آشنایی با صندوق‌‌ سرمایه‌گذاری جسورانه رویش لوتوس


1400/1/23 11:54:40


مقدمه

سرمایه‌گذاری جسورانه، از یک‌سو سرمایه لازم برای رشد و توسعه شرکت‌هایی با درآمد و محصولات و خدمات در حال توسعه که در مرحله اولیه چرخه عمر خود هستند را فراهم می‌کند و از سوی دیگر سرمایه طرح‌های توسعه برای شرکت‌های بالغ در مراحل بعدی چرخه عمرشان را تأمین می‌کند.

هدف صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه جمع‌آوری سرمایه از سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی و تزریق آن در شرکت‌های در شرف تاسیس، تحقیق و توسعه و یا نوپای دارای پتانسیل رشد زیاد و سریع، با هدف کسب بیشترین بازدهی اقتصادی ممکن در برابر پذیرش ریسک است. رشد اقتصادی، توسعه کارآفرینی، ایجاد اشتغال و توسعه فناوری را می‌توان از جمله مزایای جانبی این صندوق‌ها نام برد. در راستای اهداف یاد شده، صندوق منابع مالی را جمع‌آوری کرده و اوراق مالکیت اشخاص حقوقی با موضوع فعالیت در زمینه‌هایی از جمله طرح‌های تحقیق و توسعه، پروژه‌های فکری و نوآورانه، اختراعات و علائم تجاری به منظور بهره‌برداری رساندن و تجاری سازی دارایی‌های یاد شده از طریق تملک خرد یا مدیریتی، سرمایه‌گذاری می‌کند.

در بازار سرمایه ایران برای اولین بار در سال 1395 صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه (VC مخفف Venture Capital) مجوز فعالیت خود را از سازمان بورس و اوراق بهادار دریافت و شروع به فعالیت کردند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه نوعی از صندوق‌های قابل معامله هستند که منابع مالی لازم برای رشد و توسعه طرح‌های نوآورانه و کسب و کارهای نوپا را از طریق جذب سرمایه از سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی فراهم می‌آورند و حلقه اتصال طرح‌ها و سرمایه‌گذاران به یکدیگر هستند. در واقع این صندوق‌ها بر روی استارتاپ‌ها و کسب و کارهای نوپا سرمایه‌گذاری می‌کنند به همین دلیل سرمایه‌گذاری در این نوع صندوق‌ها برای اشخاصی که دید بلندمدت برای سرمایه‌گذاری و ریسک‌پذیری بالایی دارند، مناسب است چراکه رونق یک کسب‌وکار نیازمند صرف زمان است و هیچ تضمینی برای موفق شدن و یا شکست یک کسب‌وکارِ نوپا و یا استارتاپ وجود ندارد.

 معرفی صندوق رویش

صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه رویش لوتوس اولین صندوق جسورانه (VC) بازار سرمایه کشور است که در سال 1395 فعالیت خود را آغاز کرد. همانطور که گفته شد، این صندوق از نوع صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله است و نماد آن با نام «رویش» در فرابورس ایران معامله می‌شود. صندوق جسورانه رویش لوتوس در بیش از 4 سال فعالیت خود قریب به 700 درخواست سرمایه‌گذاری را بررسی و در 9 استارتاپ یا کسب‌وکار نوپا در حوزه‌های سلامت و فناوری ارتباطات و اطلاعات سرمایه‌گذاری کرده است، همچنین از یکی از سرمایه‌گذاری‌های خود خارج شده است. این صندوق در حوزه سلامت انحصارا با پژوهشگاه رویان همکاری دارد و در همین راستا امید است با توجه به سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته، در سال‌های پیش‌رو نتایج درخشانی در حوزه درمان بیماری‌های صعب‌العلاج حاصل شود. سرمایه اسمی صندوق 500 میلیارد ریال است که مطابق با امیدنامه و اساسنامه، در شرکت های نوپا و استارتاپ‌ها سرمایه‌گذاری می‌شود.

سرمایه‌گذاری در «رویش» مناسب چه کسانی است

این صندوق مناسب افرادی است که در وهله اول شناخت خوبی نسبت به استارتاپ‌ها و پتانسیل رشد آتی آنها داشته و علاقه‌مند به حضور در رشد و نمو شرکت‌های نوپا و رونق کارآفرینی هستند و در وهله دوم سرمایه‌گذارانی که دید بلند مدت داشته و تحمل ریسک بالا در قبال بازدهی بالاتر احتمالی را خواهند داشت. این نکته قابل ذکر است که عمر صندوق جسورانه رویش لوتوس 7 سال بوده (انتهای سال 1402) و پس از آن به فروش دارایی‌های خود و بازپرداخت سود سرمایه‌گذاران خواهد پرداخت.

