آشنایی با صندوق‌‌ سرمایه‌گذاری ثروت‌آفرین پارسیان


1399/10/6 12:55:11


در ادامه نوشتار «صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله-ETF-»،‌ در این نوشتار با صندوق سرمایه‌گذاری ثروت‌آفرین پارسیان که از نوع صندوق‌های قابل معامله سهام است آشنا می‌شویم.

معرفی

صندوق سرمایه‌گذاری ثروت‌آفرین پارسیان، از نوع صندوق قابل معامله (ETF) سهام است که در سال 1394 به عنوان صندوق سرمایه‌گذاری مختلط توسط تأمین سرمایه لوتوس پارسیان تاسیس شد و از همان زمان تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار با نماد «ثروتم» در فرابورس ایران فعالیت دارد. مطابق صورتجلسه مجمع این صندوق و تایید سازمان بورس و اوراق بهادار در آذر ماه 1399، نوع این صندوق از «مختلط» به «در سهام» تغییر کرد و اکنون به عنوان صندوق قابل معامله سهام فعالیت دارد.

از آنجا که صندوق ثروت‌آفرین پارسیان از نوع سهامی است، لذا مدیر صندوق حداقل 70 درصد از کل دارایی‌ها را به خرید سهام و حق تقدم سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس تهران و فرابورس ایران اختصاص می‌دهد و می‌تواند حداکثر 15 درصد از کل دارایی‌های صندوق را به خرید اوراق بهادار با درآمد ثابت اختصاص دهد. به این ترتیب باتوجه به ماهیت ریسکی سرمایه‌گذاری در سهام، این صندوق جزو سرمایه‌گذاری‌های پر ریسک محسوب می‌شود که البته ریسک‌های آن توسط مدیر صندوق کنترل می‌شود.

همانند سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری، در این صندوق‌ هم سرمایه صندوق تبدیل به واحدهای سرمایه‌گذاری می‌شود که ارزش آنها با NAV (مخفف Net Asset Value) یعنی همان خالص ارزش دارایی‌های صندوق مشخص می‌شود. ارزش اسمی هر واحد سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ ده هزار ریال معادل هزار تومان است و ارزش روز و لحظه‌ای واحدها نیز متناسب با سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در صندوق به صورت روزانه و لحظه‌ای تغییر می‌کند و در سیستم معاملاتی و سایت صندوق نمایش داده می‌شود. امکان خرید و فروش واحدهای این صندوق از طریق سیستم معاملات آنلاین کارگزاری‌های عضو شبکه فرابورس ایران انجام‌پذیر است. این صندوق بدون تقسیم سود است و سود حاصل از سرمایه‌گذاری در آن از طریق رشد قیمت هر واحد (NAV) به دست می‌آید.

مناسب چه کسانی است؟

سرمایه‌گذاری در صندوق‌ ثروت‌آفرین پارسیان برای سرمایه‌گذارانی مناسب است که ریسک‌پذیری بسیار بالا و تمایل به سرمایه‌گذاری در بازار سهام دارند. از آنجا که سرمایه‌گذاری در بازار سهام همواره باید با دید بلندمدت صورت گیرد لذا یکی دیگر از مشخصه‌های سرمایه‌گذاری در این صندوق داشتن دید بلندمدت برای سرمایه‌گذاری است. مدیران صندوق‌ ثروت‌آفرین پارسیان منابع مالی آن را عمدتاً به خرید و فروش سهام شرکت‌ها در بازار سهام اختصاص می‌‏دهند تا بتوانند حداکثر بازدهی ممکن را برای سرمایه‌گذاران خود محقق کنند ولی هیچگونه تضمینی برای سودآوری این صندوق‌ به ویژه در کوتاه‌مدت وجود ندارد. هرچند باید توجه داشت که ریسک صندوق‌های سهامی با بهره‌گیری از مدیریت حرفه‌ای و به کارگیری دانش تخصصی قابل کنترل است و ریسک سرمایه‌گذاری در این نوع صندوق به مراتب پایین تر از ریسک سرمایه‌گذاری مستقیم در بازار سهام است.  با این حال سرمایه‌گذاران محترم باید توجه داشته باشند که ممکن است در صورتی که روند بازار منفی باشد، سرمایه ایشان کاهش پیدا کند. خلاصه اینکه اگر به دنبال سرمایه‌گذاری با سود بالا ولی کنترل شده هستید و تمایل به سرمایه‌گذاری بلندمدت در بورس دارید، این صندوق فرصت خوبی برای شماست. مزیت این صندوق نقدشوندگی بالای آن به دلیل وجود رکن بازارگردان است یعنی شما می‌توانید در لحظه اقدام به فروش واحدهای این صندوق کنید و پول حاصل از فروش واحدها را که در حساب کارگزاری‌تان موجود است به خرید سایر فرصت‌های بازار سهام انتقال دهید.

