آشنایی با صندوق‌ سرمایه‌گذاری نیکوکاری دانشگاه الزهرا


1399/9/17 12:55:47


در ادامه نوشتار «آشنایی با صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیکوکاری»،‌ در این نوشتار با صندوق سرمایه‌گذاری نیکوکاری دانشگاه الزهرا که از این نوع صندوق‌هاست آشنا می‌شویم.

معرفی

صندوق سرمایه‌گذاری نیکوکاری دانشگاه الزهرا از نوع صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیکوکاری درآمد ثابت و با پیش‌بینی سود است که  درسال 1393 تاسیس شده است و از بهمن ماه سال 1396 تحت مدیریت تامین سرمایه لوتوس و نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت می‌کند. این صندوق به منظور تخصیص وجوه گردآوری شده از نیکوکاران برای حمایت مالی از دانشگاه الزهرا تاسیس شده است.

همانطور که قبلا گفته شد، در صندوق‌های سرمایه‌گذاری سرمایه صندوق تبدیل به واحدهای سرمایه‌گذاری می‌شود و در واقع برای سرمایه‌گذاری در صندوق‌ باید واحد سرمایه‌گذاری به نام سرمایه‌گذار صادر شود. ارزش اسمی هر واحد سرمایه‌گذاری در این نوع صندوق‌ها یک میلیون ریال معادل صد هزار تومان است و ارزش روز واحدها نیز متناسب با سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در صندوق به صورت روزانه تغییر می‌کند و در سایت صندوق نمایش داده می‌شود. در مرکز سرمایه‌گذاری آنلاین لوتوس امکان خرید حتی فقط یک واحد سرمایه‌گذاری از صندوق دانشگاه الزهرا وجود دارد.

هدفِ خیرخواهانه صندوق چیست

منابع این صندوق در جهت تعمیر، تجهیز و نوسازی کارگاه‌ها، آزمایشگاه‌‌ها و امکانات کمک آموزشی کلاس‌ها، برگزاری کارگاه‌های آموزشی، تجهیز کتابخانه‌ها، حمایت مالی از رساله‌های دکتری و پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد، اعطای کمک هزینه به دانشجویان استعداد درخشان، مشارکت در ارتقای فناوری اطلاعات و دسترسی به پایگاه اطلاعاتی در خوابگاه‌های  دانشگاه الزهرا، کمک به برگزاری همایش‌ها و پرداخت هزینه‌‌های دانشجویان دانشگاه الزهرا برای شرکت در همایش‌های داخلی مصرف می‌شود.

آشنایی با دانشگاه الزهرا (مدیر اجرا)

دانشگاه الزهرا(س) دانشگاه ویژه زنان، واقع در دهکده ونک تهران، در سال ۱۳۴۳ تاسیس شد. در آن هنگام با ۹۰ دانشجو و با نام «مدرسه عالی دختران» فعالیت خود را آغاز کرد و علاوه بر رشته‌های مترجمی زبان‌های خارجی، منشی‌گری و روانشناسی، تدریس رشته‌ای تحت عنوان فنون خانه‌داری را در برنامه فعالیت‌های آموزشی خود قرار داد (در رشته اخیر، از سال دوم تاسیس ۴۵-۱۳۴۴ ، پذیرش دانشجو صورت گرفت.)

در سال تحصیلی ۵۵ -۱۳۵۴ مدرسه عالی دختران تبدیل به دانشگاه شد و از سال ۱۳۵۶در قالب مجموعه‌ای از ۴ دانشکده: علوم پایه، ادبیات و علوم انسانی، علوم مدیریت و اقتصاد درآمد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی با همین ترکیب، تحت نام مطهر الزهرا«س» فعالیت خود را ادامه داد.

