سوالات متداول و راهنمای صندوق‌های سرمایه گذاری


لطفا جهت نمایش پاسخ و آشنایی با صندوق‌ها ‌بر روی نام صندوق سرمایه گذاری و یا سوال مورد نظر کلیک نمایید

صندوق سرمایه گذاری لوتوس پارسیان | صندوق سرمایه گذاری پیروزان | صندوق سرمایه گذاری زرین | صندوق سرمایه گذاری اعتمادآفرین | صندوق سرمایه گذاری ثروت آفرین | صندوق سرمایه گذاری نیکوکاری لوتوس رویان | صندوق سرمایه گذاری جسورانه رویش | صندوق سرمایه گذاری طلا | صندوق سرمایه گذاری نیکوکاری دانشگاه الزهرا(س)  

 

سؤال‌های عمومی
پاسخ
 
نام صندوق دوره پرداخت سود تاریخ اعمال سود تاریخ پرداخت سود
لوتوس پارسیان ماهانه 25ام هر ماه اولین روزِ کاری بعد از 25ام هر ماه
پیروزان ماهانه پایان هر ماه اولین روزِ کاری بعد از تاریخ‌ اعمال سود
نیکوکاری لوتوس رویان سه ماه یکبار 31خرداد، 31 شهریور، 30آذر، آخرین روز اسفند اولین روزِ کاری بعد از تاریخ‌ اعمال سود
نیکوکاری دانشگاه الزهرا سه ماه یکبار 31خرداد، 31 شهریور، 30آذر، آخرین روز اسفند اولین روزِ کاری بعد از تاریخ‌ اعمال سود

*در همه صندوق‌های ذکر شده، مدیر صندوق بر طبق امیدنامه حداکثر تا 2 روزِ کاری بعد از اعمال سود، مجاز به واریز آن به حساب سرمایه‌گذار است اما با توجه به روالِ کاری صندوق، در مدت یک روزِ کاری بعد از تاریخ اعمال سود، محاسبه و به حساب سرمایه‌گذار واریز می‌شود. (لازم به ذکر است در 4 صندوق مذکور پنجشنبه‌ها و روزهای تعطیل، روزِ کاری صندوق محسوب نمی‌شود)

پاسخ

پیش‌بینی نرخ سود و نیز جزئیات اطلاعات مربوط به سود قطعی پرداختی هر دوره در وبسایت lotusib.ir و صفحه صندوق مورد نظر وجود دارد.

برای ورود به صفحه اطلاعات صندوق لوتوس پارسیان اینجا کلیک کنید

 

پاسخ

برای کسب اطلاع از جزئیات اطلاعات پرداخت سود در دوره‌های قبلی، جدول پرداخت سود از ابتدای تاسیس صندوق تا آخرین دوره پرداخت سود را در لینک‌های زیر مشاهده کنید.

 

صندوق لوتوس پارسیان
صندوق پیروزان
صندوق نیکوکاری لوتوس رویان
صندوق نیکوکاری دانشگاه الزهرا

پاسخ

پیش‌بینیِ سود در صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت برای یک دوره کامل است. برای واحدهایی که میان‌دوره وارد صندوق می‌شوند (صدور) یا میان دوره از صندوق خارج می‌شوند (ابطال)، امکان پیش‌بینی سود وجود ندارد چراکه نرخ رشد صندوق در روزهای مختلف متفاوت است.

پاسخ

پرداخت مبالغ ابطال (مبلغ اسمی هر واحد یک میلیون ریال) در صندوق لوتوس پارسیان و پیروزان سه مرتبه در روز انجام می‌شود.

مابه‌التفاوت مبلغ اسمی و مبلغ ابطال (سود صندوق)، روزِ کاریِ بعد از ارائه درخواست -بر اساس نرخ روزِ ثبت درخواست- پرداخت می‌شود. زمان‌های پرداخت روزانه صندوق لوتوس پارسیان و پیروزان به صورت جدول زیر است.

 

پرداخت مبالغ ابطال صندوق لوتوس پارسیان و پیروزان
 ساعت ثبت درخواست   زمان پرداخت
 درخواست ثبت شده تا ساعت 9:30  حداکثر 3 ساعت بعد از ثبت درخواست   
درخواست ثبت شده از ساعت 9:31 تا ساعت 11:30 
درخواست ثبت شده از ساعت 11:31 تا ساعت 13:30 

 

در صندوق نیکوکاری لوتوس رویان: مبالغ اسمی (هر واحد یک میلیون ریال) در پایان همان روزِ ارائه درخواست به حساب سرمایه‌گذار واریز می‌شود. مابه‌التفاوت مبلغ اسمی و مبلغ ابطال (سود صندوق)، روزِ کاریِ بعد از ارائه درخواست -بر اساس نرخ روزِ ثبت درخواست- پرداخت می‌شود.

در صندوق زرین پارسیان و نیکوکاری دانشگاه الزهرا: دو روزِ کاری بعد از ثبت درخواست و با نرخ روزِ کاریِ بعد از ارائه درخواست، پرداخت می‌شود. (لازم به ذکر است در صندوق لوتوس پارسیان، پیروزان، زرین پارسیان، نیکوکاری لوتوس رویان و نیکوکاری دانشگاه الزهرا پنجشنبه‌ها و روزهای تعطیل، روزِ کاری صندوق محسوب نمی‌شود)

پاسخ

همه مبالغ پرداختیِ صندوق‌ها، به شماره حساب سرمایه‌گذار که در سیستم صندوق و پرتال لوتوس تعریف شده است، واریز می‌شود. سرمایه‌گذار می‌تواند با مراجعه به تب پروفایل و گزینه شماره حساب، شماره حساب ثبت شده در سیستم را مشاهده کند.

پاسخ

زمانی که اقدام به صدور می‌کنید، مبلغ مورد نظر شما برای سرمایه‌گذاری در صندوق لوتوس پارسیان، پیروزان و نیکوکاری لوتوس رویان، تقسیم بر نرخ صدور روزِ ارائه درخواست و در صندوق زرین پارسیان و نیکوکاری دانشگاه الزهرا تقسیم بر نرخ روزِ کاری بعد از ارائه درخواست می‌شود و صندوق تعدادی واحد برای شما خریداری می‌کند، بخشی از مبلغ شما باقی می‌ماند که صندوق نمی‌تواند با آن یک واحد کامل برای شما خریداری کند و این مبلغ (تتمه) در صندوق لوتوس پارسیان، پیروزان و نیکوکاری لوتوس رویان، روزِ کاری بعد از ارائه درخواست و در صندوق زرین پارسیان و نیکوکاری دانشگاه الزهرا، 2 روزِ کاری بعد از ارائه درخواست به حساب سرمایه‌گذار واریز می‌شود. (لازم به ذکر است در صندوق لوتوس پارسیان، پیروزان، زرین پارسیان، نیکوکاری لوتوس رویان و نیکوکاری دانشگاه الزهرا پنجشنبه‌ها و روزهای تعطیل، روزِ کاری صندوق محسوب نمی‌شود)

پاسخ

بله، تمام صندوق‌های سرمایه‌گذاری تحت مدیریت شرکت تأمین سرمایه لوتوس ، معاف از مالیات می‌باشند.

پاسخ

در صندوق لوتوس پارسیان، پیروزان، نیکوکاری لوتوس رویان و نیکوکاری دانشگاه الزهرا هیچ کامزدی بابت صدور و ابطال دریافت نمی‌شود. در صندوق زرین پارسیان هیچ کارمزدی برای صدور از سرمایه‌گذار دریافت نمی‌شود اما ابطال واحدها در زمان کمتر از 60 روز از تاریخِ صدور، مشمول کارمزد ابطال طبق جدول زیر است:

از تاریخ صدور تا ٣٠ روز ٣ % قیمت ابطال
بین ٣٠ تا ٦٠ روز بعد از تاریخ صدور 2٪ قیمت ابطال

 

*بدیهی است بعد از گذشت 60 روز از تاریخِ صدور، کارمزدی برای ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری دریافت نمی‌شود

پاسخ

در تلاش هستیم تا مدت زمان انتظار مشتریان جهت دریافت پشتیبانی تلفنی را کاهش دهیم. توصیه می‌کنیم قبل از تماس، بخش سوالات متداول را مطالعه کنید؛ چنانچه پاسخِ پرسش خود را پیدا نکردید، سریع‌ترین راه پاسخگویی به سؤال‌های شما از طریق ثبت تیکت در بخش پشتیبانی پرتال پس از ورود با نام کاربری است. علاوه ‌بر این، از طریق صفحه اینستاگرام و آپارات شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان می‌توانید به تمام ویدیوهای آموزشی دسترسی داشته باشید.

