اتصال پرتال لوتوس به سامانه سجام


1400/5/4 09:05:44


از ابتدای مرداد 1400 مرکز سرمایه‌گذاری آنلاین لوتوس به سامانه سجام متصل شد.

به گزارش روابط عمومی تامین سرمایه لوتوس پارسیان، از ابتدای مرداد ماه 1400 مرکز سرمایه‌گذاری آنلاین لوتوس به سامانه جامع اطلاعات مشتریان بازار سرمایه «سجام» متصل شده است و به این ترتیب از این تاریخ به بعد ثبت‌نام در مرکز سرمایه‌گذاری آنلاین لوتوس و همچنین ویرایش اطلاعات مشتریان این مرکز فقط از طریق سامانه سجام امکان‌پذیر خواهد بود.

شیوه جدید ثبت‌نام در پرتال لوتوس

بر این اساس، از این پس ثبت‌نام در مرکز سرمایه‌گذاری آنلاین لوتوس منوط به ثبت‌نام در سامانه سجام می‌شود و برای این منظور لازم است سرمایه‌گذار ابتدا در سامانه سجام ثبت‌نام کرده و احراز هویت شود، سپس با وارد کردن کد ملی خود در پرتال لوتوس، نام کاربری و کلمه عبور را از طریق پیامک دریافت کند.

بنابراین از ابتدای مرداد 1400 فقط سرمایه‌گذارانی می‌توانند در مرکز سرمایه‌گذاری آنلاین لوتوس ثبت‌نام کنند که در سامانه سجام ثبت‌نام کرده و احراز هویت شده باشند. برای ثبت‌نام در سامانه سجام باید یک شماره همراه به نام خود داشته باشید و با این شماره ثبت‌نام خود را انجام دهید.

برای آشنایی با نحوه ثبت‌نام و احراز هویت در سامانه سجام، می‌توانید فیلم آموزشی موجود در کانال آپارات تامین سرمایه لوتوس (اینجا) را ببینید ویا از تصویر راهنمای زیر استفاده کنید.

راهنمای ثبت‌نام در سامانه سجام

رفع محدودیت برای ثبت‌نام

مطابق تغییر ایجاد شده،‌ محدودیت افتتاح حساب در بانک پارسیان برطرف شده است و داشتن حساب سپرده در بانک پارسیان که پیش از این برای ثبت‌نام در پرتال لوتوس ضروری بود، دیگر الزامی نیست؛ سرمایه‌گذار می‌تواند با اعلام حساب خود در هر یک از بانک‌های کشور، در سامانه سجام ثبت‌نام کند و سپس با ثبت‌نام در پرتال لوتوس شماره حساب تعریف شده در سامانه سجام، به پرتال لوتوس اعلام می‌شود و پرداختی‌های صندوق به سرمایه‌گذار از طریق این شماره حساب انجام خواهد شد البته این توضیح لازم است که پرداخت به حساب‌های بانک پارسیان با سرعت بیشتری انجام می‌شود و پرداخت به حساب سایر بانک‌ها تابع قوانین پرداخت بین بانکی خواهد بود که متعاقبا چگونگی آن اعلام خواهد شد.

سرمایه‌گذاران فعلی چه کنند؟

در حال حاضر الزامی برای ثبت‌نام سرمایه‌گذاران فعلی مرکز سرمایه‌گذاری آنلاین لوتوس در این سامانه وجود ندارد ولی چنانچه سرمایه‌گذار قصد ویرایش اطلاعات خود را داشته باشد لازم است در سامانه سجام ثبت‌نام کرده و احراز هویت شود؛ سپس با اصلاح یا تغییر اطلاعات در سامانه سجام و «به‌روزرسانی» اطلاعات در پروفایل کاربری پرتال لوتوس، تمام اطلاعات ثبت‌شده وی از سامانه سجام فراخوان شده و جایگزین اطلاعات فعلی موجود در پرتال لوتوس خواهد شد. بدیهی است تا زمانی که سرمایه‌گذار بر روی کلید «به‌روزرسانی» کلیک نکند، اطلاعات فعلی در پرتال باقی خواهد ماند و مبنای پرداخت و اطلاع‌رسانی‌های پرتال خواهد بود.

سامانه سجام چیست؟

شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به منظور ارائه خدمات زیرساختی یکپارچه و فراگیر به فعالان بازار سرمایه و سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی و ایجاد درگاه واحد خدمات‌‎دهی، اقدام به راه‌اندازی سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) کرده است.

مطابق ضوابط حاکم، اخذ هرگونه خدمات پایه برای تمامی مشتریان حقیقی و حقوقی منوط به شناسایی و ثبت اطلاعات اشخاص مذکور است. با یک بار ثبت‌نام و احراز هویت در این سامانه، امکان دریافت خدمات از تمامی نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه فراهم می‌شود. با اتصال سامانه‌های نهادهای مالی به سجام، ارائه مدارک متعدد به مراجع مختلف الزام ندارد بلکه شما یک بار مدارک خود را در سامانه سجام بارگذاری می‌کنید و همه مراجع در صورت تایید شما برای درخواست استفاده از خدمات آنها، می‌توانند اطلاعات شما را از این سامانه دریافت کنند.

در واقع با راه‌اندازی این سامانه هر شخص، تنها با یک بار شناسایی و ثبت اطلاعات، امکان برخورداری از کلیه خدمات بازار سرمایه از جمله صدور کد معاملاتی در کلیه بورس‌ها، صدور واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری، صدور کد سبدگردانی و ... را خواهد داشت.

 

 


اشتراک با دوستان

اگر پرسشی دارید،تردید نکنید

با ما در ارتباط باشید

  • تلفن 8656 021
  • پست الکترونیک info@lotusib.ir