در سال ۱۳۶۵ چهار دانشکده مزبور به دانشکده‌های: علوم پایه، علوم اجتماعی و اقتصادی، ادبیات و هنر تغییر یافت. در سال ۱۳۷۳ دانشکده‌های: علوم تربیتی و روانشناسی، تربیت بدنی، فنی مهندسی به صورت مجزا موجودیت یافتند و در سال ۱۳۸۰ نیز دانشکده الهیات و ادبیات با دریافت موافقت اصولی وزارتخانه، به دو دانشکده ادبیات و دانشکده الهیات تبدیل شد. با این احتساب تعداد دانشکده‌ها به ۸ مورد تغییر کرد.

در سال ۱۳۹۳ و با تفکیک دانشکده علوم پایه دانشگاه به سه دانشکده علوم ریاضی، علوم زیستی، فیزیک و شیمی تعداد دانشکده‌ها به ۱۰ مورد افزایش یافت. دانشگاه الزهرا(س) با وسعتی معادل ۱۴هکتار، افزون بر فضای فیزیکی دانشکده و پژوهشکده‌ها، دارای: آزمایشگاه‌ها، سایت‌ها و کارگاه‌های تخصصی، آمفی تئاتر، استخر، رستوران، سالن‌های ورزش، بانک، پست و مهد کودک است.

در بیانیه ماموریت این دانشگاه برای افق 1404 آمده است: دانشگاه الزهرا(س) نماد آموزش عالی بانوان کشور است که از طریق آموزش‏های نوین و کارآمد، انجام پژوهش‏های بنیادی و مسئله محور و ارائه فناوری‏های نوین و همکاری‏ با نهادهای ملی و بین‏المللی با بهره‌گیری از اساتید و اندیشمندان در جهت تربیت زنان فرهیخته توانمند و تاثیرگذار در جامعه، زمینه مشارکت همه جانبه زنان را برای تحقق سیاست‏های نظام جمهوری اسلامی ایران فراهم می‏‎سازد.

انواع روش‌های مشارکت

همانطور که گفتیم؛ در صندوق نیکوکاری سه روش برای سرمایه‌گذاری وجود دارد:

  1. روش اول: شما به عنوان فرد نیکوکار می‌توانید اصل سرمایه و منافع حاصل از آن را جهت استفاده در امور نیکوکارانه به صندوق ببخشید. در واقع در این حالت سرمایه‌گذار تصمیم دارد کل مبلغی که وارد صندوق کرده است را به کار خیر اختصاص دهد و بدیهی است در این حالت فرد انتظار برگشت پول را ندارد.
  2. روش دوم: فرد نیکوکار صرفا سود حاصل از سرمایه اولیه را به هدف نیکوکارانه اختصاص می‌دهد. در واقع اصل سرمایه متعلق به فرد نیکوکار بوده و هر زمان که بخواهد می‌تواند سرمایه خود را برداشت کند اما تا زمانی که سرمایه او در صندوق باشد، مدیر صندوق روی آن سرمایه‌گذاری کرده و سود حاصل از سرمایه‌گذاری را در اختیار پروژه خیرخواهانه که در امیدنامه صندوق ذکر شده قرار می‌دهد.
  3. روش سوم: در روش سوم فرد نیکوکار می‌خواهد هم خود از سرمایه‌اش سودی کند و هم بخشی از سود سرمایه‌اش را به کار نیکوکاری اختصاص دهد. در این حالت درصدی از سود سرمایه فرد -که این درصد در امیدنامه صندوق تعیین و ذکر شده است- متعلق به سرمایه‌گذار بوده و مابقی سود سرمایه او به کار نیکوکارانه موضوع صندوق اختصاص می‌یابد.

توضیح مهم اینکه در این نوع صندوق همواره سعی بر این است تا اصل سرمایه حفظ و منافع آن صرف امور نیکوکارانه شود. به همین دلیل حتی اگر شخص نیکوکار تمایل به اختصاص اصل سرمایه به امور نیکوکارانه داشته باشد، صرفا منافع حاصل از سرمایه صرف امور نیکوکارانه می‌شود و تنها در صورت انحلال صندوق، اصل سرمایه در امور نیکوکارانه صرف می‌شود.