پاسخ

در حال حاضر امکان ثبت درخواست در زمانی خارج از ساعات تعیین شده وجود ندارد. با این وجود، در تلاش هستیم با فراهم کردن زیرساخت‌ها، امکان ثبت درخواست در ساعات و روزهای غیرکاری صندوق ایجاد شود و آسودگی خاطر را برای سرمایه‌گذاران رقم بزنیم.

پاسخ

اشخاص حقیقی:

ثبت‌نام و احراز هویت اشخاص حقیقی در مرکز سرمایه‌گذاری آنلاین لوتوس منوط به ثبت نام در سامانه سجام است. برای آشنایی با فرآیند ثبت نام اشخاص حقیقی در پرتال لوتوس اینجا کلیک کنید.

 اشخاص حقوقی:

ثبت‌نام و احراز هویت اشخاص حقوقی در مرکز سرمایه‌گذاری آنلاین لوتوس منوط به داشتن حساب در بانک پارسیان است.

در صورت داشتن حساب بانک پارسیان، نماینده سرمایه‌گذار حقوقی ابتدا باید شناسه ملی شرکت را در قسمت ورود به سامانه لوتوس وارد کند و سپس مدارک مورد نیاز اشخاص حقوقی را بارگذاری کند. پس از بارگذاری مدارک با شماره 0218656 تماس گرفته و ثبت نام شرکت را به اطلاع کارشناس لوتوس برساند. بعد از بررسی و تایید اطلاعات و مدارک توسط کارشناسان لوتوس، نام کاربری و کلمه عبور از طریق پیامک به شماره معرفی شده در نامه ارسالی شرکت ارسال می‌شود.

پاسخ

خیر. هر نام کاربری و کلمه عبور منحصر به فرد بوده و متعلق به یک کد ملی یا شناسه ملی است و به یک حساب بانکی متصل می‌شود. بنابراین امکان ایجاد یک حساب کاربری برای دو نفر وجود ندارد.

پاسخ

خیر، حساب بانکی برای هر سرمایه‌گذار باید به صورت انفرادی باشد و حساب مشترک نباشد.

پاسخ

به فرآیند سرمایه‌گذاری (خرید واحدهای صندوق) صدور و به فرآیند فروش واحدهای سرمایه‌گذاری (دریافت مبلغ سرمایه‌گذاری شده)، ابطال گفته می‌شود. صدور واحدهای صندوق‌های تحت مدیریت شرکت تامین سرمایه لوتوس از جمله (صندوق سرمایه‌گذاری لوتوس پارسیان، صندوق سرمایه‌گذاری پیروزان، صندوق سرمایه‌گذاری زرین پارسیان، صندوق سرمایه‌گذاری نیکوکاری لوتوس رویان و صندوق سرمایه‌گذاری نیکوکاری دانشگاه الزهرا) از طریق پرتال به آدرس www.lotusib.ir امکان‌پذیر است.

ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق زرین پارسیان و نیکوکاری دانشگاه الزهرا تنها از طریق پرتال و در صندوق لوتوس پارسیان، پیروزان و نیکوکاری لوتوس رویان هم از طریق پرتال و هم از طریق مراجعه حضوری به هر یک از شعب بانک پارسیان امکان‌پذیر است.

پاسخ

برای آشنایی با فرآیند سرمایه گذاری آنلاین ( صدور و ابطال ) در پرتال اینجا کلیک کنید.

همچنین می‌توانید ویدئوی آموزشی صدور را اینجا و ویدئوی آموزشی ابطال را اینجا ببینید.

پاسخ

با توجه به لزوم تغییر ساعت کاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری پرتال لوتوس در برخی مواقع و بسته به ضرورت شرایط، جهت اطلاع از ساعات کاری به اطلاعیه‌های پرتال مراجعه فرمایید.

پاسخ

در صندوق لوتوس پارسیان، پیروزان و نیکوکاری لوتوس رویان، صدور واحدهای سرمایه‌گذاری به نرخِ روز ارائه درخواست و در روزِ کاری بعد از ثبت درخواست، تأیید می‌شود. داراییِ اضافه شده، ساعت 14 به بعدِ روز بعد از ثبت درخواست، در پرتال قابل مشاهده است. در صندوق زرین پارسیان و نیکوکاری دانشگاه الزهرا صدور واحدهای سرمایه‌گذاری به نرخ روزِ کاری بعد از ارائه درخواست و دو روز کاری بعد از ثبت درخواست، تایید و انجام می‌شود. داراییِ اضافه شده، ساعت 14 به بعدِ دو روز کاری بعد از ثبت درخواست، در پرتال قابل مشاهده است. (لازم به ذکر است در صندوق لوتوس پارسیان، پیروزان، زرین پارسیان، نیکوکاری لوتوس رویان و نیکوکاری دانشگاه الزهرا پنجشنبه‌ها و روزهای تعطیل روزِ کاری صندوق محسوب نمی‌شود)

پاسخ

به دلیل حجم زیاد تراکنش‌ها، هر درخواست در صف صدور قرار می‌گیرد و تا ساعت 3 بعد از ظهر در بخش مدیریت درخواست‌ها به نمایش در خواهد آمد لذا در صورتی که بنا به دلایلی از قبیل قطعی سیستم، مبلغ از حساب سرمایه‌گذار کسر شود ولی درخواست صدوری تا ساعت 3 بعد از ظهر در بخش مدیریت درخواست‌ها ثبت نشود، مبلغ کسر شده به حساب سرمایه‌گذار عودت داده می‌شود. در اینگونه موارد، برای پیگیری هرچه سریعتر، در بخش پشتیبانی تیکت ثبت نمایید و یا با کارشناسان صندوق (8656-021 داخلی 2) تماس بگیرید.

پاسخ

 

برای انجام عملیات صدور و واریز وجه از طریق شماره حساب پارسیان هیچ محدودیتی برای مبلغ واریزی وجود ندارد. اما برای واریز وجه از طریق درگاه پرداخت، از هر کارت بانکی، تا سقف 100 میلیون تومان برای هر کد ملی در هر روز امکان واریز وجه وجود دارد.

پاسخ

درخصوص پرداخت مبالغ ابطالی، در حال حاضر از آنجا که مبالغ تمام واحدهای ابطال شده در یک روز، طی یک چک به حساب سرمایه‌گذاران واریز می‌شود، امکان واریز در لحظه وجود ندارد ولی با برنامه‌ریزی انجام شده برای تسریع و تسهیل این امر، امیدوارم به زودی بتوانیم این خدمت را به سرمایه‌گذاران خود ارائه دهیم. لازم به ذکر است تامین سرمایه لوتوس پارسیان به عنوان مدیر صندوق‌های سرمایه‌گذاری لوتوس پارسیان و پیروزان به منظور جلب رضایت هرچه بیشتر سرمایه‌گذاران محترم و در راستای افزایش سرعت نقدشوندگی واحدهای سرمایه‌گذاری دو صندوق یاد شده، تعداد نوبت‌های پرداخت مبالغ ابطال روزانه را افزایش داد. برای اطلاع از جزئیات آن به این لینک مراجعه کنید.

درخصوص صدور واحدهای سرمایه‌گذاری و اعمال به لحظه در حساب صندوق، از آنجا که نرخ nav صندوق‌ها باتوجه به نوع صندوق همواره با یک/دو روز تأخیر محاسبه و اعلام می‌شود، لذا این امکان وجود ندارد.

پاسخ
چنانچه شما تمایل داشته باشید سود هر یک از صندوقهای خود را مجدد سرمایه‌گذاری کنید و به تعداد واحدها و مبلغ سرمایه‌گذاریِ خود اضافه کنید، می‌توانید از گزینه‌ی سرمایه‌گذاری مجدد استفاده کنید. به این ترتیب در هر دوره از تقسیم سود، به صورت خودکار از محل سودِ شما برایتان واحدهای جدید سرمایه‌‌گذاری صادر می‌شود و دیگر پرداخت سود نقدی به حساب بانکی شما انجام نخواهد شد. راهنمای فعال کردن گزینه "سرمایه گذاری مجدد سود"
توجه: در حال حاضر این امکان در پرتال لوتوس فراهم نیست.
پاسخ

در صورتی که سرمایه‌گذار نیاز به دریافت گواهی سرمایه‌گذاری داشته باشد، در صندوق لوتوس پارسیان، پیروزان و نیکوکاری لوتوس رویان می‌تواند روز کاری بعد از ثبت درخواست صدور/ابطال و در صندوق‌های زرین پارسیان و نیکوکاری دانشگاه الزهرا، دو روز کاری بعد از ثبت درخواست صدور/ابطال (ساعت ۱۵ به بعد) از طریق پرتال تامین سرمایه لوتوس و در قسمت داشبورد (چاپ گواهی) نسبت به دریافت گواهی خود اقدام کند. برای اطلاع از فرآیند دریافت گواهی سرمایه‌گذاری اینجا کلیک کنید.

