریت درخواست‌ها وجود دارد. (لازم به ذکر است در صندوق لوتوس پارسیان، پیروزان، زرین پارسیان، نیکوکاری لوتوس رویان و نیکوکاری دانشگاه الزهرا پنجشنبه‌ها و روزهای تعطیل، روزِ کاری صندوق محسوب نمی‌شود)

پاسخ

برای توضیح این موضوع لازم است ابتدا توضیحات کاملی درباره نرخ صدور بدهیم. برای درک بهتر می‌توانید همزمان که این مطلب را می‌خوانید رقم فرضی سرمایه‌گذاری در نظر بگیرید و با محاسباتی که در ادامه گفته می‌شود پیش بروید.

در صندوق لوتوس پارسیان زمانی که صدور می‌زنید مبلغ مورد نظر شما برای سرمایه‌گذاری تقسیم بر نرخ صدورِ روزِ ارائه درخواست شده و تعدادی واحد به نام شما صادر می‌شود. بخشی از مبلغ شما باقی می‌ماند که صندوق نمی‌تواند با آن یک واحد کامل برای شما خریداری کند و این مبلغ که به آن تتمه گفته می‌شود، یک روزِ کاری بعد از ارائه درخواست به حساب شما واریز می‌شود.

تا اینجا پول سرمایه‌گذاری شده شما برابر است با رقمی که پرداخت کرده‌اید منهای رقمی که در روز بعد دریافت کرده‌اید.

حال پولی که با آن واحدهای سرمایه‌گذاری خریداری شده است (پول سرمایه‌گذاری شده شما) خود دو بخش است؛ یک بخش اصل سرمایه‌گذاری که برابر است با تعداد واحد سرمایه‌گذاری ضربدر مبلغ اسمی واحدها که مبلغ یک میلیون ریال(صد هزار تومان) است. بخش دیگر که مابه‌التفاوت رقم پول سرمایه‌گذاری شده شما با رقم اصل سرمایه‌گذاری است در واقع سود صندوق است که در پایان دوره به همراه سودی که از تاریخ سرمایه‌گذاری نصیب شما شده به حسابتان واریز می‌شود.

یعنی هر سرمایه‌گذار برای ورود به صندوق باید به نرخِ روز، صدور بزند و از آنجا که هر روز سودی به رقم اسمی واحدهای سرمایه‌گذاری اضافه می‌شود لذا سرمایه‌گذار باید مبلغی اضافه‌تر از مبلغ اسمی پرداخت کند تا وارد صندوق شود که این مبلغ اضافه در پایان دوره همراه سود تجمیع شده و به حساب سرمایه‌گذار واریز می‌شود.

لذا هر واحد سرمایه‌گذاری در اولین دوره حضور در صندوق در زمان پرداخت سود مبلغی که دریافت می‌کند دو بخش است:‌یک بخش عیناْ مابه‌التفاوت رقم اسمی با نرخ روز واحدها در زمان صدور و یک بخش سود واحدها از زمان ورود به صندوق تا روزِ اعمال سود.

حال در زمان ابطال، پول در دو نوبت به حساب شما واریز می‌شود؛ نوبت اول که همان روزِ ثبت درخواست است که ارزش اسمی واحدهای سرمایه‌گذاری (تعداد واحد ابطال شده ضربدر یک میلیون ریال) به حساب شما واریز می‌شود. در روزِ کاری بعد از ثبت درخواست، نوبت دوم واریز به حساب شما انجام می‌شود که سود سرمایه‌گذاری شماست. حال اگر از زمان صدور تا زمان ابطال زمان پرداخت سود نرسیده و لذا سودی دریافت نکرده باشید این پولی که در نوبت دوم دریافت می‌کنید شامل دو بخش است؛ یک بخش همان مابه‌التفاوت رقم اسمی با نرخ روز واحدها در زمان صدور و بخش دیگر سود سرمایه‌گذاری شما از زمان صدور تا زمان ابطال.

همچنین شما می‌توانید در صورت داشتن ابهام و یا سوال درباره گردش حسابتان، از طریق پشتیبانی آنلاین پرتال سوال خود را بپرسید تا کارشناسان ما راهنمایی‌تان کنند.

پاسخ

پرداخت مبالغ ابطال در صندوق لوتوس پارسیان در دو مرحله انجام می‌شود؛ در مرحله اول که همان روزِ ثبت درخواست است، مبلغ اسمی سرمایه‌گذاری (تعداد واحدها ضربدر 100 هزار تومان) به حساب سرمایه‌گذار واریز می‌شود و در روز کاری بعد از آن، مابه‌التفاوت مبلغ اسمی با رقم ابطال که در واقع سود سرمایه‌گذاری است، پرداخت می‌شود. لذا مجموع دو رقم دریافتی برابر است با قیمت روز واحدها.