چگونه اطمینان کنیم

به طور کلی ساختار صندوق به‌گونه‌ای طراحی شده است که از مصرف منافع صندوق در امور نیکوکاری، اطمینان زیادی حاصل شود. از جمله مزایای مهمی که صندوق نیکوکاری دارد، عملکرد شفاف آن است که در همان ابتدای سرمایه‌گذاری مشخص می‌شود. به این صورت که در امیدنامه صندوق، جزئیات عملکرد و نحوه تخصیص سود صندوق به امور نیکوکاری ذکر شده است. ارکان نظارتی صندوق مانند متولی و حسابرس نیز بر عملکرد مدیر اجرا (دانشگاه الزهرا) نظارت می‌کنند که دقیقا مطابق امیدنامه عمل کرده باشد. مدیر صندوق (تامین سرمایه لوتوس) نیز به صورت دوره‌ای گزارشی از فعالیت خود و نحوه اختصاص منابع به امور نیکوکاری تهیه می‌کند و بر روی وب‌سایت صندوق قرار می‌دهد تا سرمایه‌گذاران نیز در جریان امور باشند. این کار به نوعی نظارت همگانی را به دنبال دارد و از این طریق با شفافیت در عملکرد صندوق به اعتماد سرمایه‌گذارانِ خیر پاسخ داده می‌شود.

دوره تقسیم سود صندوق چگونه است

هر دوره سرمایه‌گذاری در این صندوق سه ماهه (فصلی) است بنابراین مواعد پرداخت سود در صندوق نیکوکاری لوتوس رویان هر سه ماه یک‌بار است و تاریخِ اعمال سود صندوق آخرین روز از آخرین ماه هر فصل است. بنابراین دوره صندوق از اولین روز اولین ماه هر فصل (فروردین، تیر، مهر، دی) آغاز شده و در آخرین روز از آخرین ماه آن فصل (خرداد، شهریور،‌آذر، اسفند) خاتمه می‌یابد.

سود چه زمانی پرداخت می‌شود

همانطور که گفتیم، آخرین روز از آخرین ماه هر فصل -که روز پایانی دوره سه ماهه است- تاریخ اعمالِ سود صندوق است. بر طبق امیدنامه، مدیر صندوق موظف است حداکثر تا 2 روزِ کاری بعد از اعمال سود (2 روز کاری بعد از آخرین روزِ آخرین ماه فصل)، سود متعلقه را محاسبه و به حساب سرمایه‌گذاران واریز کند اما صندوق نیکوکاری دانشگاه الزهرا یک روزِ کاری بعد از آخرین روزِ آخرین ماه فصل سود را محاسبه کرده و به حساب سرمایه‌گذاران واریز می‌کند.

چقدر سود می‌دهد

تامین سرمایه لوتوس به عنوان مدیر این صندوق، در ابتدای هر دوره فعالیت (اولین روز اولین ماه هر فصل) پیش‌بینی سود برای آن دوره را اعلام می‌کند که در صفحه اطلاعات صندوق (اینجا) به اطلاع سرمایه‌گذاران می‌رسد. اگرچه حداقل نرخ سود قابل پیش‌بینی در امیدنامه صندوق ذکر می‌شود و در سایت صندوق قرار می‌گیرد، اما نرخ سودی که توسط مدیر صندوق پیش‌بینی و پرداخت می‌شود، ممکن است بالاتر از این نرخ باشد که در صفحه اطلاعات صندوق به اطلاع سرمایه‌گذاران محترم می‌رسد.

