آشنایی با صندوق‌‌ سرمایه‌گذاری اعتمادآفرین پارسیان


1399/10/3 10:00:35


در ادامه نوشتار «صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله-ETF-»،‌ در این نوشتار با صندوق سرمایه‌گذاری اعتمادآفرین پارسیان که از نوع صندوق‌های قابل معامله با درآمد ثابت است آشنا می‌شویم.

معرفی

صندوق سرمایه‌گذاری اعتمادآفرین پارسیان، اولین صندوق قابل معامله (ETF) با درآمد ثابت است که به ابتکار تأمین سرمایه لوتوس طراحی، پیشنهاد و تصویب شده است و در اسفند ماه 1393 با نماد «اعتماد» در فرابورس ایران پذیره‌نویسی شد.

صندوق سرمایه‌گذاری اعتمادآفرین پارسیان با مدیریت شرکت تأمین سرمایه لوتوس زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت می‌کند. مطابق امیدنامه همه وجوه این صندوق در اوراق مشارکت، گواهی سپردۀ بانکی و سایر اوراق بهادار با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌شود.

 همانند سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری، در این نوع صندوق‌ هم سرمایه صندوق تبدیل به واحدهای سرمایه‌گذاری می‌شود که ارزش آنها با NAV (مخفف Net Asset Value) یعنی همان خالص ارزش دارایی‌های صندوق مشخص می‌شود. ارزش اسمی هر واحد سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ ده هزار ریال معادل هزار تومان است و ارزش روز و لحظه‌ای واحدها نیز متناسب با سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در صندوق به صورت روزانه و لحظه‌ای تغییر می‌کند و در سیستم معاملاتی و سایت صندوق نمایش داده می‌شود. امکان خرید و فروش واحدهای این صندوق از طریق سیستم معاملات آنلاین کارگزاری‌های عضو شبکه فرابورس ایران انجام‌پذیر است. این صندوق بدون تقسیم سود است و سود حاصل از سرمایه‌گذاری در آن از طریق رشد قیمت هر واحد (NAV) به دست می‌آید.

چگونه سرمایه‌گذاری کنیم

همانطور که گفته شد، خرید واحدهای ETF مستلزم دارا بودن کد معاملاتی (کد بورسی) در سیستم شرکت سپرده‌گذاری مرکزی است. برای دریافت کد معاملاتی لازم است ابتدا در سامانه سجام ثبت‌نام کنید و پس از احراز هویت در این سامانه، یکی از کارگزاری‌های فعال در بازار سرمایه را انتخاب کرده و با ثبت‌نام در سیستم معاملات آنلاین آن کارگزاری،‌ دسترسی به سیستم معاملات آنلاین آن کارگزاری را دریافت کنید. سپس واحدهای صندوق را دقیقا مانند سهام مختلفی که در بورس وجود دارد، ‌خرید و فروش کنید. نماد معاملاتی صندوق اعتمادآفرین پارسیان در فرابورس ایران «اعتماد» است. واحدهای خریداری‌شده این صندوق‌ به نام شماست و در صورت تمایل به دریافت گواهی سرمایه‌گذاری، باید به کارگزاری خود درخواست دهید تا گواهی سرمایه‌گذاری که توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه صادر می‌شود در اختیارتان قرار گیرد.

ارزش خالص دارایی‌های این صندوق‌ (NAV) به لحظه محاسبه و در سایت صندوق به اطلاع سرمایه‌گذاران می‌رسد دسترسی به سایت صندوق از اینجا امکان‌پذیر است. ارزش بازار واحدهای صندوق می‌تواند مطابق عرضه و تقاضای بازار و متفاوت از ارزش خالص دارایی‌ها (NAV) باشد لذا لازم است سرمایه‌گذاران با در نظر داشتن این نکته تقاضای خرید و فروش خود را در سیستم معاملات ثبت کنند.

حداقل واحد قابل خریداری برای ورود به این صندوق 10 واحد است اما با توجه به الزامات سازمان بورس، در حال حاضر حداقل معامله در سیستم معاملات آنلاین کارگزاری‌ها مبلغ 5 میلیون ریال معادل 500 هزار تومان است.

سرمایه‌گذاری در «اعتماد» برای چه کسانی مناسب است

صندوق اعتماد علاوه بر آنکه می‌تواند برای عموم سرمایه‌گذاران سودآوری داشته باشد، فرصت بسیار خوبی است برای سرمایه‌گذارانی که در بازار سهام فعالیت دارند و از طریق شبکه کارگزاری‌ها اقدام به خرید و فروش سهام به صورت مستقیم می‌کنند.