پاسخ

عدد نمایش داده شده در حساب کاربری و در قسمت داشبورد، در واقع تجمیع میزان دارایی سرمایه‌گذار در صندوق و سود واحدهای سرمایه‌گذاری شده است که در طول دوره به دارایی اضافه می‌شود، در انتهای دوره مبلغ اضافه شده به دارایی که همان سود صندوق است به حساب سرمایه‌گذار واریز می‌شود و این به این معنی نیست که از اصل دارایی کسر شده است. لازم است سرمایه‌گذاران محترم توجه داشته باشند اصل سرمایه‌گذاری مطابق ارزش اسمی واحدهای سرمایه‌گذاری است که یک میلیون ریال (صد هزار تومان) است. بنابر این اصل سرمایه برابر است با تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری ضرب در یک میلیون ریال. مابه التفاوت رقم نمایش داده شده در داشبورد سرمایه‌گذار برابر است با سودی که صندوق طی فعالیت خود در هر دوره کسب می‌کند و در انتهای دوره به حساب سرمایه‌گذار واریز می‌کند.

پاسخ

می‌توانید راهنمای تغییر رمز عبور در پرتال لوتوس را از طریق لینک‌های زیر مشاهده کنید.
راهنمای شماره 1
راهنمای شماره 2

پاسخ

در حال حاضر و مطابق مقررات، هیچ صندوقی در بازار سرمایه کشور سود تضمین شده ندارد و صندوق‌های پرتال لوتوس هم از این قانون مستثنی نیستند. اما صندوق‌های با درآمد ثابت، سود هر دوره خود را پیش‌بینی و به سرمایه‌گذاران اعلام می‌کنند. مطابق روال کاری موجود و به منظور قدر نهادن به اعتماد سرمایه‌گذاران، مدیر صندوق همواره سعی دارد نرخی پیش‌بینی کند که تقریبا مطمئن است صندوق به آن دست پیدا خواهد کرد و گاه حتی نرخ نهایی از نرخ پیش‌بینی شده بالاتر هم خواهد بود.

پاسخ

صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت همواره سودی بالاتر از سود سپرده بلندمدت بانکی به سرمایه‌گذاران خود می‌دهند. از سوی دیگر، در بانک چنانچه قبل از سررسید سرمایه‌گذاری، بخواهید پول خود را برداشت کنید نرخ اعلام شده دچار شکست شده و نرخ کمتری به سرمایه شما تعلق می‌گیرد اما در صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت، شکست نرخ وجود ندارد و سرمایه‌گذار متناسب با روزهای حضور خود در صندوق سود کسب می‌کند.

پاسخ

هر شرکت و سبدگردانی مطابق سیاست‌های خود، حداقل مبلغ لازم برای تشکیل سبد را تعیین می‌کند و عدد ثابتی وجود ندارد. در شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان حداقل سرمایه لازم برای تشکیل سبد اختصاصی 100 میلیارد ریال معادل 10 میلیارد تومان است.

پاسخ

خیر، داشتن کد بورسی برای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های پرتال لوتوس نیاز نیست. برای افتتاح حساب در مرکز سرمایه‌گذاری آنلاین لوتوس و سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری این پرتال لازم است فقط در سامانه سجام ثبت‌نام کرده و احراز هویت شده باشید و سپس، از پرتال لوتوس کدکاربری و رمز عبور خود را دریافت کنید.

پاسخ

در میان صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت که در پرتال لوتوس وجود دارند، صندوق لوتوس پارسیان و صندوق سرمایه‌گذاری پیروزان معمولا بالاترین نرخ سود را دارند؛ این صندوق‌ها سود سرمایه‌گذاران را ماهانه پرداخت می‌کنند. صندوق نیکوکاری لوتوس رویان و صندوق نیکوکاری دانشگاه الزهرا از آن جهت که بخشی از سود صندوق را به امور خیرخواهانه در (به ترتیب) پژوهشگاه رویان و دانشگاه الزهرا اختصاص می‌دهند، لذا سود کمتری عاید سرمایه‌گذار می‌شود و این صندوق‌ها در شرایطی به شما پیشنهاد می‌شود که قصد دارید در کنار سرمایه‌گذاری خود کار خیری هم انجام داده باشید.

 
پاسخ

برای مقایسه دقیق صندوق‌های سرمایه‌گذاری پرتال لوتوس لازم است اطلاعات موجود در صفحه هر صندوق را مطالعه کنید. در جدول زیر مقایسه اجمالی صندوق‌ها آورده شده است.

 

 

نام صندوق

نوع

سطح ریسک

نرخ سود

دوره پرداخت سود

لوتوس پارسیان

درآمد ثابت با پیش‌بینی سود

بدون ریسک

اول هر دوره پیش‌بینی و اعلام می‌شود. (بالاتر از سپرده بلندمدت بانکی)

ماهانه

پیروزان

درآمد ثابت با پیش‌بینی سود

بدون ریسک

اول هر دوره پیش‌بینی و اعلام می‌شود. (بالاتر از سپرده بلندمدت بانکی)

ماهانه

نیکوکاری لوتوس رویان

درآمد ثابت با پیش‌بینی سود (نیکوکاری)

بدون ریسک

اول هر دوره پیش‌بینی و اعلام می‌شود. (بخشی از سود برای امور خیرخواهانه)

سه ماهه

نیکوکاری دانشگاه الزهرا

درآمد ثابت با پیش‌بینی سود (نیکوکاری)

بدون ریسک

اول هر دوره پیش‌بینی و اعلام می‌شود. (بخشی از سود برای امور خیرخواهانه)

سه ماهه

زرین پارسیان

سهامی

بالا

هیچ پیش‌بینی‌ای امکان ندارد و وابسته به شرایط بورس است.

پرداخت سود ندارد

پاسخ

تامین سرمایه لوتوس پارسیان تا کنون 4 صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) تاسیس کرده و در مدیریت خود دارد که شامل صندوق اعتمادآفرین پارسیان (با درآمد ثابت)، ثروت‌آفرین پارسیان (سهامی)، پشتوانه طلای لوتوس (کالایی بر اساس سکه طلا) و جسورانه رویش لوتوس (صندوق خطرپذیر) است. برای سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها لازم است ابتدا از یک شرکت کارگزاری کد بورسی دریافت کنید. برای این منظور در سامانه سجام ثبت‌نام کنید و احراز هویت شوید سپس در سایت یکی از شرکت‌های کارگزاری می‌توانید ثبت‌نام کنید و درخواست کد آنلاین معاملات دهید. پس از دریافت کد می‌توانید با ورود به سیستم معاملات آنلاین کارگزاری، واحدهای ETF  های یاد شده را خرید و فروش کنید.

پاسخ

خیر. تمامی شرکت‌های تامین سرمایه در بازار سرمایه ایران از سازمان بورس و اوراق بهادار مجوز فعالیت خود را دریافت می‌کنند و زیر نظر همین سازمان فعالیت می‌کنند.

پاسخ

بله. اشخاص حقوقی (شرکت‌ها) هم می‌توانند در پرتال لوتوس ثبت‌نام و در صندوق‌های پرتال سرمایه‌گذاری کنند. برای این منظور لازم است از قسمت «ورود به سامانه»، گزینه «ایجاد حساب کاربری جدید» را انتخاب کنند و سپس با انتخاب کلید «ثبت‌نام حقوقی» سایر مراحل را طی کنند.

پاسخ

بله. سرمایه‌گذاری در صندوق‌های پرتال لوتوس فقط به صورت آنلاین امکان‌پذیر است.

پاسخ

بله. مطابق مقررات سازمان بورس و اوراق بهادار، لازم است برای ثبت‌نام در پرتال لوتوس و سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاریِ این مرکز، حتما در سامانه سجام ثبت‌نام کرده و احراز هویت شده باشید.