توجه به این نکته ضروری است که سود صندوق به تعداد روزهای هر دوره بستگی دارد. در نیمه اول سال ماه‌ها ۳۱ روزه، در نیمه دوم سال ۳۰ روزه و اسفند ماه ۲۹ روزه است (به جز سال کبیسه که ۳۰ روزه است) لذا این موضوع باعث می‌شود تعداد روزها در هر دوره سرمایه‌گذاری متفاوت باشد. بنابراین حتی در حالتی که نرخ سود دو دوره یکسان باشد، رقم سود دریافتی در دوره 93 روزه بیشتر از دوره 90 و 91 روزه است.

مناسب چه کسانی است

سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ برای سرمایه‌گذارانی مناسب است که اولا قصد انجام کار خیر دارند و تمایل دارند در پیشرفت علم و دانش در کشور به دانشگاه الزهرا کمک کرده و نقشی در بهبود امکانات آموزشی این دانشگاه داشته باشند. در ثانی، سرمایه‌گذاران خیری که علاوه بر نیت خیرخوهانه خود، تمایل به دریافت سود دوره‌ای (سه ماه یک بار) و بازدهی مثبت با حداقل ریسک ممکن را دارند نیز می‌توانند در این صندوق سرمایه‌گذاری کنند. مدیر این صندوق‌ منابع مالی آن را عمدتاً به خرید اوراق بهادار بدون ریسک یا کم ریسک و سپرده بانکی اختصاص می‌‏دهد تا بتواند سود مورد نظر را برای سرمایه‌گذاران و برای مدیر اجرا محقق کند. از آنجا که این صندوق معمولا نرخ سود پایین‌تری در مقایسه با صندوق لوتوس پارسیان و صندوق پیروزان دارد، چنانچه صرفا به دنبال نرخ سود بالاتر نیستید و قصد دارید خیری از سرمایه‌گذاری شما به کار دانشگاهی اختصاص یابد، ‌این صندوق به شما پیشنهاد می‌شود.

چگونه سرمایه‌گذاری کنیم

در این صندوق امکان سرمایه‌گذاری به صورت آنلاین از طریق پرتال LOTUSIB.IR فراهم است. برای سرمایه‌گذاری در این صندوق باید در پرتال لوتوس ثبت‌نام و کد کاربری و رمز عبور دریافت کرده باشید و سپس از منوی ثبت سفارش اقدام به ثبت درخواست صدور و واریز وجه به صورت آنلاین کنید. برای اطلاع از جزئیات نحوه ثبت نام (اینجا) کلیک کنید. همچنین برای اطلاع از رویه کاری صندوق نیکوکاری الزهرا می‌توانید (اینجا) کلیک کنید.

نحوه تخصیص واحد سرمایه‌گذاری

برای سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ باید متناسب با سرمایه ورودی به صندوق، واحدهای سرمایه‌گذاری به نام سرمایه‌گذار ثبت شود. از آنجا که ارزش روز واحدهای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های درآمد ثابت به صورت روزانه تغییر می‌کند، سرمایه‌گذار در هنگام ورود به صندوق  باید ارزش روز واحدها را پرداخت کرده تا واحد سرمایه‌گذاری برای او صادر شود.

بنابراین سرمایه ورودی تقسیم بر ارزش روز یک واحد سرمایه‌گذاری در روز تایید صدور برابر است با تعداد واحد سرمایه‌گذاری که به نام سرمایه‌گذار ثبت می‌شود. فرمول زیر را برای این منظور در نظر داشته باشید:

تعداد واحد سرمایه‌گذاری به نام سرمایه‌گذار = ارزش روز هر واحد سرمایه‌گذاری در روز تایید صدور ÷ سرمایه ورودی

اصل ارزش سرمایه‌گذاری (تومان) = 100.000 (تومان) × تعداد واحد سرمایه‌گذاری به نام سرمایه‌گذار

 از طرفی همانطور که در بالا می‌بینیم، اصل ارزش سرمایه‌گذاری شده در این صندوق‌ برابر است با: (تعداد واحد سرمایه‌گذاری × ۱.۰۰۰.۰۰۰ریال) بنابر توضیحات فوق، مابه‌التفاوت رقم پرداختی سرمایه‌گذار دو بخش است:

