خدمات مالی

مقدمه

مدیران موفق همواره به فکر گسترش کسب و کار خود هستند؛ در این راه در درجه اول نیاز به خدمات شرکت آزمایی وجود دارد. شرکت آزمایی فرایندی است که به بررسی اهداف پیش از ورود شرکت به معاملات بزرگی از قبیل ادغام و تملیک، انتشار سهام یا اوراق جدید، تامین مالی پروژه و سایر فعالیت‎ها می‎پردازد. بعد از شناخت شرکت از طریق شرکت آزمایی می‌توان راهکارهای مناسبی برای بهبود کسب و کار از قبیل اصلاح ساختار مالی و مالیاتی و ... ارائه کرد. متخصصان شرکت تامین سرمایه لوتوس در زمینه‌های شرکت آزمایی، تحلیل کسب و کار، بودجه‌ریزی و راهکارهای کاهش هزینه و ... ارائه خدمت می‌کنند. خدمات مشاوره‎ای ادغام و تملیک علاوه بر ارزیابی و سنجش ارزش افزوده ناشی از این معاملات، شرکت‏‌ها را در تمامی فرآیند و تا نهایی شدن معامله راهنمایی می‏‌نمایند. این خدمات در حوزه بین‌الملل نیز توسط این شرکت قابل ارائه است. شرکت تأمین سرمایه لوتوس تاکنون در زمینه ادغام و تملیک شرکت‌های نوپا تجاربی داشته است.


خدمات مالی

ادغام و تملیک

ادغام و تملیک یکی از مهمترین روش‌هایی است که در بهبود کسب و کار مورد استفاده قرار می‌گیرد. گسترش ادغام و تملیک باعث بهبود وضعیت شرکت‌ها، افزایش رقابت و ارتقای انگیزه مدیران می‌شود. ادغام به این صورت است که دو یا چند شرکت با توافق کامل یکدیگر، با هم ترکیب می‌شوند و یک شرکت جدید به وجود می‌آورند. تملیک به فرآیندی می‌گویند که یک شرکت (شرکت بزرگتر) مالکیت شرکت کوچکتر را خریداری می‌کند و آن را تحت کنترل می‌گیرد. در تملیک فقط ماهیت حقوقی شرکت کوچکتر از بین می‌رود ولی در ادغام ماهیت حقوقی هر دو شرکت از بین رفته و یک شخصیت حقوقی جدید شکل می‌گیرد. 
واحد ادغام و تملیک در شرکت تامین سرمایه لوتوس، با بهره‌مندی از نیروهای مجرب و متخصص، آماده ارایه خدمات از قبیل ادغام، تملیک، مشارکت خاص (Joint Venture)، واگذاری دارایی یا سرمایه‎گذاری، کسب استقلال از شرکت مادر از طریق فروش یا توزیع سهام جدید زیر مجموعه آن شرکت، خرید اهرمی (LBO) و قبضه مالکیت و نیز ارتباطات سهامداری است. تامین سرمایه لوتوس با توجه به تجربیات خود، مشتریان را در رسیدن به اهداف استراتژیک کوتاه و بلندمدت یاری می‌کند.


خدمات مالی

مشاوره مالی و بهبود کسب‌وکار

مدیران موفق همواره به فکر گسترش کسب و کار خود هستند؛ در این راه در درجه اول نیاز به خدمات شرکت آزمایی وجود دارد. شرکت آزمایی فرآیندی است که به بررسی اهداف پیش از ورود شرکت به معاملات بزرگی از قبیل ادغام و تملیک، انتشار سهام یا اوراق جدید، تامین مالی پروژه و سایر فعالیت‎ها می‎پردازد. بعد از شناخت شرکت از طریق شرکت آزمایی می‌توان راهکارهای مناسبی برای بهبود کسب و کار از قبیل اصلاح ساختار مالی و مالیاتی و ... ارائه کرد. متخصصان شرکت تامین سرمایه لوتوس در زمینه‌های شرکت آزمایی، تحلیل کسب و کار، بودجه‌ریزی و راهکارهای کاهش هزینه و ... ارائه خدمت می‌کنند.


