آشنایی با صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیکوکاری


1399/9/15 12:39:25


در این نوشتار قصد داریم برای شما شرح دهیم صندوق سرمایه‌گذاری نیکوکاری چیست و چگونه می‌توان در آن مشارکت داشت. اگر تا پایان این نوشتار همراه ما باشید خواهید دید که چگونه دانش مالی و ظرفیت‌های بازار سرمایه کمک کرده است تا امکان مشارکت عمومی در کار خیر به راحتی فراهم شود و در عین حال شما همچنان دارنده مبلغی باشید که صرف کار خیر کرده‌اید. تا پایان این نوشتار با ما همراه باشید تا اطلاعات روشن و شفافی از این نهاد مالی در اختیارتان قرار گیرد

معرفی

شاید هیچوقت دو فعالیت سرمایه‌گذاری و نیکوکاری را در کنار هم تصور نکرده باشید؛ به بیان دیگر، ممکن است تا کنون به این فکر نکرده باشید که می‌توانید مبلغی از سرمایه خود را به کار خیر اختصاص دهید و در عین حال اصل مبلغ سرمایه خود را از دست نداده باشید و حتی بهتر اینکه همزمان از سرمایه خود سود هم کسب کنید.

به لطف پیشرفت دانش و توسعه ابزارهای مالی، امروزه این امکان وجود دارد و بهره‌مندی از آن نیز بسیار آسان است. صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیکوکاری ابزاری هستند که این امکان را در اختیار شما قرار می‌دهند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیکوکاری در واقع نوعی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت و پیش‌بینی سود هستند که برای پیشبرد یک کار خیرخواهانه تاسیس می‌شوند. در این صندوق‌ها مدیر صندوق، سرمایۀ سرمایه‌گذاران را در منابعی که در امیدنامه مشخص شده است سرمایه‌گذاری می‌کند و سود حاصل از آن را در اختیار  فعالیت‌های خیرخواهانه که آن هم در امیدنامه صندوق مشخص شده است، قرار می‌دهد. در واقع این نوع صندوق‌ها به منظور سودآوری همیشگی و جریان دائمیِ کمک‌های نقدی افراد علاقه‌مند به امور نیکوکارانه تأسیس می‌شود.

مزایای صندوق نیکوکاری

سرمایه‌گذاری در صندوق‌های نیکوکاری نسبت به مشارکت انفرادی در امور خیریه مزیت‌هایی دارد:

  • نخست آنکه سرمایه‌های اندک می‌توانند با سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها، در امور نیکوکاری مشارکت کرده و صندوق با تجمیع این سرمایه‌ها می‌تواند اثر قابل‌ توجهی در پیشبرد اهداف نیکوکارانه داشته باشد. فرض کنید تاسیس یک مرکز درمانی، آموزشی یا پژوهشی نیازمند چه میزان منابع مالی است؛ طبیعی است که مشارکت انفرادی خیرین در تامین منابع مالی مورد نیاز علاوه بر آنکه ممکن است بسیار دشوار و زمانبر باشد، گاه به تنهایی گره از کار نمی‌گشاید. حتی در صورت جمع‌آوری منابع مالی برای شروع کار نیز ممکن است در ادامه مسیر برای تامین هر مرحله از منابع، پروژه دچار چالش شود. اینجاست که نقش یک صندوق سرمایه‌گذاری نیکوکاری به خوبی نمایان می‌شود. چراکه در صندوق نیکوکاری منابع مالی پس از جمع‌آوری از خیرین، سرمایه‌گذاری می‌شوند و سپس سود این سرمایه‌گذاری که همیشه در جریان است، به پروژه تخصیص داده می‌شود. در واقع نه تنها اصل پولی که به پروژه کمک شده از بین نمی‌رود و یکجا هزینه نمی‌شود بلکه همواره در حال ایجاد منابع مالی جدید برای پروژه است.
  • مزیت مهم دیگری که این صندوق‌ها دارند، عملکرد شفاف آن است که در همان ابتدای سرمایه‌گذاری مشخص می‌شود. به این صورت که در امیدنامه هر صندوق، جزئیات عملکرد و نحوه تخصیص سود صندوق به امور نیکوکاری ذکر شده است. یعنی در امیدنامه صندوق ذکر می‌شود که سود این صندوق متعلق به چه کاری است و باید در چه پروژه‌ای تزریق شود. ارکان نظارتی صندوق مانند متولی و حسابرس نیز بر عملکرد مدیر اجرا صندوق نظارت می‌کنند که دقیقا مطابق امیدنامه عمل کرده باشد. (در ادامه به معرفی مدیر اجرا خواهیم پرداخت.) مدیر صندوق به صورت دوره‌ای گزارشی از فعالیت خود و نحوه اختصاص منابع به امور نیکوکاری تهیه می‌کند و بر روی وب‌سایت صندوق قرار می‌دهد تا سرمایه‌گذاران نیز در جریان امور باشند. این کار به نوعی نظارت همگانی را به دنبال دارد و از این طریق با شفافیت در عملکرد صندوق به اعتماد سرمایه‌گذارانِ خیر پاسخ داده می‌شود.
  • مزیت دیگر صندوق‌های نیکوکاری این است که سرمایه‌گذاران بسته به سلیقه خود می‌توانند به حالت‌های مختلف در صندوق مشارکت کنند و همزمان با انجام کار خیر، حتی سود نیز کسب کنند. چراکه در صندوق‌های نیکوکاری سه حالت‌ مختلف از سرمایه‌گذاری وجود دارد که سرمایه‌گذاری می‌تواند تصمیم بگیرد می‌خواهد تمام پول، تمام سود پول و یا بخشی از سود پول خود را به کار خیر اختصاص دهد. در ادامه با این سه روش آشنا می‌شویم.