  • یک بخش باقی مانده (تتمه) پولی است که با آن مقدار امکان صدور یک واحد سرمایه‌گذاری وجود ندارد و لذا پس از تایید صدور به حساب سرمایه‌گذار بر می‌گردد؛
  • بخش دیگر در واقع مابه‌التفاوت ارزش روز هر واحد سرمایه‌گذاری با ارزش اسمی آن است که در اولین دوره تقسیم سود عینا به حساب سرمایه‌گذار بازمی‌گردد

بنابراین در اولین دوره تقسیم سود، مبلغ واریزی به حساب سرمایه‌گذار شامل دو بخش است که یکجا به حساب سرمایه‌گذار واریز می‌شود:

  • یک بخش مابه‌التفاوت پرداختی بابت صدور واحدها به ارزش روز (یعنی مابه‌التفاوت رقم پرداختی سرمایه‌گذار برای هر واحد و رقم 100 هزار تومان -که ارزش اسمی واحدهاست-، در پایان دوره که زمان تقسیم سود است و ارزش واحدها به ارزش اسمی برمی‌گردد، عیناْ به حساب سرمایه‌گذار واریز می‌شود)
  • بخش دیگر سود سرمایه‌گذاری از روز حضور در صندوق تا پایان دوره.

روز کاری چیست

منظور از روز کاری، روزهای غیر تعطیل شنبه تا چهارشنبه است که برای تامین سرمایه لوتوس (مدیر صندوق) نیز روزِ کاری است. بنابراین روزهای پنجشنبه و جمعه روز کاری محسوب نمی‌شود و هیچگونه واریزی و فعالیتی در این روز انجام نمی‌شود. همچنین روزهای تعطیل در تقویم رسمی کشور و نیز سایر تعطیلات رسمی کشور نیز روز کاری محسوب نمی‌شوند.

لازم است سرمایه‌گذاران محترم توجه داشته باشند که تمام فعالیت‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری فقط در روزهای کاری قابل انجام است. بدیهی است تخصیص سود به مبالغ موجود در صندوق با توجه به ارزش سرمایه‌گذاری‌های موجود در پرتفوی صندوق‌ها به صورت روزانه محاسبه می‌شود بنابراین تعطیلی‌ها تاثیری در میزان سود دریافتی ندارد و روز کاری صرفا برای انجام عملیات در صندوق‌ها در نظر گرفته می‌شود.

پشتیبانی لوتوس پارسیان

سرمایه‌گذاران محترم چنانچه هرگونه سوال یا ابهامی دارند می‌توانند از طریق پشتیبانی لوتوس پارسیان پاسخ سؤال‌های خود را دریافت کنند. برای این منظور می‌توانید با شماره 0218656 داخلی 2 تماس گرفته و با کارشناسان صندوق‌های سرمایه‌گذاری ما صحبت کنید و یا می‌توانید از پشتیبانی آنلاین استفاده کنید به این ترتیب که پس از ورود با نام کاربری و رمز عبور در پرتال لوتوس، به منوی «پشتیبانی» رفته و از قسمت «ثبت درخواست جدید» نسبت به ثبت تیکت به صورت آنلاین و دریافت پاسخ در کوتاه‌ترین زمان اقدام کنید. 

خلاصه اهم اطلاعات صندوق

در ادامه، اهم اطلاعات این صندوق را در قالب جدولی گردآوری کرده‌ و در دسترس شما قرار می‌دهیم تا سهولت بیشتری برای دستیابی به اطلاعات به منظور تصمیم‌گیری‌های سرمایه‌گذاری‌تان داشته باشید.

 

 

 

 


اشتراک با دوستان

اگر پرسشی دارید، تردید نکنید

با ما در ارتباط باشید

  • تلفن 8656 021
  • پست الکترونیک info@lotusib.ir