شرکت آزمایی

یکی از اهداف کلیدی شرکت آزمایی، حداقل کردن ریسک‌های ناشناخته است و دربرگیرنده ابعاد مختلف کسب و کار می‌باشد. با این حال شرکت آزمایی اقدام اصلی و حیاتی در آغاز هر فعالیتی به منظور بهبود وضعیت شرکت چه از لحاظ سودآوری و چه از لحاظ عملکرد است. شرکت آزمایی در ابعاد مختلف صورت می‌گیرد و کلیه برنامه‌ها، استراتژی‌ها و اهداف شرکت را در بر دارد. میزان ریسک هر یک از مراکز فعالیت تعیین می‌گردد و نقاط قوت و ضعف آن مراکز به صورت کمی و کیفی بیان می‌شود. 

انوع شرکت آزمایی
شرکت آزمایی مالی: تعیین این موضوع که آیا حساب‌های شرکت منظم و هماهنگ هستند و آیا ارزیابی موقعیت دارایی‎ها و بدهی‎ها و ریسک‌های مالی به طور منظم انجام می‏‌گیرد. 
شرکت آزمایی حقوقی: تحلیل قراردادها و سایر مدارک و ارزیابی این که آیا مخاطرات حقوقی وجود دارد یا خیر. 
شرکت آزمایی منابع انسانی: شناسایی و بررسی مدارک تحصیلی، توانایی تکنیکی و ابتکار کار کارکنان شاغل در بخش‌های مدیریتی و کارکنان کلیدی شرکت هدف. 
شرکت آزمایی عملیاتی: در شرکت آزمایی عملیاتی تمرکز اصلی بر اصول کسب و کار و صنعت است که با ارزیابی استراتژی عملیاتی کل شرکت در بیان موقعیت رقابتی شرکت همراه است. 

مراحل انجام شرکت آزمایی
1- طرح‌ریزی 
2- جمع‌آوری اطلاعات 
3- تحلیل اطلاعات جمع‌آوری شده 
4- پیش‌نویس گزارش شرکت آزمایی 
5- ادامه شرکت آزمایی و تکمیل گزارش

خدمات بهبود کسب و کار

مشاوره مالی و سازمانی: 
مشاوران مالی و سازمانی بعد از کسب شناخت اولیه از کسب و کار مورد نظر، به کشف علل و آسیب‌شناسی آن می‌پردازند. از جمله این موارد، بررسی ساختار سازمانی، شرح شغل‌ها، بررسی صورت‌های مالی و موارد دیگر در شرکت است. سپس با توجه به نوع کسب و کار و صنعتی که شرکت در آن مشغول به فعالیت است به طراحی راهکار و اجرایی کردن آن می‌پردازند. این کار ممکن است تنها با ارائه خدمات مشاوره اولیه پایان پذیرد و شرکت با دریافت راهکارها به بهبود وضعیت خود بپردازد و یا ممکن است از نیروهای خود به منظور اجرایی کردن راهکارها و از مشاوره شرکت تامین سرمایه به عنوان راهنما در طی دوران اجرایی کردن راهکارها استفاده کند. 

تحلیل کسب و کار:
متخصصان شرکت تامین سرمایه لوتوس با تحلیل، آسیب‌شناسی و شناخت مشکلات کسب و کار به طراحی راهکار و ارائه و اجرای آن در شرکت‌ها می‌پردازند. در این خدمت تامین سرمایه لوتوس با توجه به شناخت و دانش از صنایع و کسب و کارهای مختلف اقدام به ارائه گزارش‌های تحلیلی در سطح شرکت، صنعت و اقتصاد می‎کند و با بررسی موقعیت شرکت اقدام به طراحی راهکار و اجرای آن به منظور ایجاد مزیت رقابتی در برابر سایر رقبا می‌کند. همچنین شرکت تامین سرمایه می‌تواند برای شرکت‌های متقاضی، برنامه کسب و کار و طرح توجیهی فنی، اقتصادی و مالی تهیه می‌کند. 