چگونه سرمایه‌گذاری کنیم؟

همانطور که قبلا گفته شد، صندوق جسورانه رویش لوتوس از نوع صندوق‌های قابل معامله (ETF) است و خرید واحدهای ETF مستلزم دارا بودن کد معاملاتی (کد بورسی) در سیستم شرکت سپرده‌گذاری مرکزی است. برای دریافت کد معاملاتی لازم است ابتدا در سامانه سجام ثبت‌نام کنید و پس از احراز هویت در این سامانه، یکی از کارگزاری‌های فعال در بازار سرمایه را انتخاب کرده و با ثبت‌نام در سیستم معاملات آنلاین آن کارگزاری،‌ دسترسی به سیستم معاملات آنلاین آن کارگزاری را دریافت کنید. سپس واحدهای صندوق را دقیقا مانند سهام مختلفی که در بورس وجود دارد، ‌خرید و فروش کنید. نماد معاملاتی صندوق جسورانه رویش لوتوس در فرابورس ایران «رویش» است.

ریسک سرمایه‌گذاری در صندوق چقدر است؟

با توجه به سرمایه‌گذاری صندوق در سهام شرکت‌های استارتاپی و وجود احتمال شکست این کسب و کارها، دارایی‌های صندوق از نوع دارایی با ریسک بسیار بالا تلقی شده و سرمایه‌گذاران محترم لازم است قبل از سرمایه‌گذاری بیانیه ریسک صندوق را در وب سایت Royeshvcfund.ir مطالعه کنند.

چقدر سود می‌دهد؟

سود صندوق با توجه به ریسک‌های موجود قابل برآورد نیست اما با توجه به فرآیندهای طی شده در صندوق جسورانه رویش لوتوس جهت مدیریت ریسک و سرمایه گذاری‌های انجام شده، بازدهی بیش از 1000% از زمان شروع فعالیت دور از انتظار نیست.

امکان ضرر وجود دارد؟

بله، با توجه به ریسک بالای سرمایه‌گذاری، احتمال ضرر در این صندوق نیز بالا است.

تقسیم سود دارد؟

خیر، صندوق تا پایان دوره فعالیت خود تقسیم سودی نخواهد داشت.

دوره سرمایه‌گذاری به چه صورت است؟

دوره سرمایه‌گذاری در صندوق جسورانه رویش لوتوس 7 ساله است و در سال 1402 به پایان می‌رسد.

تسویه به چه صورت و چند روزه است؟

در صورت فروش واحدهای سرمایه‌گذاری شده از طریق کارگزاری، مطابق با قوانین تسویه کارگزاری خواهد بود.

مزایای صندوق چیست؟

  • مشارکت در پروژه‌های خلاقانه و نوآورانه و سرمایه‌گذاری غیر مستقیم در استارتاپ‌هایی که آینده کشور را خواهند ساخت
  • احتمال برخورداری از سود بالاتر از سودهای متعارف در صورت پذیرش ریسک بالا
  • شفافیت بالای صندوق در قبال سرمایه‌گذاران

سود و زیان سرمایه‌گذاران این صندوق تا کنون چگونه بوده است؟

تا کنون براساس محاسبات ارزش خالص دارایی‌های صندوق (NAV)، بازدهی صندوق قابل قبول بوده اما همانطور که ذکر شد امکان بهره‌مندی از بازدهی صندوق در پایان دوره فعالیت خواهد بود که با توجه به ریسک بالای سرمایه‌گذاری‌ها لزوما نمی‌توان بازدهی آن را در پایان دوره پیش‌بینی کرد.

پشتیبانی لوتوس پارسیان

سرمایه‌گذاران محترم چنانچه هرگونه سوال یا ابهامی دارند می‌توانند از طریق پشتیبانی لوتوس پارسیان پاسخ سؤال‌های خود را دریافت کنند. برای این منظور می‌توانید با شماره 0218656 داخلی 2 تماس گرفته و با کارشناسان صندوق‌های سرمایه‌گذاری ما صحبت کنید.

خلاصه اهم اطلاعات صندوق

در ادامه، اهم اطلاعات این صندوق را در قالب جدولی گردآوری کرده‌ایم و در دسترس شما قرار خواهیم داد تا سهولت بیشتری برای دستیابی به اطلاعات به منظور تصمیم‌گیری‌های سرمایه‌گذاری‌تان داشته باشید.

 

 


اشتراک با دوستان

اگر پرسشی دارید، تردید نکنید

با ما در ارتباط باشید

  • تلفن 8656 021
  • پست الکترونیک info@lotusib.ir