صندوق ‌های ETF، بهترین گزینه برای کاهش هیجان در سرمایه‌گذاری

صندوق ‌های ETF، بهترین گزینه برای کاهش هیجان در سرمایه‌گذاری

1402/8/16 16:22:05


بازار سرمایه، بازار فرصت‌هاست. شما می‌توانید با هر میزان سرمایه، ‌هر سطح ریسک‌پذیری و هر سبک سرمایه‌گذاری‌ای که برای خود مناسب می‌دانید،‌ در این بازار سرمایه‌گذاری و برای آینده خود برنامه‌ریزی مالی کنید. از آنجا که حداقل سرمایه لازم برای شروع سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه از طریق سیستم‌های معاملاتی کارگزاری‌ها فقط ۵۰۰ هزار تومان است، بنابراین شما می‌توانید با ۵۰۰ هزار تومان به مالکیت درصدی از سهام یک یا چند شرکت چند هزار میلیاردی، یک پرتفوی با درآمد ثابت و یا حتی فلز گرانبهای طلا دست پیدا کنید. اما چگونه؟ از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس که به اختصار به آنها ETF گفته می‌شود.

سرمایه‌گذاری در صندوق‌های ETF یا قابل معامله این شرایط را برای سرمایه‌گذاران ایجاد کرده‌ تا به جای سرمایه‌گذاری در شرکت‌های مختلف بورسی و یا خرید اوراق مختلف با درآمد ثابت و حتی کالای گرانبها مانند طلا، تنها با خرید واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری که شامل ترکیب متنوعی از دارایی‌هایی از جنس نوع تعیین شده‌ی همان صندوق است، ریسک سبد سرمایه خود را کاهش داده و مدیریت ریسک سرمایه‌گذاری خود را نیز به تیم متخصص صندوق بسپارند. در ادامه این مطلب با صندوق ‌های ETF به عنوان بهترین گزینه برای کاهش هیجان در سرمایه‌گذاری آشنا خواهیم شد و بهترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری ETF کشور را معرفی خواهیم کرد.

 

پوشش ریسک با صندوق های ETF

صندوق های ETF یا قابل معامله نوعی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری هستند که واحدهای آنها مانند سهام عادی در بازار سهام (بورس،‌فرابورس و بورس کالا) معامله می‌شود. در این صندوق‌ها مدیران با مشخص کردن سهام چند شرکت از صنایع و گروه‌های مختلف و یا اوراق مختلف، دارایی صندوق را در سهام و اوراق بهادار سرمایه‌گذاری کرده و در قالب یک واحد از صندوق قیمت‌گذاری می‌کنند. به این ترتیب سرمایه‌گذاران با خرید هر واحد از صندوق، به صورت غیرمستقیم در سهام شرکت‌های مختلف بورسی سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

در تمام دنیا صندوقهای سرمایه‌گذاری به خصوص صندوق‌ های ETF به دلیل تنوع‌بخشی به سبد سرمایه، خطر ریسک سرمایه‌گذاری را تا حد بسیار زیادی کاهش می‌دهند. به عنوان مثال اگر شما به صورت مستقیم در صنایع فلزات سرمایه‌گذاری کنید و این صنایع دچار افت قیمت شوند، سبد سرمایه شما نیز با زیان مواجه خواهد شد. این در حالیست که صندوق های ETF فرصتی را ایجاد کرده‌‌اند تا با سرمایه‌گذاری در سهام و اوراق بهادار مختلف، زیان یک صنعت کم رنگ‌تر شود و این همان پوشش ریسک است.

از طرفی صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌توانند نقش تعیین کننده‌ای در بازار سرمایه و به طور مشخص بورس داشته باشند. افزایش صندوق‌ها با سطوح ریسک مختلف در بازار مالی، باعث ایجاد فضای رقابتی در عملکرد صندوق‌ها شده و باعث کاهش هیجان در سرمایه‌گذاری می‌شود. بنابراین باید اقدامات بیشتری برای آگاهی و تشویق سرمایه‌گذاران برای فعالیت در صندوق‌ها انجام شود. اما با این وجود انتخاب فرصت‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری نیاز به تخصص و دانش مالی دارد و این موضوع کاملا به مهارت تیم مدیریت صندوق برمی‌گردد.

 

آشنایی با صندوق های ETF تأمین سرمایه لوتوس پارسیان

تأمین سرمایه لوتوس پارسیان یکی از نهادهای مالی پیشرو در کشور است که با مدیریت بیش از 95 هزار میلیارد تومان دارایی،‌ بزرگترین نهاد مدیریت دارایی کشور است. این شرکت با بهره‎گیری از دانش و تخصص بهترین کارشناسان و متخصصان مالی کشور همواره بهترین بازدهی با کمترین ریسک را برای سرمایه‌گذاران صندوق‌های تحت مدیریت خود رقم زده است. تأمین سرمایه لوتوس پارسیان در حال حاضر 4 صندوق‌ سرمایه‌گذاری ETF تحت مدیریت خود دارد که شامل صندوق اعتماد آفرین‌ پارسیان، صندوق ثروت آفرین پارسیان، صندوق جسورانه رویش لوتوس و صندوق پشتوانه طلای لوتوس است.