پاسخ

از آنجا که حساب بانکی صندوق‌های سرمایه‌گذاری پرتال لوتوس در بانک پارسیان است، لذا پرداخت به حساب سایر بانک‌ها مشمول قوانین پرداخت بین بانکی است. از این‌رو ممکن است باتوجه به ساعت پرداخت و چرخه‌های تعریف شده در پرداخت بین بانکی، دریافت وجه توسط سرمایه‌گذار در حساب غیر پارسیان با تاخیر مواجه شود. این موضوع از کنترل لوتوس خارج است و کاملا مربوط به چرخه‌های پرداخت بین بانکی است.

پاسخ

در وبسایت لوتوس در صفحه هر صندوق ترکیب دارایی به صورت کلی نوشته شده است اما برای مشاهده جزئیات باید به وبسایت هر صندوق مراجعه کنید. آدرس وبسایت هر یک از صندوق‌ها در صفحه اطلاعات آن صندوق در سایت لوتوس وجود دارد.

پاسخ

ما برای ایجاد سهولت، خلاصه اطلاعات با اهمیت امیدنامه هر صندوق را در صفحه اطلاعات آن صندوق در وبسایت لوتوس قرار داده‌ایم اما چنانچه می‌خواهید به اصل امیدنامه صندوق دسترسی داشته باشید باید به سایت صندوق مراجعه کنید و از منوی «درباره ما» می‌توانید اساسنامه و امیدنامه صندوق را دریافت کنید.

پاسخ

بلافاصله پس از دریافت نام کاربری و رمز عبور در پرتال لوتوس چنانچه ساعت کاری پرتال باشد می‌توانید اقدام به خرید (صدور) واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق مورد نظر خود کنید.

پاسخ

خیر. تمامی ابزارهای سرمایه‌گذاری موجود در بازار سرمایه کشور توسط کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار بررسی شده و در صورتی که با شرع مطابقت داشته باشند مجوز دریافت می‌کنند. بنابراین صندوق‌های سرمایه‌گذاری هم مجوز مربوطه را دارند و ابهامی از این بابت وجود ندارد.

پاسخ

تامین سرمایه لوتوس پارسیان 10 صندوق سرمایه‌گذاری تحت مدیریت خود دارد.

پاسخ

بله. در صورت تماس با شماره 91078656-021 می‌توانید داخلی مربوط به هریک از خدمات مدنظر خود را شماره‌گیری کنید و با کارشناسان آن حوزه صحبت کنید (برای صحبت با کارشناسان تامین مالی و خدمات مالی داخلی 3 را شماره‌گیری کنید). برای صحبت با کارشناسان صندوق‌های سرمایه‌گذاری با شماره 8656-021 تماس حاصل فرمایید.

پاسخ

چنانچه سرمایه‌گذار قصد تغییر شماره حساب خود را داشته باشد لازم است ابتدا در سامانه سجام شماره حساب جدید مدنظر خود را وارد کند و سپس در پرتال لوتوس در بخش «پروفایل کاربری»، بر روی منوی «شماره حساب» کلیک کرده و در هر یک از صندوق‌ها که می‌خواهد شماره حساب جدید لحاظ شود  بر روی دکمه «به‌روزرسانی اطلاعات از سجام» کلیک کند. به این ترتیب شماره حساب جدید تعریف شده در سامانه سجام جایگزین شماره حساب قبلی در پرتال لوتوس می‌شود.

پاسخ

بله. دارایی هر فرد در صندوق‌های سرمایه‌گذاری، همچون حساب‌های بانکی و سایر موارد جزء اموال اوست و در صورت فوت با طی کردن پروسه انحصار وراثت قابل انتقال به وراث است.  

پاسخ

نقدشوندگی بالا به این معناست که شما هر زمان درخواست برداشت سرمایه‌تان را داشته باشید، این امکان برای شما وجود داشته باشد و مانند سهام گرفتار صف‌های فروش نشوید. در صندوق‌های سرمایه‌گذاری در روزها و ساعات کاری هر صندوق می‌توانید درخواست برداشت سرمایه خود را ثبت کنید و طبق روال مربوط به آن صندوق پول خود را دریافت کنید.

در پرتال لوتوس، صندوق‌های لوتوس پارسیان و پیروزان در همان روزِ ثبتِ درخواستِ ابطال، اصل سرمایه (100 هزار تومان به ازای هر واحد سرمایه‌گذاری) را به حساب سرمایه‌گذار واریز می‌کنند و روزِ کاری بعد از ثبت درخواست نیز سود سرمایه‌گذار را واریز می‌کنند. زمان‌های پرداخت روزانه صندوق لوتوس پارسیان و پیروزان به صورت جدول زیر است:

 

پرداخت مبالغ ابطال صندوق لوتوس پارسیان و پیروزان
 ساعت ثبت درخواست   زمان پرداخت
 درخواست ثبت شده تا ساعت 9:30  حداکثر 3 ساعت بعد از ثبت درخواست   
درخواست ثبت شده از ساعت 9:31 تا ساعت 11:30 
درخواست ثبت شده از ساعت 11:31 تا ساعت 13:30 

 

در صندوق نیکوکاری لوتوس رویان در همان روزِ ثبتِ درخواستِ ابطال، اصل سرمایه (100 هزار تومان به ازای هر واحد سرمایه‌گذاری) را به حساب سرمایه‌گذار واریز می‌کنند و روزِ کاری بعد از ثبت درخواست نیز سود سرمایه‌گذار را واریز می‌کنند.

این به معنای نقدشوندگی بالای سرمایه‌گذاری شما در این صندوق‌هاست.

همچنین در صندوق زرین پارسیان نیز که یک صندوق سهامی است، 2 روزِ کاری بعد از ثبت درخواست ابطال، کل سرمایه خود را دریافت می‌کنید و این نشان از نقدشوندگی بالای صندوق در مقایسه با خرید مستقیم سهام دارد. در خرید مستقیم سهام ممکن است شما در زمانی که به سرمایه خود نیاز دارید گرفتار صف فروش سهم شوید و علاوه بر آنکه نمی‌توانید سهم خود را بفروشید و سرمایه‌تان را دریافت کنید، به ازای هر روز ماندن در صف فروش از آنجا که قیمت سهم کاهش پیدا می‌کند لذا به زیان شما هم اضافه می‌شود.

پاسخ

بله. شما می‌توانید در صورت تمایل به دریافت اپلیکیشن مرکز سرمایه‌گذاری آنلاین لوتوس، آن را از صفحه اول سایت دریافت کنید.

پاسخ

خیر. برای سرمایه‌گذای در صندوق‌های سرمایه‌گذاری پرتال لوتوس باید حتما در سامانه سجام ثبت‌نام کرده و احراز هویت شوید، سپس کد کاربری و رمز عبور خود را از پرتال لوتوس دریافت کنید و با ورود به پرتال، در صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنید. تمامی اقدامات گفته شده به صورت غیرحضوری و به سادگی قابل انجام است و امکان ثبت‌نام و سرمایه‌گذاری حضوری وجود ندارد.

پاسخ

بله. شرط افتتاح حساب در پرتال لوتوس و سرمایه‌گذاری در صندوق‌های تحت مدیریت تامین سرمایه لوتوس پارسیان ثبت‌نام و احراز هویت سرمایه‌گذار در سامانه سجام است. بنابراین چنانچه یک حساب بانکی (حتی حساب قرض‌الحسنه) برای فرزندتان باز کنید، می‌توانید وی را در سامانه سجام ثبت‌نام و احراز هویت کنید سپس در پرتال لوتوس نیز برای او ثبت‌نام کرده و سرمایه‌گذاری کنید.

پاسخ

خیر، تامین سرمایه لوتوس پارسیان وام پرداخت نمی‌کند. ولی برای اشخاص حقوقی (شرکت‌ها و سازمان‌ها) امکان تامین مالی از طریق انتشار اوراق بدهی و یا از سایر روش‌های مرسوم در بازار سرمایه وجود دارد.

پاسخ

برای این منظور ابتدا باید در سامانه سجام ثبت نام کرده و احراز هویت شوید سپس در سایت یکی از کارگزاری‌ها ثبت نام و کد بورسی دریافت کنید.

پس از دریافت کد بورسی و نام کاربری و رمز عبور جهت دسترسی به سامانه معاملات آنلاین، می‌توانید سهام شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان را با نماد "لوتوس" خرید و فروش کنید.

پاسخ

«دریافت واریز» روزی است که واریز مبلغ توسط سرمایه‌گذار در صندوق انجام شده و تایید صدور روزی است که مبلغ واریز شده در صندوق ثبت و به دارایی سرمایه‌گذار اضافه می‌شود.