این فرصت از این طریق ایجاد می‌شود که در روزهای منفی بازار، «اعتماد» به واسطه ماهیت سرمایه‌گذاری‌های پرتفوی صندوق، نمادی است که همچنان سودآور است و بنابراین می‌تواند بخشی از سرمایه شما را در برابر نوسانات منفی بازار مصون دارد. از طرفی، در روزهای مثبت بازار نیز گاه مبلغی در حساب کارگزاری وجود دارد ولی فرصت خریدی در مقابل آن نیست، در این مواقع نیز می‌توان با تبدیل پول نقد به واحدهای صندوق اعتماد، علاوه بر کسب سود روزانه و جلوگیری از کاهش ارزش پول، در واقع مبلغی به عنوان ذخیره در حساب کارگزاری سرمایه‌گذار موجود باشد تا به محض فراهم بودن فرصت خرید، واحدهای صندوق را فروخته و با سهام جایگزین کند.

بنابراین این صندوق برای سرمایه‌گذاران با ریسک‌پذیری پایین که می‌خواهند در بازار سهام فعال باشند بهترین گزینه است. مزیت این صندوق علاوه بر ریسک پایین، نقدشوندگی بالای آن به دلیل وجود رکن بازارگردان است.

تسویه به چه صورت و چند روزه است

زمانی که شما سهام یا واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق قابل معامله اعتمادآفرین پارسیان را می‌فروشید، در صورتی که قصد دریافت این مبلغ در حساب بانکی‌تان را نداشته باشید و می‌خواهید مبلغ مربوطه در حساب کارگزاری‌تان باقی مانده تا با آن سهام دیگر خریداری کنید، در لحظه‌ی فروش این مبلغ در حساب کارگزاری‌تان نمایش داده می‌شود و می‌توانید با آن معامله کنید.

اما چنانچه می‌خواهید مبلغ حاصل از فروش واحدهای سرمایه‌گذاری به حساب بانکی‌تان واریز شود، لازم است فرایند تسویه و پایاپای در شرکت سپرده‌گذاری مرکزی انجام شود تا مبلغ مربوط به فروش شما قابل پرداخت به حساب بانکی‌تان شود. زمان تسویه صندوق قابل معامله اعتمادآفرین پارسیان T+1 است. یعنی اگر واحدهای سرمایه‌گذاری‌تان در این صندوق را بفروشید و درخواست پرداخت وجه داشته باشید، یک روز کاری دیگر امکان واریز پول توسط کارگزاری به حساب شما وجود دارد.

مزایای صندوق اعتمادآفرین پارسیان

از مزایای این صندوق‌ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • فعالیت تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار
  • سرمایه‌گذاری بسیار آسان
  • قابلیت معامله آنلاین در فرابورس از طریق سیستم معاملات برخط کارگزاری‌ها
  • نقدشوندگی بالا با توجه به حضور بازارگردان در صندوق
  • ریسک پایین به دلیل سرمایه‌گذای‌ در منابع با درآمد ثابت
  • شفافیت عملکرد و انتشار لحظه‌ای تغییرات قیمتی (NAV)
  • معافیت مالیاتی معاملات واحدهای صندوق‌ مطابق قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید
  • قابلیت سرمایه‌گذاری با مبالغ کم به دلیل ارزان بودن قیمت واحدهای این صندوق‌ در مقایسه با صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک

پشتیبانی لوتوس پارسیان

سرمایه‌گذاران محترم چنانچه هرگونه سوال یا ابهامی دارند می‌توانند از طریق پشتیبانی لوتوس پارسیان پاسخ سؤال‌های خود را دریافت کنند. برای این منظور می‌توانید با شماره 0218656 داخلی 2 تماس گرفته و با کارشناسان صندوق‌های سرمایه‌گذاری ما صحبت کنید.

خلاصه اهم اطلاعات صندوق

در ادامه، اهم اطلاعات این صندوق را در قالب جدولی گردآوری کرده‌ و در دسترس شما قرار می‌دهیم تا سهولت بیشتری برای دستیابی به اطلاعات به منظور تصمیم‌گیری‌های سرمایه‌گذاری‌تان داشته باشید.

 

 


اشتراک با دوستان

اگر پرسشی دارید،تردید نکنید

با ما در ارتباط باشید

  • تلفن 8656 021
  • پست الکترونیک info@lotusib.ir