 

صندوق اعتماد آفرین پارسیان

صندوق اعتماد آفرین پارسیان اولین صندوق ETF قابل معامله با درآمد ثابت در بازار سرمایه کشور است. این صندوق به ابتکار تأمین سرمایه لوتوس پارسیان در سال 1393 تأسیس و پذیره نویسی شد. مطابق امیدنامه تمام دارایی صندوق در اوراق بهادار با درآمد ثابت، اوراق مشارکت و سپرده‌های بانکی سرمایه‌گذاری می‌شود. صندوق اعتماد آفرین پارسیان بدون تقسیم سود بوده و سود حاصل از سرمایه‌گذاری در آن از طریق رشد قیمت هر واحد (NAV) به دست می‌آید. اگر به دریافت سود پایدار و مطمئن علاقه دارید، برای سرمایه‌گذاری در این صندوق می‌توانید با مبلغ حداقل ۵۰۰ هزار تومان از طریق کارگزاری‌ها به صورت آنلاین اقدام به خرید واحدهای صندوق با نماد «اعتماد» و سرمایه‌گذاری در این صندوق کنید.

 

 

صندوق ثروت آفرین پارسیان

صندوق ثروت آفرین پارسیان با نماد «ثروتم» از نوع صندوق‌های سهامی قابل معامله در بورس است که در سال 1394 توسط تأمین سرمایه لوتوس پارسیان ایجاد شده است. خریداری واحدهای این صندوق می‌تواند بهترین جایگزین خرید و فروش مستقیم سهام باشد. چرا که 70 درصد از دارایی‌های صندوق در سهام و حق تقدم سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و حداکثر 15 درصد از کل دارایی‌های صندوق در اوراق بهادار با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌شود. این صندوق مناسب سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر است که به دنبال سود بلندمدت از طریق سرمایه‌گذاری در بازار سهام هستند. سرمایه‌گذاری در صندوق ثروت آفرین پارسیان با حداقل مبلغ 500 هزار تومان و با دریافت کد بورسی از طریق سیستم آنلاین معاملاتی کارگزاری‌های بورس قابل انجام است.

 

 

صندوق پشتوانه طلای لوتوس پارسیان

صندوق طلای لوتوس با نماد «طلا» نوعی از صندوق های ETF قابل معامله در بورس کالا است که وجوه دریافت شده از سرمایه‌گذاران را در گواهی سپرده‌ سکه طلا و اوراق مبتنی بر سکه طلا سرمایه‌گذاری می‌کند. این صندوق‌ تقسیم سود دوره‌‌ای ندارد و سود آن از طریق رشد واحدهای صندوق متناسب با نوسانات بازار طلا و سکه به دست می‌آید. صندوق پشتوانه طلای لوتوس پارسیان مناسب سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیری است که علاقه دارند در بازار سکه طلا سرمایه‌گذاری کنند و دارای دید بلندمدت در سرمایه‌گذاری هستند. صندوق طلا به دلیل بهره‌مندی از معافیت مالیاتی،‌حذف ریسک سرقت و طلای تقلبی و نیز نقدشوندگی بسیار بالا، بهترین جایگزین خرید فیزیکی سکه طلاست.

 

صندوق جسورانه رویش لوتوس

صندوق رویش لوتوس اولین صندوق جسورانه بازار سرمایه کشور است که از سال 1395 شروع به فعالیت کرده است. هدف از ایجاد این صندوق جمع‌آوری سرمایه از سرمایه‌گذاران و قرار دادن آن در شرکت‌های تازه تأسیس و نوپا با پتانسیل رشد زیاد و سریع است. به این ترتیب کسب بیشترین بازدهی ممکن در مقابل پذیرش ریسک در صندوق ممکن خواهد شد. بر همین اساس منابع مالی صندوق در پروژه‌های تحقیق و توسعه، پروژه‌های فکری نوآورانه و ... سرمایه‌گذاری می‌شود. واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق جسورانه رویش لوتوس با نماد «رویش» در فرابورس قابل معامله است.

 

سخن پایانی

همانطور که در این مطلب اشاره شد صندوق های ETF بهترین گزینه برای کاهش هیجان در سرمایه‌گذاری به ویژه سرمایه‌گذاری در سهام هستند. بنابراین به سرمایه‌گذاران توصیه می‌شود به جای معامله مستقیم در بورس و یا دریافت سیگنال در فضای مجازی و انجام معاملات هیجانی که باعث از دست رفتن سرمایه می‌شود، با سرمایه‌گذاری در صندوق‌های ETF ، از سرمایه خود در نوسانات شدید بازار محافظت کنند.

صندوق‌های قابل معامله (ETF) تحت مدیریت تامین سرمایه لوتوس پارسیان به شما این امکان را می‌دهد تا با توجه به تمایلات سرمایه گذاری خود در طلا، سهام و یا صندوق درآمد ثابت سرمایه‌گذاری کنید.

 • صندوق ثروت آفرین پارسیان: ETF سهامی با نماد «ثروتم»

 • صندوق پشتوانه طلای لوتوس: ETF کالایی با پشتوانه طلا و نماد «طلا»

 • صندوق اعتماد آفرین پارسیان: ETF درآمد ثابت با نماد «اعتماد»


اشتراک با دوستان

اگر پرسشی دارید،تردید نکنید

با ما در ارتباط باشید

 • تلفن
  شماره اختصاصی مرکز ارتباط با مشتریان صندوق های سرمایه گذاری : 8656 021
  تماس با تامین سرمایه لوتوس پارسیان : 91078656 021
 • پست الکترونیک
  info@lotusib.ir