پاسخ

خیر، اگر شما در یکی از صندوق‌های مرکز سرمایه‌گذاری آنلاین لوتوس سرمایه‌گذاری کرده باشید و قصد داشته باشید مبلغ سرمایه‌گذاری خود را به صندوق دیگری در این مرکز انتقال دهید باید ابتدا واحدهای خود را در صندوق فعلی ابطال کنید و پس از اینکه مبلغ ابطال در حساب شما قرار گرفت، مجددا در صندوق دیگر صدور بزنید.

پاسخ

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در طی یک دوره سودی که حاصل می‌کنند را در ارزش هر واحد لحاظ می‌کنند و این سودهای حاصل شده در انتهای دوره به ازای هر واحد توزیع می‌شود. از طرفی، حسابرس و متولی صندوق همه فعالیت‌ها را رصد می‌کنند تا دقیقا مطابق قوانین و مقررات و اساسنامه و امیدنامه صندوق باشد.

پاسخ

به طور کلی اگر به دنبال سرمایه‌گذاری بدون ریسک هستید و همچنین تمایل دارید مبلغ مشخصی سود از سرمایه‌گذاری خود به صورت دوره‌ای دریافت کنید، صندوق‌های لوتوس پارسیان و پیروزان (پرداخت سود ماهانه) برای شما مناسب هستند.

اگر تمایل دارید همچنان که پول خود را سرمایه‌گذاری کرده‌اید، در امور خیریه و نیکوکارانه هم سهیم شوید، صندوق نیکوکاری لوتوس رویان برای شما مناسب است. این صندوق بخشی از سود را به پژوهشگاه رویان اختصاص می‌دهد تا منابع مالی کافی برای انجام تحقیقات در زمینه درمان بیماری‌ها وجود داشته باشد و بخشی از سود را هم به سرمایه‌گذار-نیکوکار پرداخت می‌کند.

اگر قصد سرمایه‌گذاری در بازار سهام (بورس) را دارید، صندوق زرین پارسیان برای شما مناسب است.

سرمایه‌گذاری در صندوق‌های نامبرده شده در بالا، از طریق مرکز سرمایه‌گذاری آنلاین لوتوس امکانپذیر است.

چنانچه قصد سرمایه‌گذاری در صندوق‌های قابل معامله (ETF) را دارید باید از طریق سیستم معاملات کارگزاری‌ها اقدام کنید. صندوق‌های اعتماد آفرین پارسیان، ثروت آفرین پارسیان و پشتوانه طلای لوتوس از این نوع هستند.

اعتمادآفرین پارسیان از نوع درآمد ثابت است که سرمایه‌گذاری در آن بدون ریسک است ولی پرداخت سود دوره‌ای ندارد. ثروت آفرین پارسیان از نوع صندوق سرمایه‌گذاری در سهام است و لذا ریسک سرمایه‌گذاری در سهام در این صندوق وجود دارد. صندوق پشتوانه طلای لوتوس نیز از نوع صندوق طلا است که در سکه طلا سرمایه‌گذاری می‌کند و لذا نوسانات قیمت سکه طلا بر روی عملکرد این صندوق تاثیرگذار است و لذا در دسته صندوق‌های سرمایه‌گذاری با ریسک قرار می‌گیرد.

همچنین، برای آشنایی بیشتر با صندوق‌های تحت مدیریت شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان می‌توانید به این لینک مراجعه کنید. در صفحه هر صندوق اطلاعات کاملی درباره آنها وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند تصمیم‌گیری مناسب‌تری نسبت به سطح ریسک‌پذیری خود و همچنین تمایلات سرمایه‌گذاری‌تان داشته باشید.

پاسخ

با توجه به اتصال پرتال لوتوس به سامانه سجام، تغییر اطلاعات صرفا از طریق این سامانه امکان‌پذیر است. برای این منظور سرمایه‌گذار باید در سامانه سجام شماره همراه مدنظر خود را ثبت کند و پس از آن در پرتال لوتوس بر روی عبارت «به روز رسانی اطلاعات از سامانه سجام» کلیک کتد تا شماره همراه ثبت شده در سجام جایگزین شماره تلفن موجود در پرتال لوتوس شود.

پاسخ

بله. چنانچه سرمایه‌گذار در سامانه سجام ثبت نام کرده، احراز هویت شده باشد و امکان دریافت پیامک‌های تاییدیه را داشته باشد ثبت نام بلامانع است.

پاسخ

در حال حاضر امکان ثبت نام اتباع خارجه بدون داشتن کد ملی فراهم نیست.

پاسخ

خیر، این امکان وجود ندارد.

پاسخ

در صورت داشتن وکالتنامه قانونی با ذکر "کلیه امور بانکی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری اعم از لوتوس" سرمایه‌گذاری بلامانع است.

صندوق لوتوس پارسیان
پاسخ

بهترین زمان برای سرمایه‌گذاری در این صندوق روزهای ابتدایی دوره است.

پاسخ

توجه به این نکته ضروری است برای مقایسه صندوق‌های سرمایه‌گذاری با یکدیگر، صندوق‌هایی قابلیت مقایسه با هم دارند که از لحاظ نوع صندوق، حجم سرمایه، نقدشوندگی و حتی فرایند پرداخت، شرایط یکسان داشته باشند. از سوی دیگر در میان صندوق‌هایی که از لحاظ معیارهای فوق با هم یکسان هستند، شاخص‌های چون ثبات سودآوری و نرخ سود صندوق و ایفای تعهدات از این نظر که نرخ سود اعلامی پرداخت شود، در مقایسه مهم است. برخی صندوق‌ها ممکن است در دوره‌ای سود بالاتر دهند ولی نوسان سود این صندوق‌ها زیاد است و میانگین سال آنها گاه حتی کمتر از صندوق لوتوس بوده است.

اخیرا شرکت رتبه‌بندی اعتباری برهان اقدام به رتبه‌بندی صندوق‌های سرمایه‌گذاری کرده است و نتایج آن در وبسایت Fipiran برای هر صندوق منتشر شده است. صندوق لوتوس پارسیان در این رتبه‌بندی موفق شده است برای هر سه دوره عملکرد یک ساله، سه ساله و پنج ساله، 3ستاره دریافت کند و این نشان‌دهنده ثبات خوب در صندوق است.

با در نظر گرفتن همه موارد فوق، صندوق لوتوس پارسیان دومین صندوق درآمد ثابت بزرگ کشور است که همواره تلاش داشته نرخ سودی اعلام کند که قطعا قادر به پرداخت آن خواهد بود. همچنین، نوسان سود در این صندوق در دوره‌های مختلف زیاد نیست و از این جهت صندوق ثبات خوبی داشته است که از جمله نکات مثبت صندوق به شمار می‌رود. نکته مهم دیگری که باید در مقایسه‌ در نظر بگیرید، نقدشوندگی بالای صندوق (پرداخت به روز) و ضمانت نقدشوندگی توسط بانک پارسیان است.

با تمام اوصاف فوق، سیاست صندوق لوتوس پرداخت بیشترین سود بدون ریسک است و در این راه همواره تلاش خواهد کرد رضایت سرمایه‌گذاران را جلب کند.

پاسخ

پیش‌بینیِ سود در صندوق‌ سرمایه‌گذاری لوتوس پارسیان برای یک دوره کامل است. یعنی رقم سود پیش‌بینی شده توسط مدیر به واحدهایی تعلق می‌گیرد که یک دوره از حضورشان در صندوق گذشته باشد و در دوره دوم که در واقع به صورت کامل در صندوق حضور دارند سود کامل را دریافت می‌کنند.

برای واحدهایی که در میان‌دوره صدور زده می‌شود یا میان دوره از صندوق خارج (ابطال) می‌شوند، امکان پیش‌بینی نرخ سود وجود ندارد چراکه رشد NAV صندوق در روزهای مختلف متفاوت است و به این ترتیب نیست که هر روز رقم مشخصی به NAV اضافه شود.

در این لینک اطلاعات کاملی درخصوص نرخ سود صندوق لوتوس پارسیان درج شده است.

 

پاسخ

در صندوق لوتوس پارسیان بهترین زمان برای سرمایه‌گذاری 26ام هر ماه است و چنانچه 26ام روز کاری نباشد اولین روز کاری بعد از آن که امکان ثبت درخواست وجود دارد،‌ بهترین زمان ورود به صندوق است. علاوه بر این، از آنجا که 25ام هر ماه آخرین روز دوره است لذا به دلیل حداکثر بودن نرخ صدور در این روز، زمان مناسبی برای صدور نیست. به طور کلی روزهای ابتدای دوره بهترین زمان صدور است.

درخصوص زمان برداشت یا ابطال نیز سرمایه‌گذار می‌تواند هر زمان که نیاز به برداشت داشته باشد درخواست خود را ثبت کند و متناسب با روزهای حضور خود در صندوق سود دریافت کند.