تحلیل وضعیت مالی: 
شرکت تامین سرمایه لوتوس با بررسی سیستم اطلاعات حسابداری، گزارشات حسابرسی مستقل و حسابرسی داخلی، صورت‌های مالی و گزارش‌های مالی اقدام به آسیب‌شناسی و کشف علل و مشکلات در وضعیت مالی شرکت‌ها می‌کند. سپس با توجه به نوع شرکت و صنعتی که در آن فعالیت می‌کند اقدام به طراحی راهکارها و اجرای آن‌ها می‌کند. 

بودجه‌ریزی و راهکارهای کاهش هزینه: 
بسته به نوع تقاضا و فعالیت شرکت‌های مراجعه کننده و بررسی آنها توسط کارشناسان، شرکت تامین سرمایه لوتوس اقدام به بررسی نیاز شرکت به نوع بودجه و یا سایر خدمات مالی مربوطه می‌کند. تامین سرمایه لوتوس قادر به تهیه بودجه‌بندی جامع از جمله بودجه نقدی، بودجه عملیاتی و ... است. همچنین با بررسی سیستم‌های هزینه‌یابی شرکت‎ها و آسیب‌شناسی آن قادر به ارائه و اجرای راهکار مناسب برای بهبود این مهم و نیز ارائه راهکارهایی به منظور کاهش هزینه‌ها است. از جمله خدمات در این زمینه می‌توان به اجرای سیستم هزینه‌یابی بر مبنای فعالیت، هزینه‌یابی بر مبنای بودجه‌بندی و ... اشاره کرد. 

مشاوره مالیاتی: 
از آنجا که بیشترین مشکل شرکت‌ها در هر صنعتی مشکلات مالیاتی و مراوده با سازمان امور مالیاتی است، از‌این‌رو شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان با ارائه خدمات مشاوره مالیاتی قادر است مشکلات مالیاتی مشتریان خود را شناسایی و با ارائه راهکارهایی در این زمینه، مسایل در این مورد را مرتفع کند. 

مدیریت ریسک: 
شرکت تامین سرمایه لوتوس به منظور ارایه بهترین خدمات در این زمینه به بررسی انواع ریسک‌هایی که شرکت‌ها با آن روبه‌رو هستند، می‌پردازد. همچنین با ارائه راهکارهایی در این زمینه به بهبود این مهم کمک می‌کند. و نیز نسبت به افشا و گزارشگری ریسک در گزارش‌های مالی شرکت‌ها نیز آماده ارائه خدمات است. 

اصلاح ساختار سازمانی: 
بعد از آسیب‌شناسی شرکت‌ها و بررسی مسایل استراتژیک و برنامه‌های راهبردی، تامین سرمایه لوتوس اقدام به ارایه راهکارها و پیشنهادهایی به منظور اصلاح ساختار سازمانی برای مشتریان خود می‌کند. بررسی نسبت‌های عملکرد و بهره‌وری شرکت‌ها با دوره‌های گذشته و نیز بررسی عملکرد مدیران و تاثیر آن بر عملیات شرکت از جمله فعالیت‌هایی است که در این زمینه انجام می‎شود. همچنین سایر بخش‌های شرکت‌ها از جمله فروش و بازاریابی، توسعه محصول، ارتباط با مشتریان، سهامداران و سایر موارد نیز به منظور آسیب‌شناسی بررسی می‌شود. 

اصلاح ساختار مالی: 
قلب اصلی یک شرکت بخش مالی و نتایج و گزارشات مالی آن است. زیرا کلیه تصمیمات آتی شرکت‌ها با استفاده از نتایج بدست آمده از این گزارشات و وضعیت مالی آن‌ها اتخاذ می‌شود. با آسیب‌شناسی وضعیت مالی شرکت‌ها، شرکت تامین سرمایه لوتوس اقدام به پیشنهادها، راهکارها و نیز اجرایی کردن آن‌ها می‌کند. از جمله اقداماتی که به منظور آسیب‌شناسی ساختار مالی شرکت‌ها می‌تواند انجام گیرد بررسی نسبت‌های مالی از جمله نسبت‌های جاری، کارایی‌، سودآوری و اهرمی و بررسی مدل‎های ورشکستگی در مورد شرکت است.