در توضیح این شیوه پرداخت باید بگوییم: از آنجا که NAV صندوق‌های سرمایه‌گذاری مانند صندوق لوتوس پارسیان همواره حداقل یک روز از تقویم عقب است و در واقع در هر روز محاسباتِ روز قبل باید انجام و در سیستم ثبت شود، لذا تامین سرمایه لوتوس پارسیان به عنوان مدیر صندوق لوتوس پارسیان این شرایط را فراهم کرده است که نقدشوندگی صندوق بالا رود و سرمایه‌گذار در روز ثبت درخواست بتواند حداقل اصل مبلغ سرمایه‌گذاری خود را دریافت کند و در روزِ بعد پس از مشخص شدن رقم نهایی ابطال و نرخ NAV، سود خود را دریافت کند و تسویه کامل انجام شود.

پاسخ

پیش‌بینیِ نرخ سود در صندوق‌ لوتوس پارسیان برای یک دوره کامل حضور در صندوق است. از آنجا که در دوره اول حضور در صندوق همواره یک روز از اول دوره گذشته است (چون در تاریخ 25 هر ماه امکان صدور وجود ندارد)،‌ لذا در دور اول حضور در صندوق حتی در بهترین شرایط که صدور در تاریخ 26 ماه ثبت شده باشد باز هم در پایان دوره یک روز از یک دوره کامل کمتر حضور داشته‌اید. به این ترتیب، پس از ورود به صندوق و دریافت یک دوره سود متناسب با روزهای حضورتان در صندوق، از دور دوم پرداخت سود چون دوره کامل در صندوق حضور خواهید داشت، رقم سود پیش‌بینی شده توسط مدیر به واحدهای شما تعلق می‌گیرد. برای واحدهایی که میان‌دوره وارد صندوق (صدور) می‌شوند یا میان دوره از صندوق خارج (ابطال) می‌شوند، امکان پیش‌بینی نرخ سود وجود ندارد چراکه رشد NAV صندوق در روزهای مختلف متفاوت است.

شرایط کلی سود در صندوق لوتوس پارسیان به شرح زیر است:

مدت زمان حضور در صندوق

شرایط و نرخ سود

از روز تایید صدور تا 4 روز (حداقل ماندگاری)

مدت زمان لازم برای حضور در صندوق برای جلوگیری از ضرر

دوره نگهداری کمتر از 30 روز (از روز تایید صدور)

امکان ارائه پیش‌بینی دقیقی از نرخ سود وجود ندارد

دوره نگهداری 30 روز (از روز تایید صدور)

کسب حداقل 17 درصد سود سالانه

دوره نگهداری بعد از 30 روز (از روز تایید صدور)

کسب سود پیش‌بینی شده توسط مدیر که برای هر دوره در سایت اعلام می‌شود

 

پاسخ

بله. در صورتی که سرمایه‌گذار نیاز به دریافت تمکن مالی به زبان لاتین داشته باشد باید حتما به یکی از شعب بانک پارسیان مراجعه کند، در غیر اینصورت امکان صدور گردش حساب در تاریخ‌های مد نظر سرمایه‌گذار و تبدیل آن به ارز مرجع از طریق مراجعه حضوری به شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان وجود دارد، اما باید توجه داشته باشید که این گردش حساب به زبان فارسی است و برای ترجمه آن باید به دارالترجمه مراجعه کنید.

پاسخ

همکاران ما در شعب بانک پارسیان تمام تلاش خود را می‌کنند که در حد مقدور سرمایه‌گذاران محترم را راهنمایی کنند اما ممکن است برخی امور صندوق‌ها خارج از حیطه کاری این عزیزان باشد لذا ما اطلاعات کاملی برای آشنایی بیشتر با صندوق‌های سرمایه‌گذاری و نحوه سرمایه‌گذاری در آنها در وبسایت lotusib.ir  (در بخش سؤالات متداول/آموزش و نیز صفحه هر صندوق) قرار داده‌ایم. همچنین همکاران ما در بخش پشتیبانی (پشتیبانی آنلاین از طریق پرتال لوتوس و پشتیبانی تلفنی) همواره پاسخگوی شما هستند.

 

 
برای مشاهده ویدئوهای آموزشی ما به  صفحه آپارات شرکت تامین سرمایه لوتوس مراجعه کنید.
چنانچه پاسخ پرسش خود را پیدا نکردید؛ در صورت وجود هرگونه سوال، سریع‌ترین راه پاسخگویی به سؤال‌های شما، ارسال آن در بخش پشتیبانی پرتال پس از ورود با نام کاربری است. در صورتی که هنوز کد کاربری دریافت نکرده‌اید، می‌توانید از فرم زیر استفاده نمایید.
بدیهی است در صورت تماس تلفنی، به دلیل حجم بالای تماس‌ها، مدت زیادی در صف انتظار خواهید ماند.

اگر پرسشی دارید، تردید نکنید

با ما در ارتباط باشید

  • تلفن 8656 021
  • پست الکترونیک info@lotusib.ir