توجه داشته باشید محاسبات نرخ سود صندوق به نحوی است که بعد از گذشت اولین دوره از حضور در صندوق و به شرط حضور کامل یک دوره در صندوق، سود کامل به واحدهای سرمایه‌گذاری شما تعلق می‌گیرد لذا برای دریافت سود کامل لازم است حضور مستمر در صندوق داشته باشید و ورود و خروج پی در پی می‌تواند سبب شود سود کامل به واحدهای سرمایه‌گذاری شما تعلق نگیرد.

پاسخ

از آنجائی‌که نرخ صدور هرروز، در اولین روزکاری بعد محاسبه می‌شود. برای به دست آوردن نرخ تقریبی صدور، به ازای هر روز حدود 900 ریال به نرخ روز قبل اضافه کنید. بدیهی است این نرخ، نرخ قطعی نیست.

پاسخ

از آنجائی‌که نرخ صدور هرروز، در اولین روزکاری بعد محاسبه می‌شود. برای به دست آوردن نرخ تقریبی صدور، به ازای هر روز حدود 900 ریال به نرخ روز قبل اضافه کنید. بدیهی است این نرخ، نرخ قطعی نیست.

پاسخ

از آنجائی‌که نرخ صدور هرروز، در اولین روزکاری بعد محاسبه می‌شود. برای به دست آوردن نرخ تقریبی صدور، به ازای هر روز حدود 900 ریال به نرخ روز قبل اضافه کنید. بدیهی است این نرخ، نرخ قطعی نیست.

پاسخ

درخواست‌های صدور زمانی تایید و ثبت می‌شوند که نرخ صدور مشخص شده باشد. در صندوق سرمایه‌گذاری لوتوس پارسیان، نرخ صدور هر روز در اولین روز کاری بعد و معمولا تا ساعت 14 مشخص می‌شود؛ بنابراین چنانچه هیچ‌گونه مشکلی در محاسبات نرخ وجود نداشته باشد، پس از ساعت 14 اولین روز کاری بعد از ارائه درخواست، صدور شما تایید و به دارایی قبلی اضافه می‌شود. این در حالی است که قبل از تایید صدور و اعمال تعداد واحدها در میزان دارایی، امکان پیگیری درخواست‌ها از قسمت مدیریت درخواست‌ها وجود دارد. (لازم به ذکر است در صندوق لوتوس پارسیان، پیروزان، زرین پارسیان، نیکوکاری لوتوس رویان و نیکوکاری دانشگاه الزهرا پنجشنبه‌ها و روزهای تعطیل، روزِ کاری صندوق محسوب نمی‌شود)

پاسخ

درخواست‌های صدور زمانی تایید و ثبت می‌شوند که نرخ صدور مشخص شده باشد. در صندوق سرمایه‌گذاری لوتوس پارسیان، نرخ صدور هر روز در اولین روز کاری بعد و معمولا تا ساعت 14 مشخص می‌شود؛ بنابراین چنانچه هیچ‌گونه مشکلی در محاسبات نرخ وجود نداشته باشد، پس از ساعت 14 اولین روز کاری بعد از ارائه درخواست، صدور شما تایید و به دارایی قبلی اضافه می‌شود. این در حالی است که قبل از تایید صدور و اعمال تعداد واحدها در میزان دارایی، امکان پیگیری درخواست‌ها از قسمت مدیریت درخواست‌ها وجود دارد. (لازم به ذکر است در صندوق لوتوس پارسیان، پیروزان، زرین پارسیان، نیکوکاری لوتوس رویان و نیکوکاری دانشگاه الزهرا پنجشنبه‌ها و روزهای تعطیل، روزِ کاری صندوق محسوب نمی‌شود)

پاسخ

برای توضیح این موضوع لازم است ابتدا توضیحات کاملی درباره نرخ صدور بدهیم. برای درک بهتر می‌توانید همزمان که این مطلب را می‌خوانید رقم فرضی سرمایه‌گذاری در نظر بگیرید و با محاسباتی که در ادامه گفته می‌شود پیش بروید.

در صندوق لوتوس پارسیان زمانی که صدور می‌زنید مبلغ مورد نظر شما برای سرمایه‌گذاری تقسیم بر نرخ صدورِ روزِ ارائه درخواست شده و تعدادی واحد به نام شما صادر می‌شود. بخشی از مبلغ شما باقی می‌ماند که صندوق نمی‌تواند با آن یک واحد کامل برای شما خریداری کند و این مبلغ که به آن تتمه گفته می‌شود، یک روزِ کاری بعد از ارائه درخواست به حساب شما واریز می‌شود.

تا اینجا پول سرمایه‌گذاری شده شما برابر است با رقمی که پرداخت کرده‌اید منهای رقمی که در روز بعد دریافت کرده‌اید.

حال پولی که با آن واحدهای سرمایه‌گذاری خریداری شده است (پول سرمایه‌گذاری شده شما) خود دو بخش است؛ یک بخش اصل سرمایه‌گذاری که برابر است با تعداد واحد سرمایه‌گذاری ضربدر مبلغ اسمی واحدها که مبلغ یک میلیون ریال(صد هزار تومان) است. بخش دیگر که مابه‌التفاوت رقم پول سرمایه‌گذاری شده شما با رقم اصل سرمایه‌گذاری است در واقع سود صندوق است که در پایان دوره به همراه سودی که از تاریخ سرمایه‌گذاری نصیب شما شده به حسابتان واریز می‌شود.

یعنی هر سرمایه‌گذار برای ورود به صندوق باید به نرخِ روز، صدور بزند و از آنجا که هر روز سودی به رقم اسمی واحدهای سرمایه‌گذاری اضافه می‌شود لذا سرمایه‌گذار باید مبلغی اضافه‌تر از مبلغ اسمی پرداخت کند تا وارد صندوق شود که این مبلغ اضافه در پایان دوره همراه سود تجمیع شده و به حساب سرمایه‌گذار واریز می‌شود.

لذا هر واحد سرمایه‌گذاری در اولین دوره حضور در صندوق در زمان پرداخت سود مبلغی که دریافت می‌کند دو بخش است:‌یک بخش عیناْ مابه‌التفاوت رقم اسمی با نرخ روز واحدها در زمان صدور و یک بخش سود واحدها از زمان ورود به صندوق تا روزِ اعمال سود.

حال در زمان ابطال، پول در دو نوبت به حساب شما واریز می‌شود؛ نوبت اول که همان روزِ ثبت درخواست است که ارزش اسمی واحدهای سرمایه‌گذاری (تعداد واحد ابطال شده ضربدر یک میلیون ریال) به حساب شما واریز می‌شود. در روزِ کاری بعد از ثبت درخواست، نوبت دوم واریز به حساب شما انجام می‌شود که سود سرمایه‌گذاری شماست. حال اگر از زمان صدور تا زمان ابطال زمان پرداخت سود نرسیده و لذا سودی دریافت نکرده باشید این پولی که در نوبت دوم دریافت می‌کنید شامل دو بخش است؛ یک بخش همان مابه‌التفاوت رقم اسمی با نرخ روز واحدها در زمان صدور و بخش دیگر سود سرمایه‌گذاری شما از زمان صدور تا زمان ابطال.

همچنین شما می‌توانید در صورت داشتن ابهام و یا سوال درباره گردش حسابتان، از طریق پشتیبانی آنلاین پرتال سوال خود را بپرسید تا کارشناسان ما راهنمایی‌تان کنند.

پاسخ

پرداخت مبالغ ابطال در صندوق لوتوس پارسیان در دو مرحله انجام می‌شود؛ در مرحله اول که همان روزِ ثبت درخواست است، مبلغ اسمی سرمایه‌گذاری (تعداد واحدها ضربدر 100 هزار تومان) به حساب سرمایه‌گذار واریز می‌شود و در روز کاری بعد از آن، مابه‌التفاوت مبلغ اسمی با رقم ابطال که در واقع سود سرمایه‌گذاری است، پرداخت می‌شود. لذا مجموع دو رقم دریافتی برابر است با قیمت روز واحدها.

در توضیح این شیوه پرداخت باید بگوییم: از آنجا که NAV صندوق‌های سرمایه‌گذاری مانند صندوق لوتوس پارسیان همواره حداقل یک روز از تقویم عقب است و در واقع در هر روز محاسباتِ روز قبل باید انجام و در سیستم ثبت شود، لذا تامین سرمایه لوتوس پارسیان به عنوان مدیر صندوق لوتوس پارسیان این شرایط را فراهم کرده است که نقدشوندگی صندوق بالا رود و سرمایه‌گذار در روز ثبت درخواست بتواند حداقل اصل مبلغ سرمایه‌گذاری خود را دریافت کند و در روزِ بعد پس از مشخص شدن رقم نهایی ابطال و نرخ NAV، سود خود را دریافت کند و تسویه کامل انجام شود.