خدمات مالی

مشاور عرضه و پذیرش

شرکت‌های سهامی عام و بورسی همواره از حمایت دولت و مزایایی بیشتری من جمله معافیت مالیاتی و سهولت افزایش سرمایه و ... نسبت به دیگر شرکت‌ها برخوردار هستند که همین امر باعث می‌شود شرکت‌ها تمایل داشته باشند که سهامی عام یا بورسی شوند. تبدیل شرکت‌ها به سهامی عام، عرضه اولیه و ... نیازمند مشاوران عرضه و ثبت شرکت در بورس، نیازمند مشاوره پذیرش می‌باشد که مشاوران تامین سرمایه لوتوس متقاضیان در این امر را راهنمایی می‌کنند.


مشاور پذیرش

بازار سرمایه به عنوان یکی از ارکان اقتصاد کشور، نقش مهمی در جذب پس‌اندازها و منابع مالی کوچک مردم و تخصیص آن‌ها در جهت تامین مالی طرح‌های بزرگ اقتصادی دارد. تردیدی نیست که رشد اقتصادی، توسعه رفاه و عدالت اجتماعی و گسترش‌ساز و کارهای تامین مالی در گرو رشد بازار سرمایه، به تناسب سایر اجزای سیستم اقتصادی است. ورود شرکت‌ها به بورس ضمن کمک به رشد بازار سرمایه، به تعالی و رشد شرکت‌ها در فضایی رقابتی و شفاف و نیز اعتلای نام و اعتبار شرکت در جامعه می‌انجامد. 

مشاور عرضه

حوزه فعالیت مشاوره عرضه به بخش‌های کلی زیر تقسیم می‌شود: تاسیس و پذیره‌نویسی شرکت‌های سهامی عام، تبدیل شرکت‌های سهامی خاص به سهامی عام و عرضه اولیه سهام شرکت‌ها در بورس و فرابورس. به دلیل پیچیدگی‌های این فعالیت‌ها، شرکت‌ها همواره از مشاوران عرضه کمک می‌گیرند. 

خدمات مشاوره عرضه
• بررسی برنامه و طرح موضوع تأمین مالی متقاضی 
• ارائه مشاوره به متقاضی در خصوص شیوه تأمین مالی مناسب، مبلغ تأمین مالی، شرایط انتشار، نحوه فروش یا پذیره‌نویسی اوراق، زمان‌بندی انتشار و عرضه اوراق بهادار 
• ارائه مشاوره در خصوص قوانین و مقررات عرضه اوراق بهادار و تکالیف قانونی متقاضی 
• بررسی اطلاعات، مدارک و مستندات تهیه گزارش توجیهی 
• ارائه راهنمایی‌های لازم جهت تهیه گزارش توجیهی انتشار اوراق بهادار 
• اظهار نظر نسبت به گزارش توجیهی ارائه شده توسط متقاضی 
• تهیه گزارش توجیهی انتشار اوراق بهادار با اخذ اطلاعات و داده‌های مورد نیاز از متقاضی 
• تهیه بیانیه ثبت یا درخواست معافیت از ثبت اوراق بهادار در دست انتشار متقاضی 
• راهنمایی متقاضی در تهیه مدارک و مستندات مورد نیاز سازمان بورس و اوراق بهادار/ بورس/ فرابورس 
• نمایندگی قانونی متقاضی نزد مراجع ذی‌صلاح به منظور پیگیری مراحل قانونی انتشار اوراق بهادار 
• ارائه راهنمایی متقاضی در انتخاب ارکان انتشار اوراق بهادار