مدیر اجرا کیست

مدیر اجرا رکنی است که در صندوق‌های نیکوکاری وجود دارد و مهمترین وظیفه‌اش صرف وجوه دریافتی از صندوق صرفاً در امور نیکوکاری مندرج در امیدنامۀ صندوق و برقراری نظام کنترل داخلی مناسب و اجرای آن به منظور اطمینان از صرف وجوه دریافتی از صندوق در امور نیکوکاری مندرج در امیدنامۀ صندوق است.

روش‌های سرمایه‌گذاری در صندوق نیکوکاری

همانطور که گفتیم؛ در صندوق نیکوکاری سه روش برای سرمایه‌گذاری وجود دارد:

  1. روش اول: فرد نیکوکار اصل سرمایه و منافع حاصل از آن را جهت استفاده در امور نیکوکارانه به صندوق می‌بخشد. در واقع در این حالت سرمایه‌گذار تصمیم دارد کل مبلغی که وارد صندوق کرده است را به کار خیر اختصاص دهد و بدیهی است در این حالت فرد انتظار برگشت پول را ندارد.
  2. روش دوم: فرد صرفا سود حاصل از سرمایه اولیه را به هدف نیکوکارانه اختصاص می‌دهد. در واقع اصل سرمایه متعلق به فرد نیکوکار بوده و هر زمان که بخواهد می‌تواند سرمایه خود را برداشت کند اما تا زمانی که سرمایه او در صندوق باشد، مدیر صندوق روی آن سرمایه‌گذاری کرده و سود حاصل از سرمایه‌گذاری را در اختیار پروژه خیرخواهانه که در امیدنامه صندوق ذکر شده قرار می‌دهد.
  3. روش سوم: در روش سوم فرد نیکوکار می‌خواهد هم خود از سرمایه‌اش سودی کند و هم بخشی از سود سرمایه‌اش را به کار نیکوکاری اختصاص دهد. در این حالت درصدی از سود سرمایه فرد -که این درصد در امیدنامه صندوق تعیین و ذکر شده است- متعلق به سرمایه‌گذار بوده و مابقی سود سرمایه او به کار نیکوکارانه موضوع صندوق اختصاص می‌یابد.

توضیح مهم اینکه در این نوع صندوق همواره سعی بر این است تا اصل سرمایه حفظ و منافع آن صرف امور نیکوکارانه شود. به همین دلیل حتی اگر شخص نیکوکار تمایل به اختصاص اصل سرمایه به امور نیکوکارانه داشته باشد، صرفا منافع حاصل از سرمایه صرف امور نیکوکارانه می‌شود و تنها در صورت انحلال صندوق، اصل سرمایه در امور نیکوکارانه صرف می‌شود.

صندوق‌های تحت مدیریت تامین سرمایه لوتوس 

شرکت تامین سرمایه لوتوس ۲ صندوق سرمایه‌گذاری نیکوکاری تحت مدیریت خود دارد و از این طریق سعی دارد بخشی از مسئولیت اجتماعی خود را نیز ایفا کرده باشد.

صندوق سرمایه‌گذاری نیکوکاری لوتوس رویان و نیکوکاری دانشگاه الزهرا دو صندوقی هستند که تحت مدیریت تامین سرمایه لوتوس پارسیان فعالیت می‌کنند و قابلیت صدور و ابطال آنها به صورت آنلاین از طریق پرتال LOTUSIB.IR امکان‌پذیر است.

در نوشتارهای بعدی، با این صندوق‌ها و روش‌های سرمایه‌گذاری در آنها با شرح جزئیات آشنا خواهید شد.

 


اشتراک با دوستان

اگر پرسشی دارید، تردید نکنید

با ما در ارتباط باشید

  • تلفن 8656 021
  • پست الکترونیک info@lotusib.ir