در حال حاضر صندوق لوتوس پارسیان با سه مرتبه پرداخت مبالغ ابطال طی روز،‌ نقدشونده‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت است. زمان‌های پرداخت روزانه در این لینک قابل مشاهده است. 

پاسخ

پیش‌بینیِ نرخ سود در صندوق‌ لوتوس پارسیان برای یک دوره کامل حضور در صندوق است. از آنجا که در دوره اول حضور در صندوق همواره یک روز از اول دوره گذشته است (چون در تاریخ 25 هر ماه امکان صدور وجود ندارد)،‌ لذا در دور اول حضور در صندوق حتی در بهترین شرایط که صدور در تاریخ 26 ماه ثبت شده باشد باز هم در پایان دوره یک روز از یک دوره کامل کمتر حضور داشته‌اید. به این ترتیب، پس از ورود به صندوق و دریافت یک دوره سود متناسب با روزهای حضورتان در صندوق، از دور دوم پرداخت سود چون دوره کامل در صندوق حضور خواهید داشت، رقم سود پیش‌بینی شده توسط مدیر به واحدهای شما تعلق می‌گیرد. برای واحدهایی که میان‌دوره وارد صندوق (صدور) می‌شوند یا میان دوره از صندوق خارج (ابطال) می‌شوند، امکان پیش‌بینی نرخ سود وجود ندارد چراکه رشد NAV صندوق در روزهای مختلف متفاوت است.

شرایط کلی سود در صندوق لوتوس پارسیان به شرح زیر است:

مدت زمان حضور در صندوق

شرایط و نرخ سود

از روز تایید صدور تا 4 روز (حداقل ماندگاری)

مدت زمان لازم برای حضور در صندوق برای جلوگیری از ضرر

دوره نگهداری کمتر از 30 روز (از روز تایید صدور)

امکان ارائه پیش‌بینی دقیقی از نرخ سود وجود ندارد

دوره نگهداری 30 روز (از روز تایید صدور)

کسب حداقل 17 درصد سود سالانه

دوره نگهداری بعد از 30 روز (از روز تایید صدور)

کسب سود پیش‌بینی شده توسط مدیر که برای هر دوره در سایت اعلام می‌شود

 

پاسخ

بله. در صورتی که سرمایه‌گذار نیاز به دریافت تمکن مالی به زبان لاتین داشته باشد باید حتما به یکی از شعب بانک پارسیان مراجعه کند، در غیر اینصورت امکان صدور گردش حساب در تاریخ‌های مد نظر سرمایه‌گذار و تبدیل آن به ارز مرجع از طریق مراجعه حضوری به شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان وجود دارد، اما باید توجه داشته باشید که این گردش حساب به زبان فارسی است و برای ترجمه آن باید به دارالترجمه مراجعه کنید.

پاسخ

چنانچه شما در چند روز متوالی درخواست ابطال ثبت کنید، سود تمامی واحدهای ابطال شده شما در اولین روز کاری بعد از ثبت آخرین درخواست ابطال -بعد از ساعت14- واریز خواهد شد.

برای مثال: شما روز شنبه، یکشنبه و دوشنبه درخواست ابطال ثبت کردید، در هر روز معادل مبلغ اسمی ابطال خود (100 هزار تومان به ازای هر واحد) را دریافت خواهید کرد ولی سود ابطالِ همه روزهای یاد شده را در روز سه‌شنبه و به صورت یکجا دریافت می‌کنید.

پاسخ

صندوق سرمایه‌گذاری‌هایی انجام می‌دهد که هر روز با توجه به نرخی که در اوراق درآمد ثابت داشته و یا روند قیمتی که در سایر بازارها مثل سهام بوده است، ارزش دارایی‌های صندوق مشخص می‌شود. خالص ارزش دارایی‌های صندوق در هر روز تعیین کننده نرخ صدور و ابطال در آن روز است.

پاسخ

امکان ابطال واحدها که در همه روزها و ساعات کاری فعال است اما در صندوق لوتوس پارسیان لازم است 4 روز از زمان صدور واحدها گذشته باشد تا شما ضرر نکنید. در صندوق پیروزان 8 روز پس از صدور واحدها و در صندوق‌های نیکوکاری لوتوس رویان و دانشگاه الزهرا 10 روز پس از صدور واحدها می‌توانید بدون ضرر ابطال کنید. در واقع این تعداد روزهای ذکر شده حداق ماندگاری در هر صندوق برای جلوگیری از زیان سرمایه‌گذار است.

در صندوق زرین پارسیان نیز چنانچه قبل از 60 روز از تاریخ تایید صدور، ابطال کنید لازم است کارمزد پرداخت کنید. این کارمزد به این ترتیب است که از تاریخ صدور تا 30 روز مشمول کارمزد برابر 3٪ قیمت ابطال و از 30 روز تا 60 روز مشمول کارمزد برابر 2٪ قیمت ابطال است.

پاسخ

خیر. شما می‌توانید هر زمان که سرمایه بلااستفاده‌ای دارید، آن را در صندوق سرمایه‌گذاری کنید و هر زمان که به سرمایه خود نیاز داشتید، آن را برداشت کنید.

پاسخ

خیر. تنها حالت ضرر سرمایه‌گذار در صندوق‌های با درآمد ثابت وقتی است که حداقل ماندگاری را رعایت نکرده باشد که این ماندگاری برای صندوق لوتوس 4 روز از زمان تایید صدور است. از سوی دیگر، مدیر صندوق همواره به نحوی نرخ سود را پیش‌بینی و اعلام می‌کند که اطمینان کامل از حصول آن نرخ و حتی بیش از آن داشته باشد.

پاسخ

بله. صندوق به هر میزان که سود کسب کند به نسبت تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری توزیع می‌کند.

پاسخ

در صندوق‌های با درآمد ثابت مانند لوتوس پارسیان، پیروزان، نیکوکاری لوتوس رویان و نیکوکاری دانشگاه الزهرا، اکثر منابع صندوق در اوراق با درآمد ثابت و سپرده بانکی سرمایه‌گذاری می‌شود و درصد بسیار کمی از منابع ممکن است در سهام سرمایه‌گذاری شود ولی به نحوی که اختلالی در کلیت سودآوری و تحقق سود پیش‌بینی شده ایجاد نکند.

در صندوق سهامی مانند صندوق زرین پارسیان این رویه کاملا برعکس است و اکثر منابع صندوق در سهام سرمایه‌گذاری می‌شود و درصد کمی از منابع در اوراق با درآمد ثابت و سپرده بانکی نگهداری می‌شود.

پاسخ

خیر. تنها حالت ضرر سرمایه‌گذار در صندوق‌های با درآمد ثابت از جمله صندوق لوتوس پارسیان وقتی است که حداقل ماندگاری را رعایت نکرده باشد که این ماندگاری برای صندوق لوتوس پارسیان 4 روز از زمان تایید صدور است.

پاسخ

ابطال (برداشت سرمایه) سقف ندارد و شما می‌توانید به هر میزان از سرمایه خود را ابطال بزنید.

پاسخ

تعیین نرخ سود در صندوق‌های درآمد ثابت ارتباط مستقیمی با شرایط عمومی اقتصاد و نرخ بهره بانکی دارد و لذا تغییر شگرف در این نرخ می‌تواند نرخ صندوق‌های درآمد ثابت را نیز متأثر کند.

پاسخ

نرخ سود همواره نرخ سالانه اعلام می‌شود.

پاسخ

تمام اطلاعات مربوط به دوره‌های گذشته پرداخت سود صندوق در صفحه اطلاعات صندوق در سایت لوتوس قرار دارد و می‌توانید بررسی فرمایید.

پاسخ

بله. صندوق همواره سودی بالاتر از سپرده بلندمدت بانکی دارد.

پاسخ

خیر. شما در صورت گذشت 4 روز از زمان تایید صدور در صندوق لوتوس پارسیان می‌توانید ابطال بزنید و جریمه‌ای ندارد ولی توجه داشته باشید میزان سودی که از صندوق نصیب شما می‌شود بستگی به این دارد که چند روز در صندوق حضور داشته‌اید لذا هرچه روزهای بیشتری از دوره را در صندوق حضور داشته باشید، سود بیشتری نیز به دست خواهید آورد.

