آشنایی با صندوق‌ سرمایه‌گذاری زرین پارسیان


1399/9/19 14:54:09


در ادامه نوشتار «صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی»،‌ در این نوشتار با صندوق سرمایه‌گذاری زرین پارسیان که از این نوع صندوق‌هاست آشنا می‌شویم.

معرفی

صندوق سرمایه‌گذاری زرین پارسیان از نوع صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک سهامی (در سهام) است که از سال 1393 تاسیس شده و تحت مدیریت تامین سرمایه لوتوس و نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت می‌کند. همانطور که در نوشتارهای قبلی گفته شد، در صندوق‌های سرمایه‌گذاری سرمایه صندوق تبدیل به واحدهای سرمایه‌گذاری می‌شود و در واقع برای سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها باید واحد سرمایه‌گذاری به نام سرمایه‌گذار صادر شود. ارزش اسمی هر واحد سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ نیز یک میلیون ریال معادل صد هزار تومان است و ارزش روز واحدها نیز متناسب با سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در صندوق به صورت روزانه تغییر می‌کند و در سایت صندوق نمایش داده می‌شود. در مرکز سرمایه‌گذاری آنلاین لوتوس امکان خرید حتی فقط یک واحد سرمایه‌گذاری از صندوق زرین پارسیان با فقط 250 هزار تومان وجود دارد.

صندوق زرین پارسیان از نوع صندوق‌هایی است که حداقل 70٪ از کل دارایی‌های آن در سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بازار سهام (بورس و فرابورس) سرمایه‌گذاری می‌شود از این‌رو باتوجه به ماهیت ریسکی سرمایه‌گذاری در سهام، این صندوق جزو سرمایه‌گذاری‌های پر ریسک محسوب می‌شود.

نحوه تخصیص واحد سرمایه‌گذاری

برای سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ باید متناسب با سرمایه ورودی به صندوق، واحدهای سرمایه‌گذاری به نام سرمایه‌گذار ثبت شود. از آنجا که ارزش روز واحدهای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری به صورت روزانه تغییر می‌کند، سرمایه‌گذار در هنگام ورود به صندوق  باید ارزش روز واحدها را پرداخت کرده تا واحد سرمایه‌گذاری برای او صادر شود. باقی مانده (تتمه) پولی که با آن مقدار امکان صدور یک واحد سرمایه‌گذاری وجود ندارد، پس از تایید صدور به حساب سرمایه‌گذار واریز می‌شود.

بنابر توضیحات فوق، سرمایه ورودی تقسیم بر ارزش روز یک واحد سرمایه‌گذاری در روز تایید صدور برابر است با تعداد واحد سرمایه‌گذاری که به نام سرمایه‌گذار ثبت می‌شود. فرمول زیر را برای این منظور در نظر داشته باشید:

تعداد واحد سرمایه‌گذاری به نام سرمایه‌گذار = ارزش روز هر واحد سرمایه‌گذاری در روز تایید صدور ÷ سرمایه ورودی

اصل ارزش سرمایه‌گذاری (تومان) = 100.000 (تومان) × تعداد واحد سرمایه‌گذاری به نام سرمایه‌گذار

 همانطور که در بالا می‌بینیم، اصل ارزش سرمایه‌گذاری شده در این صندوق‌ برابر است با: (تعداد واحد سرمایه‌گذاری × ۱.۰۰۰.۰۰۰ریال) که در این صندوق تضمین شده است.

مناسب چه کسانی است

سرمایه‌گذاری در صندوق‌ زرین پارسیان برای سرمایه‌گذارانی مناسب است که ریسک‌پذیری بسیار بالا و تمایل به سرمایه‌گذاری در بازار سهام دارند. از آنجا که سرمایه‌گذاری در بازار سهام همواره باید با دید بلندمدت صورت گیرد لذا یکی دیگر از مشخصه‌های سرمایه‌گذاری در این صندوق داشتن دید بلندمدت برای سرمایه‌گذاری است. مدیران صندوق‌ زرین پارسیان منابع مالی آن را عمدتاً به خرید و فروش سهام شرکت‌ها در بازار سهام اختصاص می‌‏دهند تا بتوانند حداکثر بازدهی ممکن را برای سرمایه‌گذاران خود محقق کنند ولی هیچگونه تضمینی برای سودآوری این صندوق‌ به ویژه در کوتاه‌مدت وجود ندارد. هرچند باید توجه داشت که ریسک صندوق‌های سهامی با بهره‌گیری از مدیریت حرفه‌ای و به کارگیری دانش تخصصی قابل کنترل است و ریسک سرمایه‌گذاری در این نوع صندوق به مراتب پایین تر از ریسک سرمایه‌گذاری مستقیم در بازار سهام است.  با این حال سرمایه‌گذاران محترم باید توجه داشته باشند که ممکن است در صورتی که روند بازار منفی باشد، سرمایه ایشان کاهش پیدا کند.