خدمات مالی

بین‌الملل

فعالیت‌های حوزه بین‌الملل
با توجه به لزوم گسترش فعالیت‌های تولیدی و خدماتی در فضای اقتصاد مقاومتی، نیاز به تأمین منابع مالی خارجی بیش‌ از پیش نمایان شده است. تا چند سال پیش، ابزارهای تأمین مالی در بازار سرمایه محدود به سهام و اوراق مشارکت بود. پس از تصویب قانون بازار اوراق بهادار در سال 1384 و قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید در سال 1388، بستر قانونی لازم جهت طراحی ابزارهای متنوع مالی فراهم‌ شده است. محدودیت منابع عمومی دولت در سایه تحریم‌ها و لزوم تنوع‌بخشی به منابع تأمین مالی، باعث تدوین مدل‌های جدید جهت جلب سرمایه‌های غیردولتی بخصوص تأمین مالی از سرمایه‌گذاران خارجی در تأمین مالی طرح‌ها و پروژه‌های دولتی و غیر دولتی شده است. بی‌شک یکی از مهم‌ترین نقش‌های نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه به‌خصوص شرکت‌های تأمین سرمایه، کمک به تأمین مالی بنگاه‌ها و پروژه‌ها از طریق سرمایه‌گذاران خارجی است. تقویت و توسعه ارتباطات با نهادها و سرمایه‌گذاران خارجی نقش قابل‌ توجهی در رشد و توسعه اقتصادی کشور ایفا خواهد کرد.


خدمات بین‌الملل

فعالیت شرکت تامین سرمایه لوتوس در این حوزه به شرح زیر است: 
1. طراحی، ساخت و اجرای صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک (Mutual Fund, Hedge Funds) 
صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک از دو حوزه قابل پیاده‌سازی می‌باشند: 
الف) صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک با هدف جذب سرمایه از ایرانیان مقیم خارج از کشور و سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی خارجی و سرمایه‌گذاری در بورس‌های ایران 
ب) صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک با هدف جذب سرمایه از داخل کشور و سرمایه‌گذاری در بورس‌های بین‌المللی 

2. ایجاد انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری ارزی با درآمد ثابت و سهام 
یکی از حوزه‌های سرمایه‌گذاری که سرمایه‌گذاران خارجی مخصوصاً سرمایه‌گذاران حقوقی، در ابتدا توجه ویژه‌ای به آن می‌کنند، سرمایه‌گذاری در بانک‌های ایرانی است. یکی از قابلیت‌های صندوق ارزی فراهم‌سازی سازوکار آسان‌تر برای این امر است که می‌تواند باعث تشویق سرمایه‌گذاران خارجی شود. 

3. ایجاد شعب نهادهای مالی خارجی در ایران و دریافت نمایندگی 
ساده‌سازی سرمایه‌گذاری و تأمین مالی پروژه‌های داخلی و سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس ایران توسط سرمایه‌گذاران خارجی با کمک به ایجاد شعب و دریافت نمایندگی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری، بانک‌های سرمایه‌گذاری و دیگر نهادهای مالی خارج از کشور 

4. جذب شریک خارجی 
برپایی همایش و استفاده از ارتباطات موجود در جهت جذب شریک خارجی برای شرکت تأمین سرمایه لوتوس پارسیان. 

5. انجام فعالیت‌های ادغام و تملیک 
یکی از مباحث مهم در حوزه استراتژی شرکت‌ها، رشد شرکت‌ها است که به طرق مختلف ممکن است صورت گیرد اما در سال‌های اخیر به مقوله "ادغام و تملیک" (Merger & Acquisition) توجه روزافزونی شده است. این مقوله در بازار سرمایه ایران از جایگاه بالایی برخوردار نیست. ارتباط نزدیک با نهادهای مالی خارج از کشور و دریافت مشاوره، سرعت پیشرفت این خدمت مالی را با استاندارهای جهانی بسیار بالا خواهد برد.

اشتراک با دوستان

اگر پرسشی دارید،تردید نکنید

با ما در ارتباط باشید

  • تلفن 8656 021
  • پست الکترونیک info@lotusib.ir