پاسخ

درحال حاضر در روی پرتال لوتوس چنانچه بخواهید از طریق درگاه بانکی پرداخت مبلغ صدور را انجام دهید، می‌توانید با هر کارت بانکی (مهم نیست به نام سرمایه‌گذار باشد) این کار را انجام دهید. اما در صورت انتخاب گزینه برداشت از حساب، فقط حساب بانکی (بانک پارسیان) شخص سرمایه‌گذار در پرتال لوتوس امکان برداشت دارد.

پاسخ

نرخ سود اعلامی در صندوق‌ لوتوس پارسیان برای یک دوره کامل حضور در صندوق است. از آنجا که در دوره اول حضور در صندوق همواره یک روز از اول دوره گذشته است (چون در تاریخ 25 هر ماه امکان صدور وجود ندارد)،‌ لذا در دور اول حضور در صندوق حتی در بهترین شرایط که صدور در تاریخ 26 ماه ثبت شده باشد باز هم در پایان دوره یک روز از یک دوره کامل کمتر حضور داشته‌اید که این باعث می‌شود نرخ سود کامل را دریافت نکنید.

پس از ورود به صندوق و دریافت یک دوره سود متناسب با روزهای حضورتان در صندوق، از دور دوم پرداخت سود چون دوره کامل در صندوق حضور خواهید داشت، رقم سود صندوق به طور کامل به واحدهای شما تعلق می‌گیرد.

در صورتی که هرگونه ابهامی درخصوص گردش حساب خود دارید می‌توانید از بخش پشتیبانی پرتال سوال خود را بپرسید تا کارشناسان ما در کوتاه‌ترین زمان ممکن پاسخ دهند.

پاسخ

برای این منظور می‌توانید به سایت مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران به آدرس https://www.fipiran.com/  مراجعه کنید و عملکرد صندوق‌ها در دسته‌بندی‌های مختلف را با یکدیگر مقایسه کنید.

پاسخ

سود صندوق لوتوس پارسیان روزشمار نیست و این به این معنی است که نرخ واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق در هر روز نسبت به روز قبل و بعد از آن رشد یکنواخت و ثابتی ندارد. توضیح دقیق‌تر اینکه به صورت روزانه مبلغی سود به واحدهای سرمایه‌گذاری تعلق می‌گیرد اما این‌طور نیست که بگوییم این درصد در هر روز با رزو بعد برابر و یکسان است.

 بنابراین فقط در یک دوره کامل یک ماهه است که نرخ سود مشخص و معین خواهد بود. به بیان دیگر، نرخ سودی که در صندوق لوتوس به صورت سالانه اعلام و پرداخت آن به صورت ماهانه انجام می‌شود، به واحدهای سرمایه‌گذاری‌ای تعلق می‌گیرد که یک دوره کامل یک ماهه در صندوق حضور داشته باشند.

برای آشنایی بیشتر با نحوه محاسبه سود صندوق لوتوس پارسیان به این لینک مراجعه کنید.

پاسخ

در محاسبه سود باید این نکته را در نظر داشته باشید که نرخ سود کامل به واحدهایی تعلق می‌گیرد که یک دوره کامل در صندوق حضور داشته باشند. به واحدهایی که به صورت میاندوره وارد صندوق می‌شوند سود کامل دوره تعلق نمی‌گیرد. به همین دلیل است که برای صدور در میاندوره پیش بینی سود وجود ندارد و صرفا متناسب با سودی که در روزهای حضور در صندوق حاصل می‌شود مشمول سود می‌شوید.

برای آشنایی بیشتر با نحوه محاسبه سود صندوق لوتوس پارسیان به این لینک مراجعه کنید.

پاسخ

در صورت مصادف شدن موعد پرداخت سود با روزهای تعطیل، تغییری در تعداد روزهای دوره ایجاد نخواهد شد و تنها روز واریز سود تغییر خواهد کرد. توجه داشته باشید که در روزهای تعطیل هم سود به واحدهای سرمایه‌گذاری تعلق می‌گیرد.

در صندوق لوتوس پارسیان مدیر صندوق بر طبق امیدنامه، حداکثر تا 2 روزِ کاری بعد از اعمال سود، موظف به واریز سود متعلقه به حساب سرمایه‌گذاران است که با توجه به روال کاری صندوق، ظرف مدت یک روزِ کاری بعد از 25 ام هر ماه محاسبه و به حساب سرمایه‌گذاران واریز می‌شود. منظور از «روزِ کاری»، روزهای شنبه تا چهارشنبه غیر تعطیل در تقویم رسمی کشور است و پرداخت سود ممکن است تا پایان روز یاد شده زمانبر شود.

پاسخ

حداقل تعداد واحدهای قابل سرمایه‌گذاری هر سرمایه‌گذار در صندوق لوتوس پارسیان یک واحد است و محدودیت مبلغی (حداکثر) برای سرمایه‌گذاری وجود ندارد.

پاسخ

ترکیب دارایی صندوق لوتوس پارسیان به ترتیب حداقل 75 درصد اوراق مشارکت با درآمد ثابت، گواهی سپرده بانکی، سپرده بانکی و  حداقل 15درصد سهام است. بنابراین صندوق لوتوس پارسیان در منابع متنوع و مختلفی سرمایه‌گذاری می‌کند که می‌تواند سودی به مراتب بالاتر از سپرده بانکی کسب کند.

پاسخ

خیر، صدور و ابطال (خرید و فروش) واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق لوتوس پارسیان فقط از طریق مرکز سرمایه‌گذاری آنلاین لوتوس (www.lotusib.ir) امکان‌پذیر است.

پاسخ

به دلیل اینکه نرخ ابطال به صورت خالص با کسر هزینه‌های صندوق محاسبه می‌شود، بنابراین همیشه کمتر از نرخ صدور است.

پاسخ

مدیریت ریسک در تامین سرمایه لوتوس پارسیان به بهترین نحو انجام می‌شود به نحوی که همواره ریسک‌های مختلف سرمایه‌گذاری و غیره در حال بررسی و ارزیابی است تا با اقدامات مؤثر و به موقع، ریسک‌های موجود به خوبی پوشش داده شود. با این حال، اگر به هر علتی ریسکی متوجه سپرده‏‌های بانکی باشد، صندوق لوتوس پارسیان با داشتن سبد متنوعی  از سرمایه‌گذاری‌ها، ریسک احتمالی مربوطه را به حداقل رسانده است. همچنین براساس ترکیب دارایی صندوق، بیشترین میزان سرمایه‌گذاری صندوق در اوراق با درآمد ثابت (اوراق مشارکت بورسی) است و درصد نسبتاً کمتری از سرمایه در بانک‏­‌ها سپرده‏‌گذاری شده است.

پاسخ
همکاران ما در شعب بانک پارسیان تمام تلاش خود را می‌کنند که در حد مقدور سرمایه‌گذاران محترم را راهنمایی کنند اما ممکن است برخی امور صندوق‌ها خارج از حیطه کاری این عزیزان باشد لذا ما اطلاعات کاملی برای آشنایی بیشتر با صندوق‌های سرمایه‌گذاری و نحوه سرمایه‌گذاری در آنها در وبسایت lotusib.ir  (در بخش سؤالات متداول/آموزش و نیز صفحه هر صندوق) قرار داده‌ایم. همچنین همکاران ما در بخش پشتیبانی (پشتیبانی آنلاین از طریق پرتال لوتوس و پشتیبانی تلفنی) همواره پاسخگوی شما هستند.
 

 

 
برای مشاهده ویدئوهای آموزشی ما به  صفحه آپارات شرکت تامین سرمایه لوتوس مراجعه کنید.
چنانچه پاسخ پرسش خود را پیدا نکردید؛ در صورت وجود هرگونه سوال، سریع‌ترین راه پاسخگویی به سؤال‌های شما، ارسال آن در بخش پشتیبانی پرتال پس از ورود با نام کاربری است. در صورتی که هنوز کد کاربری دریافت نکرده‌اید، می‌توانید از فرم زیر استفاده نمایید.
بدیهی است در صورت تماس تلفنی، به دلیل حجم بالای تماس‌ها، مدت زیادی در صف انتظار خواهید ماند.

اگر پرسشی دارید،تردید نکنید

با ما در ارتباط باشید

  • تلفن
    شماره اختصاصی مرکز ارتباط با مشتریان صندوق های سرمایه گذاری : 8656 021
    تماس با تامین سرمایه لوتوس پارسیان : 91078656 021
  • پست الکترونیک
    info@lotusib.ir