چگونه سرمایه‌گذاری کنیم؟

همانطور که گفته شد، خرید واحدهای ETF مستلزم دارا بودن کد معاملاتی (کد بورسی) در سیستم شرکت سپرده‌گذاری مرکزی است. برای دریافت کد معاملاتی لازم است ابتدا در سامانه سجام ثبت‌نام کنید و پس از احراز هویت در این سامانه، یکی از کارگزاری‌های فعال در بازار سرمایه را انتخاب کرده و با ثبت‌نام در سیستم معاملات آنلاین آن کارگزاری،‌ دسترسی به سیستم معاملات آنلاین آن کارگزاری را دریافت کنید. سپس واحدهای صندوق را دقیقا مانند سهام مختلفی که در بورس وجود دارد، ‌خرید و فروش کنید. نماد معاملاتی صندوق ثروت‌آفرین پارسیان در فرابورس ایران «ثروتم» است. واحدهای خریداری‌شده این صندوق‌ به نام شماست و در صورت تمایل به دریافت گواهی سرمایه‌گذاری، باید به کارگزاری خود درخواست دهید تا گواهی سرمایه‌گذاری که توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه صادر می‌شود در اختیارتان قرار گیرد. ارزش خالص دارایی‌های این صندوق‌ (NAV) به لحظه محاسبه و در سایت صندوق به اطلاع سرمایه‌گذاران می‌رسد دسترسی به سایت صندوق از اینجا امکان‌پذیر است. حداقل واحد قابل خریداری برای ورود به این صندوق 10 واحد است اما با توجه به الزامات سازمان بورس، در حال حاضر حداقل معامله در سیستم معاملات آنلاین کارگزاری‌ها مبلغ 5 میلیون ریال معادل 500 هزار تومان است.

تسویه به چه صورت و چند روزه است

زمانی که شما سهام یا واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق قابل معامله ثروت‌آفرین پارسیان را می‌فروشید، در صورتی که قصد دریافت این مبلغ در حساب بانکی‌تان را نداشته باشید و می‌خواهید مبلغ مربوطه در حساب کارگزاری‌تان باقی مانده تا با آن سهام دیگر خریداری کنید، در لحظه‌ی فروش این مبلغ در حساب کارگزاری‌تان نمایش داده می‌شود و می‌توانید با آن معامله کنید.

اما چنانچه می‌خواهید مبلغ حاصل از فروش واحدهای سرمایه‌گذاری به حساب بانکی‌تان واریز شود، لازم است فرایند تسویه و پایاپای در شرکت سپرده‌گذاری مرکزی انجام شود تا مبلغ مربوط به فروش شما قابل پرداخت به حساب بانکی‌تان شود. زمان تسویه صندوق قابل معامله ثروت‌آفرین پارسیان T+2 است. یعنی اگر واحدهای سرمایه‌گذاری‌تان در این صندوق را بفروشید و درخواست پرداخت وجه داشته باشید، دو روز کاری دیگر امکان واریز پول توسط کارگزاری به حساب شما وجود دارد.

مزایای صندوق ثروت‌آفرین پارسیان

از مزایای این صندوق‌ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • فعالیت تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار
  • سرمایه‌گذاری بسیار آسان از طریق سیستم معاملات آنلاین کارگزاری‌ها
  • ریسک کنترل شده در مقایسه با خرید مستقیم سهام به دلیل مدیریت حرفه‌ای
  • شفافیت عملکرد و انتشار لحظه‌ای تغییرات قیمتی (NAV)
  • معافیت مالیاتی معاملات واحدهای صندوق‌
  • قابلیت سرمایه‌گذاری با مبالغ کم به دلیل ارزان بودن قیمت واحدهای این صندوق‌ در مقایسه با صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک
  • نقدشوندگی بسیار بالا به دلیل وجود بازارگردان

پشتیبانی لوتوس پارسیان

سرمایه‌گذاران محترم چنانچه هرگونه سوال یا ابهامی دارند می‌توانند از طریق پشتیبانی لوتوس پارسیان پاسخ سؤال‌های خود را دریافت کنند. برای این منظور می‌توانید با شماره 0218656 داخلی 2 تماس گرفته و با کارشناسان صندوق‌های سرمایه‌گذاری ما صحبت کنید و یا می‌توانید از پشتیبانی آنلاین استفاده کنید به این ترتیب که پس از ورود با نام کاربری و رمز عبور در پرتال لوتوس، به منوی «پشتیبانی» رفته و از قسمت «ثبت درخواست جدید» نسبت به ثبت تیکت به صورت آنلاین و دریافت پاسخ در کوتاه‌ترین زمان اقدام کنید. 

خلاصه اهم اطلاعات صندوق

در ادامه، اهم اطلاعات این صندوق را در قالب جدولی گردآوری کرده‌ و در دسترس شما قرار می‌دهیم تا سهولت بیشتری برای دستیابی به اطلاعات به منظور تصمیم‌گیری‌های سرمایه‌گذاری‌تان داشته باشید.

 

 


اشتراک با دوستان

اگر پرسشی دارید، تردید نکنید

با ما در ارتباط باشید

  • تلفن 8656 021
  • پست الکترونیک info@lotusib.ir