در یک کلام؛ اگر به دنبال سرمایه‌گذاری با سود بالا ولی کنترل شده هستید و تمایل به سرمایه‌گذاری بلندمدت در بورس دارید، این صندوق فرصت خوبی برای شماست.

چقدر سود انتظار داشته باشیم

از آنجا که این صندوق‌ اکثر وجوه خود را در سهام سرمایه‌گذاری می‌کند، لذا امکان پیش‌بینی نرخ سود در این صندوق‌ وجود ندارد. از طرفی، روند سود و زیان در این صندوق‌ به روند بازار سهام بستگی دارد لذا دوره‌های صعود و نزول بازار سهام در روند سود و زیان صندوق تاثیرگذار است و باید در نظر داشت که نوسان جزو ذات بازار سهام است.

صندوق‌ زرین پارسیان پرداخت سود دوره‌ای ندارد و سرمایه‌گذار سود و زیان خود را از افزایش و کاهش ارزش واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق شناسایی می‌کند به این ترتیب که شما بر اساس ارزش روز واحدهای سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه‌گذاری می‌کنید، در زمانی که قصد خروج از صندوق را دارید ارزش واحدهای سرمایه‌گذاری نسبت به زمانی که شما صدور زده‌اید یا افزایش داشته است که در این صورت شما سود کرده‌اید و یا کاهش داشته است که در این صورت شما متحمل زیان شده‌اید. بنابراین فرمول زیر را در نظر داشته باشید:

 سود یا زیان هر واحد سرمایه‌گذاری = ارزش واحدهای سرمایه‌گذاری در زمان صدور- ارزش واحدهای سرمایه‌گذاری در زمان ابطال

توجه به این نکته ضروری است از آنجا که برای سرمایه‌گذاری در بازار سهام باید دید بلندمدت داشت، صندوق‌ سهامی زرین پارسیان برای خروج زودهنگام سرمایه‌گذار از صندوق کارمزد ابطالی در نظر گرفته است که به نوعی بازدارنده بوده و از هیجانات سرمایه‌گذار که ممکن است منجر به زیان او و یا نوسان شدید در روند صندوق شود، جلوگیری کند. این کارمزد که در امیدنامه و سایت صندوق نیز اعلام می‌شود به شرح زیر است:

کارمزد ابطال

توجه داشته باشید تاريخ صدور همیشه به معنی تاريخ تأييدِ صدور است که در صندوق زرین پارسیان يك روز كاری بعد از ثبت درخواست و واريز وجه، تاريخ صدور شماست.

نکته مهم اینکه همیشه گفته می‌شود سرمایه‌گذاری بلندمدت در بازار سهام همواره سودده است و نباید بر اساس روند کوتاه مدت تصمیم به ورود یا خروج در صندوق گرفت. کسانی که با دید بلندمدت در صندوق سرمایه‌گذاری کنند از منافع و سود آن در بلندمدت منتفع خواهند شد.

مزیت سرمایه‌گذاری در صندوق سهامی

همانطور که گفته شد، سرمایه‌گذاری در صندوق سهامی به افرادی پیشنهاد می‌شود که تمایل به سرمایه‌گذاری با دید بلندمدت در بازار سهام دارند و سرمایه‌گذاری در صندوق را به خرید و فروش مستقیم سهم در بازار سهام ترجیح می‌دهند. صندوق‌های سهامی مزایای خوبی در مقایسه با سرمایه‌گذاری مستقیم دارند؛ به این شرح:

  • سرمایه‌گذاری به صورت مستقیم در بازار سهام (بورس و فرابورس) نیاز به بهره‌مندی از دانش تخصصی دارد ولی در صندوق شما نیازی به این دانش ندارید چراکه مدیران صندوق در این زمینه متخصص هستند و شما بدون آنکه نیاز به پرداخت هزینه اضافی داشته باشید، می‌توانید از دانش و تخصص این افراد بهره ببرید.
  • حتی در صورت داشتن دانش تخصصی، تحلیل صنایع و سهام حاضر در بورس برای سرمایه‌گذاری در آن نیاز به صرف وقت بسیار دارد. حال آنکه در صورت سرمایه‌گذاری در صندوق شما به شخصه نیازی به تحلیل و پیش‌بینی ندارید.
  • سرمایه گذاری مستقیم در بازار سهام همیشه ریسک بیشتری نسبت به سرمایه‌گذاری در صندوق سهامی دارد؛ تصور کنید شما دانش و مهارت کافی برای سرمایه‌گذاری مستقیم در این بازار را دارید اما درست در لحظه‌ای که باید خرید یا فروشی انجام دهید مشغول انجام کار دیگری هستید و لذا فرصت را از دست می‌دهید. در صندوق برای این منظور افراد مشخصی صرفا مشغول انجام معاملات هستند.
  • نقدشوندگی بالایی که در صندوق وجود دارد، در سرمایه‌گذاری مستقیم وجود ندارد. تصور کنید شما در سهامی سرمایه‌گذاری کرده‌اید و اکنون قصد فروش آن را دارید ولی نماد آن سهم بسته است لذا شما نمی‌توانید سهام خود را نقد کنید ولی در صندوق هر زمان که شما درخواست ابطال ثبت کنید،‌ مدیر صندوق مطابق روال ذکر شده در امیدنامه صندوق که معمولا حداکثر 7 روز کاری است،‌ موظف به پرداخت مبلغ ابطالی شماست.

چگونه سرمایه‌گذاری کنیم

در این صندوق امکان سرمایه‌گذاری به صورت آنلاین از طریق پرتال LOTUSIB.IR با فقط 250 هزار تومان به ازای هر واحد سرمایه‌گذاری فراهم است. برای سرمایه‌گذاری در این صندوق باید در پرتال لوتوس ثبت‌نام و کد کاربری و رمز عبور دریافت کرده باشید و سپس از منوی ثبت سفارش اقدام به ثبت درخواست صدور و واریز وجه به صورت آنلاین کنید. برای اطلاع از جزئیات نحوه ثبت نام (اینجا) کلیک کنید. همچنین برای اطلاع از رویه کاری صندوق زرین پارسیان می‌توانید (اینجا) کلیک کنید.

روز کاری چیست

منظور از روز کاری، روزهای غیر تعطیل شنبه تا چهارشنبه است که برای تامین سرمایه لوتوس (مدیر صندوق) نیز روزِ کاری است. بنابراین روزهای پنجشنبه و جمعه روز کاری محسوب نمی‌شود و هیچگونه واریزی و فعالیتی در این روز انجام نمی‌شود. همچنین روزهای تعطیل در تقویم رسمی کشور و نیز سایر تعطیلات رسمی کشور نیز روز کاری محسوب نمی‌شوند. لازم است سرمایه‌گذاران محترم توجه داشته باشند که تمام فعالیت‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری فقط در روزهای کاری قابل انجام است.

پشتیبانی لوتوس پارسیان

سرمایه‌گذاران محترم چنانچه هرگونه سوال یا ابهامی دارند می‌توانند از طریق پشتیبانی لوتوس پارسیان پاسخ سؤال‌های خود را دریافت کنند. برای این منظور می‌توانید با شماره 0218656 داخلی 2 تماس گرفته و با کارشناسان صندوق‌های سرمایه‌گذاری ما صحبت کنید و یا می‌توانید از پشتیبانی آنلاین استفاده کنید به این ترتیب که پس از ورود با نام کاربری و رمز عبور در پرتال لوتوس، به منوی «پشتیبانی» رفته و از قسمت «ثبت درخواست جدید» نسبت به ثبت تیکت به صورت آنلاین و دریافت پاسخ در کوتاه‌ترین زمان اقدام کنید. 

خلاصه اهم اطلاعات صندوق

در ادامه، اهم اطلاعات این صندوق را در قالب جدولی گردآوری کرده‌ و در دسترس شما قرار می‌دهیم تا سهولت بیشتری برای دستیابی به اطلاعات به منظور تصمیم‌گیری‌های سرمایه‌گذاری‌تان داشته باشید.

 

 

 

 


اشتراک با دوستان

اگر پرسشی دارید، تردید نکنید

با ما در ارتباط باشید

  • تلفن 8656 021
  • پست الکترونیک info@lotusib.ir